Čvn 18, 2018 - Uncategorized    5 Comments

Kaple Zastávka

Dobry podvecer.

Prosim aby se stavebni urad Rosice zajimal o dodrzovani pracovnich postupu a BOZP vc. rozdilu skutecneho stavu a schvalene projektove dokumentace na rekonstrukce byvaleho Hornickeho domu v Zastavce. Dnes tj. 5.6.2018 doslo k havarii, kdy se zritila stana kaple prilehajici k vyse uvedene stavbe, kde bylo budovano parkoviste.

SDR.

jkatoda

 

5 Komentářů

 • Dobrý den, asi všichni již vědí, k čemu došlo před týdnem v Zastávce. Pravdou je, že byla poškozena zeď kaple při stavebních úpravách sousední nemovitosti. Nejdůležitější je, že se nikomu nic nestalo. Za průběh stavebních prací neodpovídá stavební úřad, to leží na bedrech zhotovitele a investora. Stejně tak technický dozor či BOZP. Stavební úřad, pokud vydal na stavbu povolení, pak hodnotí až závěrečné provedení stavby, průběh stavby většinou nesleduje, pokud k tomu není důvod a není ke kontrole vyzván. K maléru s pádem zdi jinak nic bližšího nevím, vše mám jen z doslechu a informací, které se ke mně dostaly z krizového řízení a od strážníků městské policie.

 • Dovolim si poznamku ke stavebnimu uradu :

  § 133 Stavebniho zakona rika:

  (1) Stavební úřad provádí kontrolní prohlídku rozestavěné stavby ve fázi uvedené v podmínkách stavebního povolení, v plánu kontrolních prohlídek stavby, před vydáním kolaudačního souhlasu a v případech, kdy má být nařízeno neodkladné odstranění stavby, nutné zabezpečovací práce, nezbytné úpravy nebo vyklizení stavby; může provést kontrolní prohlídku též u nařízených udržovacích prací, u odstraňované stavby a v jiných případech, kdy je to pro plnění úkolů stavebního řádu potřebné.

  (2) Při kontrolní prohlídce stavební úřad zjišťuje zejména
  a) dodržení rozhodnutí nebo jiného opatření stavebního úřadu týkajícího se stavby anebo pozemku,
  b) zda je stavba prováděna podle ověřené dokumentace nebo ověřené projektové dokumentace, v souladu s § 160, a zda je řádně veden stavební deník nebo jednoduchý záznam o stavbě,“

  Hlavne bych vypichl tu kontrolu provadeni stavby dle odstavce 2, pism.b,

  Muzete mi pane starosto potvrdit, jaky byl plan kontrol ze strany stavebniho uradu, doslo k odchylce od pracovnich postupu, pripadne nedodrzeni projektove dokumentace?

  • Děkuji pane Vybírale za komentář. Informace o tom, kdy měly dle stavebního povolení probíhat kontrolní prohlídky, nemohu podat, projekt jsem neviděl, stavebním věcem nerozumím a navíc asi ani nemám do spisu přístup. Z pozice vlastníka několikrát opravované nemovitosti ale vím, že to, jak pracuje stavební firma, si musím jako vlastník a ten, kdo to platí, pohlídat. Nebo v lepším případě na to mít nějakého odborníka. Pokud v případě opravy vlastní nemovitosti způsobím někomu škodu, pak musím být hnán k odpovědnosti.

 • Dobry den,
  tady v tomto konkrétním případě jde spíše o to, jakým způsobem se celá rekonstrukce bývalého Hornického domu ubírala. Kdo se trochu stavebnictvím zaobíra a celý průběh sledoval, tak je mu jasne, že takovým způsobem se běžně nestaví. Celé je to zřejmě způsobeno nedostatkem financií a tak se to lepilo jak dalo. Výsledek je vidět. Stavebni úřad má mnoho nástrojů jak kontrolovat dodržováni povolených staveb, ale běžně tak nečiní. Nakonec umí všichni úředníci najít v Aspi ten správný odstavec. Ale to vše až se něco stane.
  Zdravi
  Jkatoda Rosice

  • Máte pravdu, kdo v zákonech hledá podporu, tak ji tam, za pomoci právníků, vždy najde. A naopak. Jak už jsem napsal, na místě jsem nebyl, projekt opravy bývalého Hornického domu neznám, ale donesla se mi informace od zastáveckých občanů, že snad byly podkopány základy obvodové zdi kaple. Tomu pak už vůbec nerozumím. Že by to bylo v původním projektu? Těžko.

Vložit komentář: