Zář 17, 2018 - Uncategorized    6 Comments

Základní škola – aktuální informace k odloženému zahájení nového školního roku

Vážení čtenáři blogu, rád bych vás všechny informoval o situaci, která nastala v budově základní školy po víkendovém dešti, zatečení vody do budovy a následné nutnosti vyhlášení ředitelského volna a odložení zahájení nového školního roku o jeden týden. Velmi se omlouvám rodičům všech školou povinných dětí, ale nejvíce rodičům prvňáčků, kteří se jistě do školních lavic velmi těšili, za způsobené těžkosti. Rodičům, kteří nepočítali s tím, že škola začne o týden později, škola nabídla 8 oddělení celodenní družiny, kde mohou svá dítka umístit. Tady musím velmi poděkovat rodičům, že se o své děti dokáží postarat i sami a takto narychlo a neočekávaně. Do družiny nám chodí necelá třicítka dětí, tedy fungují pouze dvě oddělení.

Bohužel, znovu se ukázalo, jak je technika nedokonalá oproti síle přírody. Díky pravidelným kontrolním dnům máme samozřejmě jako investor přehled, jak stavba probíhá. Jak mohlo dojít k tak masivnímu zatečení do budovy je především pro stavební firmu záhadou, na případné bouřky a déšť byla stavební firma po celou doby stavby připravena, v době, kdy jsou přívalové deště téměř v celé republice pravidlem, to bylo nutné. Přesto k zatečení došlo a ne malému. Jednoduše řečeno, voda protekla od půdy až po přízemí. Jak se to mohlo stát? Možná bylo plachtování nedokonalé, možná zde hrál roli lidský faktor. To řeší stavební firma a bude to řešit i pojišťovna, u které je firma pojištěna. Ke škodám na majetku školy a následně i majetku města samozřejmě došlo, tato škoda se právě vyčísluje. Nebude rozhodně malá.

V každém případě jsme nyní postaveni před náročný úkol, jak se s touto nemilou skutečností vypořádat. Nejen my, jako zřizovatel, ale také vedení školy i stavební firma. Sluší se, abych velmi poděkoval všem zaměstnancům školy, jak se s kalamitní situací vyrovnali a dělají co mohou, aby byly následky co nejdříve odstraněny.

Za zřizovatele mohu odpovědně říci, že při všech investičních i jiných akcích myslím vždy o pár tahů dopředu a to jsem šachy hrával hodně mizerně. Ale mé podnikání v cestovním ruchu mne dokonale vycvičilo. U každé větší akce musí být plán „B“, případně i „C“. Oba plány se využijí, když se něco, nebo, nedej bože, všechno, „podělá“. Díky tomu můžeme již dnes být relativně klidní. Samozřejmě v první řadě spoléháme na to, že se podaří, když ne všechny, tak většinu tříd i ostatních prostor vysušit (jídelna a kuchyně jsou dokonale v suchu a pro třídy družiny se vaří) a z hlediska hygieny budou učebny provozuschopné. To budeme vědět ve čtvrtek. Pozitivní je skutečnost, že nedošlo k žádným stavebním škodám na budově, které by budovu ohrozily staticky. To je od včerejška potvrzené. Jak voda přišla, tak odešla, jen někde se jí muselo trochu pomoci. Důležité bude, kdyby nám hygiena provoz v některých učebnách neschválila, že máme v rezervě prostory, kam VŠECHNY děti můžeme umístit. Myslím samozřejmě dočasně. Většina náhradních učeben máme k dispozici v Rosicích, jsou volné dvě třídy naproti radnici, kde byla ještě loni mateřská škola, čtyři třídy můžeme umístit do Střediska volného času a tak bych mohl pokračovat. Musím poděkovat také mým kolegům, starostům Kratochvilky, Zastávky a Ostrovačic, kteří ihned přispěchali na pomoc s nabídkou umístění několika našich tříd ve svých školách.

Uvidíme, jaký rezultát předloží hygiena. To bude pro další vývoj důležité. Když hygiena rozhodne, že tam, kde zateklo, i kdyby to bylo minimálně, nemůže výuka od pondělí probíhat, máme k dispozici nejméně deset tříd, kterých se záplava nedotkla. Jedná se hlavně o třídy pro naše nejmenší, tedy prvňáčky, na které myslím ve dne, v noci. Šest tříd školy je od příštího týdne na dopředu plánované Škole v přírodě (jak prozíravé!!!),  zbývající školáky hravě umístíme v náhradních protorách města. Žádné katastrofické scénáře se nekonají, celá základka na Škole v přírodě nebude, ani do Ivančic a kdoví kam se jezdit nebude, prodloužení pobytu dětí v domácí péči nepřipadá v úvahu. Jak vidíte, jsem i po tom pondělním šoku optimisticky naladěn. Vše se dá řešit, pokud je snaha řešení hledat. Proto bych rád všechny čtenáře blogu a hlavně rodiče školou povinných dětí chtěl vyzvat ke klidu. Děkuji.

6 Komentářů

 • Nové aktuální informace ze základní školy! Od 10. 9. 2018 bude probíhat výuka v budově základní školy dle pokynů vedení školy. Jak jsem napsal v prvním příspěvku, intenzivně se pracuje na odstraňování škod po zatečení. Budovu školy si prošel statik, poté hygienička a pozitivní na jejich návštěvě je, že budovu lze k výuce z větší části využít. Několik učeben je nutné vysušit a vymalovat, v těch se učit zatím nedá. Děti z těchto tříd budou umístěny v jiných prostorách školy a využijí se dvě třídy po mateřské škole na Palackého náměstí, které máme volné. Příští týden se dostaví opět paní hygienička a já věřím, že nám schválí k výuce další učebny, které budou již vysušené a vymalované a bude tříd pro všechny děti dostatek.
  Děkuji všem zaměstnancům školy a zaměstnancům TS Rosice za jejich pracovní nasazení, aby mohla výuka na naší základní škole bez problémů pokračovat.

 • Dnes začala naplno výuka v naší základní škole. Většina tříd je k dispozici, jen některé učebny více zasažené zatečením se stále vysušují a stavební firma je opravuje tak, aby byly v maximálním počtu k dispozici následné čtvrteční hygienické kontrole. Do střechy by již znovu zatéci nemělo, dle mého laického pohledu firma udělala dostatečná opatření proti dešti.
  Všechny rodiče bych rád ujistil, že stavba probíhá podle projektu. K projektu se vyjadřovali jak odborníci všeho druhu: stavaři, statici, bezpečnostní technici, hasiči, hygiena a kdo ví, kdo ještě. Čtete dobře: ODBORNÍCI. A ti projekt tak, jak byl vypracován, schválili. Proto dostal stavební povolení, ne? A my jako investor máme kvalitní stavební dozor, který dbá na to, aby jasně určené podmínky pro stavbu byly dodrženy.

  Nám laikům nepřísluší hodnotit odborné věci. Proto žasnu nad lidmi, kteří by chtěli např. znát jméno statika či paní z hygieny, kteří provoz školy po zatečení povolili. To někomu něco řekne jméno? Ti lidé jsou odpovědní za posouzení, která vydávají, a do žádných rizik by nešli, to všem rodičům musím garantovat. Proto jsou ve škole každý týden, aby si stavbu pohlídali a reagovali na měnící se situaci. Já jim tímto děkuji, přinášejí klid pro vyučování dětem i zaměstnancům školy, i nám, investorovi.

  • Dobrý den pane Světlík,
   jsem maminka dvou dětí navštěvující ZŠ Rosice. Mám dva dotazy. Jak je možné, že bezpečnostní opatření v okolí školy byly vybudovány až v týdnu ředitelského volna, tedy po zahájení školního roku? Pokud tedy probíhaly pravidelné kontroly stavby?! A druhý dotaz ……Myslíte, že v případě takové havarijní situace, je dobré řešit věci formou Vašeho bloku? Uvítala bych veřejné setkání zřizovatele školy ( investora), zástupce stavební firmy, vedení školy a rodičů. Předem děkuji za odpověď. Petra Horáková

   • Dobrý den paní Horáková, děkuji za Váš komentář a dotazy. První moje odpověď je taková, že bezpečnostní opatření měla být hotova již o víkendu před začátkem školního roku, ale díky zatečení a tedy v době, kdy se již vědělo, že škola nebude v provozu, byly zaměstnanci stavební firmy přesunuti na práce, které zabraňovaly dalšímu zatečení a odstraňovali jeho následky. Dle sdělení stavebního dozoru, byla v prvním týdnu školy bezpečnostní opatření na přání vedení školy ještě rozšířena oproti projektu a tak se v tom týdnu pracovalo i na nich.
    Na druhý dotaz musím říci, že havarijní situace byla dle sdělení vedení školy řešena s rodiči na třídních schůzkách. Informace byly na stránkách města i školy. Osobně jsem informace zveřejnil na stránky města, ale nemohlo to být dříve, než jsem je měl oficiálně potvrzené protokoly statika a hygieny. Zde na blogu jsem mohl informace podat spíše neoficiálně, ale vždy si říkám, že jsou lepší alespoň nějaké čerstvé informace, i když nepřesné, než žádné.
    Důležité pro rodiče v současné době je, že škola je v provozu a bezpečnost dětí i zaměstnanců školy je zabezpečena.

 • Dobrý den,co je pravdy na tom že do školy opět zateklo v pátek 14.9.?

  • Dobrý den pane Jando, o zatečení v pátek nejsem informován, pokud to tak bylo, pak to určitě bylo zanedbatelné, navíc do učeben, které nejsou v provozu, takže to žádný vliv na fungování školy naštěstí nemůže mít. Všechny ostatní učebny, které nám schválila hygiena k provozu, jsou v pořádku.

Vložit komentář: