Čvn 4, 2018 - Uncategorized    3 Comments

Městský rozhlas

Dobrý den pane starosto, chtěl bzch se zeptat jak dlouho ještě hodlá město provozovat tak zastaralou věc jako je pouliční rozhlas v době internetu, mobilů a televize. Proč se ptám – jednak mu stejně často není rozumět, podle mě taková věc patří tak maximálně na vesnici. No a hlavně nám budí našeho syna a vzhledem k tomu že v Rosicích je velké množství lidí s malými dětmi, tak určitě nejsme jediní komu to dělá problém. Totéž platí pro sirény na svolávání hasičů – jaký má smysl něcdo takového zachovávat.

Děkuji za odpověď.

3 Komentářů

 • Dobrý den, reaguji na příspěvek ohledně rozhlasu. Ráda si sednu na balkón a poslouchám co nového se ve městě děje a opravdu si u toho užívám to, že chvíli nemusím koukat do mobilu, televize nebo počítače.
  Navíc ta znělka, příjde mi to opravdu milé.
  Nevěřím tomu, že jsou vesnice v dnešní době zcela bez malých dětí, tak navrhují jít si pro radu na nějakou vísku a zeptat se, jak život s dětmi a místním rohlasem, kombinují tam.

 • Dobrý den pane Richarde, děkuji za Váš příspěvek ohledně městského rozhlasu a paní Kluskové za komentář na toto téma. Za sebe mohu říci, že městský rozhlas pořád považuji za jednu z cest, jak informovat občany, je to tradiční kanál, na který jsme v Rosicích zvyklí a v blízké době určitě zrušen nebude. Městský rozhlas je také součástí krizového řízení, což jeho zrušení také brání. Nahradit hlášení zíráním do mobilu, či do počítače nebo televize se mi nelíbí stejně jako paní Kluskové. Pokud je hlášení rozhlasu v některých loklaitách nesrozumitelné, nebo vůbec neslyšitelné, je nutné toto nahlásit na radnici a určit místo tlampače. Zajistíme pak jeho seřízení, popřípadě opravu. Největším problémem občanů v Rosicích je pravděpodobně znělka na začátku vysílání. Ta by vzbudila i mrtvého, jak se říká. Ale je to opět tradice a že se nelíbí mně a dalším je sice možné, ale pokud nemáme jinou alternativu, pak zatím zůstane znělkou ta současná, u které nemusíme řešit autorská práva. Můžeme klidně, pokud to posvětí zastupitelstvo, udělat výběrové řízení na úvodní skladbu.
  To, aby hlášení rozhlasu nebudilo malé děti, jsme už vyřešili tím, že hlášení, pokud není mimořádné, jak třeba koncem minulého týdne, jsme přesunuli na 17. hodinu, což je hodina, kdy malé děti ještě nespí, nebo už nespí. Možná jen miminka, ale ta spí skoro pořád, pokud si vzpomínám. Zkuste si, jen pro srovnání, zajet třeba do blízké Zbraslavi a zjistíte, že naše město je, co se týká městského rozhlasu, úplnou oázou klidu.
  K sirénám hasičů se, myslím, už taky vracíme, na blogu se o tom diskutovalo. Byl jsem přesvědčen stejně jako Vy, že jsou již překonané. Ale ani sirény zrušeny být nemohou, jak jsme se dozvěděl. Naopak se neustále modernizují, nahrazují se digitálními, někde dokonce už sirény nehoukají, ale volají „Hoří!“ a podobně. I tady se rozvoj nezastavil.

 • Vážený pane Richarde,
  jsem rád že pan starosta zodpověděl Váš dotaz stručně a jasně a také využil všech informací, které již dříve získal a jako bezpečnostní referent mohu potvrdit jeho slova co se využití rozhlasu pro informování obyvatel z hlediska zákonů 239 a 240/2000 Sb. týče i důvodu a provozu sirén.
  Plošné informování v těchto situacích je obecně účelnější a cílenější i jistější než informování na SMS (mobily). Navíc rozhlas má záložní napájení a na většině míst města může být funkční a 48 hodin bez proudu, což u operátorů zajištěno není.
  Ke slyšitelnosti mluveného slova v rozhlasu = modulace lidského hlasu je jiná než modulace melodie – vždy bude hůře slušet.
  Sirény jsme tu opravdu řešili na blogu dříve, tak jen pro připomenutí.
  Podle Vaší poznámky – promiňte – jste se nejspíše přistěhoval z velkého města, kde nejsou hasiči svolávání sirénou.
  Sirény jsou a zatím budou nejen u nás – všude ve městech (Jednotný sytém varování a výstrahy obyvatel) a to že jsou jimi i v jiných městech a obcích svoláváni dobrovolníci, kteří musí během 10 minut jak uslyší zvuk sirény vstát, opustit rodinu, doběhnout nebo porušit všechny předpisy předností a dojet na hasičku, kde se musí převléct do kompletu který váží až 20 kg, vlézt do správného auta, a pak bezpečně dojet někomu pomoci JE JEN DOBŘE.
  PROTOŽE ZATÍM CO VÁS TO VZBUDÍ A VY SE OTOČÍTE NA DRUHÝ BOK A SPÍTE DÁL, DALŠÍ VAŠI SPOLUOBČANÉ ZADARMO POMÁHAJÍ JINÝM NEBO JSOU VYSTAVENÍ MNOHEM VĚTŠÍMU STRESU NEŽ VY NEBO VAŠE DÍTĚ.
  SMS systém poplachu využívá poplachu i naše jednotka, ale tento systém je pouze doplňkový.
  Sám uznáte že nekontrolujete mobil každých 5 minut, zda Vám náhodou nedošla SMS, na kterou musíte zvládnout někam doběhnout. Zvuk plošné sirény je právě proto vhodnější než nějaké SMS. Počet zásahů v roce nepřekročí 30 takže i kdyby jednou týdně – stále to není tak často jako troubení vlaku u tratě každou hodinu.
  Možná se dočkáme doby, kdy budou sirény namísto houkání opravdu volat „Požární poplach, svolání hasičů“ a veřte, že tuto možnost má i rozhlas, ale vypnuli jsme ji a nechtějte, abychom udělali z rozhlasu koncový prvek JSVV který bude mluvit více.

Vložit komentář: