11 Komentářů

 • Dobrý den paní Koláčková, děkuji za dotaz. Myslím, že nic nebrání rosickým domácnostem, aby si popelnice na tříděný odpad pořídili a jakmile bude popelnice plná, odvezli ji třeba do sběrného dvora k vysypání. 🙂 Ale takovou odpověď jste nečekala, otázka byla položena jinak. Asi jste se nepřímo ptala, zda město nenabídne domácnostem k výpůjčce další popelnice na tříděný odpad, tak, jak to máme třeba u bioodpadu. O tom jsme na radnici zatím neuvažovali. Pokud Vám bude někdo tvrdit, že ano, nebude to pravda. Nápad to není špatný, ale musím říci, že by byl finančně pro město náročný, pokud nechceme zvedat poplatek za odpady občanům. Pořízení popelnic zas takový ranec není, plastovou popelnici různých barev lze pořídit za necelou tisícovku, což kdyby si průměrně 1000 domácností v Rosicích pořídilo 3 popelnice, stálo by to město třeba „jen“ 2 miliony. Co by ale přišlo hodně draho, to by byl svoz, i když jen jednou za 14 dní nebo jednou měsíčně. To máte: komunální odpad, papír, bio, plasty, sklo bílé, sklo barevné, ….. Pak je tady ještě jeden aspekt, který já vidím z pohledu vlastníka rodinného domu. Doma bych tolik popelnic nechtěl a před domem už vůbec ne. Ani zadarmo.
  Neříkám, že nápad je to špatný, mohu nechat spočítat, na kolik by vývoz přišel, to by asi problém nebyl. Také třeba v Německu to v některých městech funguje. Na komunální odpad jsou po městě kontejnery, vesměs schované tak, aby nehyzdily město. Třídění funguje v domácnostech bez popelnic, jen s igelitovými sáčky různých barev a svozem těchto sáčků dvakrát nebo jednou měsíčně, kdy je občané vystrčí na ulici. Přiznám se, že jsem nebyl u vytržení, když se v bytě na chodbě shromažďují sáčky s odpadem a nemáte je do doby vývozu kam dát. A víme, kolik třeba čtyřčlenná rodina s dětmi vyprodukuje odpadu.
  Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal, asi stačilo napsat jednu větu. Ale jak se říká, z cizího krev neteče, takže tuším, že se toto téma může stát jedním ze „slibovacích“ bodů volebních programů některých stran či hnutí před komunálními volbami.

 • Dobrý den pane starosto. Podle mých informací tato možnost byla městu nabídnuta společností KTS a finance na popelnice jste mohli obdržet z dotací stejně jako na ty na bioodpad. Nicméně vedení rozhodlo, že touto cestou nepůjde. Tak jak píšete, kvůli množství různých popelnic v baráku. Tomu rozumím, ale pořád jste to mohli udělat na dobrovolné fázi, tak jak u bioodpadu. Kdo by chtěl tak si popelnice vzal a kdo ne, tak může třídit do kontejnerů. A když už jsme u popelnic, mohu se zeptat jaký má význam rozmístění hnědých kontejnerů na bio po celých Rosicích, když každá domácnost může mít svoji vlatní popoelnici? Proč jste tyto kontejnery raději nedali lidem v panelácích, kteří si svoji popelnici na bio asi nevyzvednou. Leda že by si ji vzali na chatu a davali do ni kompost. Díky za odpovědi.

  • Dobrý den pane Jaroslave, děkuji za komentář a vyslovení Vašeho názoru. Nemohu si vzpomenout, že bychom někdy dostali nabídku od KTS Ekologie na možnost získání dotací na popelnice na tříděný odpad pro domácnosti. Ale je to možné, musel bych hodně dlouho hledat v podkladech z jednání rady města v minulých třech letech, zda nám tuto informaci pan místostarosta předložil. Fakt nevím. Jen si vzpomínám, že původně měly být popelnice na tříděný odpad získány z dotace prostřednictvím Mikroregionu Kahan a pro více obcí sdružených v mikroregionu.
   Co se týká významu rozmístění kontejnerů na bioodpad po městě, když si všichni občané mohli požídat o vlastní biopopelnici, ten tkví v tom, že u hodně občanů je jedna biopopelnice vyvážená jednou za 14 dnů je málo a do sběrného dvora se každému jezdit nechce. Takže aby byla možnost se bioodpadu zbavit, když je vlastní biopopelnice plná.
   Lidé v bytových domech samozřejmě kontejnery na tříděný odpad včetně bio před domy mají.

   • Pane starosto, chcete mi říci, že popelnice o objemu 240l do které se dává jen bioodpad pro jednu domácnost na 14 dnů nestačí? Tato biopopelnice je přece primárně určena na odpady z domácnosti, nikoli na metrák posečené trávy ze zahrady. Ta se tam samozřejmě může dát taky, ale cílem je snížit množství komunálního odpadu v černé popelnici. Pokud někdo má takové množství trávy, že se mu nevejde do popelnice, tak stejně asi do x desítek metrů vzdáleného kontejneru pytel s trávou nepotáhne. Navíc nikdo přece nikomu nebrání mít doma biopoplenice dvě nebo tři, když mi jedna nestačí. Pořád je to pohodlnější, než se plahočit kamsi ke kontejneru. Takže mě to přijde jako nekoncepční krok a jen jste nevěděli co s kontejnery. V Husově Čtvrti jsem tedy nezaznamenal, že by každý dům měl svůj hnědý kontejner.
    Na závěr dotaz, zda uvažujete o zavedení například pytlového sběru plastů od domů jako v některých obcích mikroregionu?

    Děkuji.

    • Děkuji pane Jaroslave, myslím že se ve většině shodneme. Jak ale můžete říci, že je náš dobrý úmysl bezkoncepční!? My to fakt mysleli dobře. 🙂 Ale znáte lidi, když otevřete před vývozem biopopelnici, v nejméně v každé druhé najdete trávu, větve apod., tedy zahradní odpad. Jen málo bioodpadů je kuchyňských. Zkuste se sám podívat, ale opatrně!!! Někdy to může být nebezpečné.
     Jsem přesvědčen, že si biopolenice pořídili především ti, kteří chtějí hlavně likvidovat bioodpad ze zahrad a kteří ve většině případů dříve cpali tento odpad do černých poplenic. Zaplaťpánbů, že aspoň teď třídí. Sice možná i za větších nákladů pro město na svoz, ale třídí se! Taky se nikomu nebrání, aby vedle popelnice na bio před vývozem položil dva, tři, čtyři další pytle s bioodpadem. Svozová firma všechno odveze a uklidí, tak to má ve smlouvě. Dle mého názoru a vlastního provozu domácnosti, pokud třídím dostatečně, na bioodpad z kuchyně mi musí stačit 1 x za 14 dní malá igelitka. Proto ani biopopelnici nemám, zbytečně by mi o domu strašila a dokud by mne svým pohybem sama neupozornila, zapomínal bych ji postavit před dům, znám se. Bioodpad z kuchyně vyhodím do kontejneru na rohu ulice a při úpravě zahrady trávu a další binec naložím a zavezu na kolečku nebo autem do sběrného dvora.

   • Pane starosto, po delší době jsem obdržel informaci, že se zde objevil dotaz na odpady. Po přečtení Vašeho příspěvku ohledně dotazu na možnost pořízení více barevných popelnic pro domácnosti musím reagovat. Kromě Vámi zmíněné možnosti dotace v rámci mikroregionu KAHAN, jsme na radě NĚKOLIKRÁT možnost pořízení nejen bio popelnice, ale i modré na papír a žluté na plast probírali a jasně toto nebylo ze strany více členů rady podporováno. Dokonce jsem uváděl příklad ze Židlochovic, kde si popelnice na více druhů pro domácnosti pořídili. Ale pokud si pamatuji, tak kromě mne zde vůle nebyla, takže se rozhodlo pouze o pořízení nádob na bio. Ale chápu, že odpady není Váš obor a že tedy spousta informací časem z paměti zmizí.
    Jinak by mne rovněž zajímala vaše odpověď na otázku pana Jaroslava ohledně pytlového sběru. Možná je to od něj hezký námět na téma, které by jste mohl použít do podzimních voleb. 🙂

  • Ještě jednou zdravím pana Jaroslava. Prověřil jsem, jak se to má s popelnicemi na tříděný odpad pro domácnosti, které prý město Rosice mohlo získat na základě dotačního titulu. Znovu musím zopakovat, že jsme ve vedení města žádnou informaci o této možnosti nedostali, o čemž svědčí i zápisy z jednání rady, které jsem nechal prověřit dva roky zpátky, přesto, že mi členové rady potvrdili, že jsme o této možnosti nikdy nejednali. Původně jsem myslel, že jsem na toto zapomněl, ale tentokrát to tak není. Ale jednu informaci jsem získal. Firma KTS Ekologie v rámci obcí sdružených v Mikroregionu Kahan tuto možnost nabízela, ale obce toto odmítly a tříděný odpad se v obcích Mikroregionu Kahan třídí dále do kontejnerů, nebo obce samy zavedly pytlový sběr. Tuto informaci jsme tehdy ale ve vedení města od našeho zástupce v Mikroregionu Kahan a v KTS Ekologie nikdy nedostali. Asi na to zapomněl, i když dnes tvrdí něco jiného.
   Co není ale může být! Nikdy nekončících dotací není nikdy dost!

 • Dobrý den, takovou odpověď sem vážně nečekala.. už vidím jak třeba někteří z města(což je jestě relativně blízko) vezou naplněnou popelnici (plnou plastů)na eko dvůr.. A jak píše pan Jaroslav.. jdou získat dotace.. a pokud byla volba na bio popelnice dobrovolná, tak proč neuvažovat i nad tříděnýma popelnicema??Nebo aspoň ten svoz „tříděnýchy pytlů“ od domu.. .Podle mě třeba vy s místem problém nemáte..ale mohlo by jít o dobrovolnost a vy byste si je dobrovolně brát nemusel.. moji rodiče se toho ze začátku taky báli, že jim ty popelnice (240l) zaberou moc místa.. ale místo se našlo.. a teď už si nedovedou představit že by netřídili.. třídili pet lahve, chodili s nima do kontejneru, ale ted co mají ty popelnice tak maji daleko méně komunálniho odpadu.. zvykla si i moje babička která žije zase v další vesnici.. a taky třídí.. ale jak sám občas píšete.. „jde to, jen chtít“

  • Děkuji paní Koláčková, ano, všechno jde, když se chce. A dotace jsou „úžasná“ věc. Už aby skončily. Copak nic nejde bez dotací? Z dotací si nepořídíte pro město tři sady barevných popelnic pro tři žadatele, možná ani tři sta. Obávám se, že tolik zájemců o barevné popelnice u nás není, abychom, když by vůbec taková výzva byla, podmínkám výzvy vyhověli. A třeba za Mikroregion požádat o dotaci také není možné, téměř každá obec má záměr třídění řešit jinak, třeba těmi pytli. V našem sběrném dvoře dodnes leží nevyužité biopopelnice a nikdo je nechce. Zaplacené z dotace a z městských peněz a úpro občany jsou zcela zdarma na výpůjčku. Měli bychom jít do dalších dotačních výzev?
   Je krásné, že třídíme odpad. Individuální rozdíly mezi rosickými domácnostmi jsou ale neuvěřitelné. Stačí se podívat tento týden na nádoby přistavené před domy k vývozu. Někdo má odpadu minimum, někomu ani jedna velká popelnice nestačí. Minulý týden jsem si obešel asi patnáct stanovišť s biokontejnery a nahlédl dovnitř. Byl jsem zděšený a naštvaný tak, že se mi třásly i ruce, když jsem pořizoval fotografie jejich obsahu. Občanům je asi úplně jedno, co do hnědého kontejneru dají. Najdete tam věci, které by vám nevyvezla KTS Ekologie ani v komunálním odpadu. Někteří místní podnikavci to pochopili jako šanci zbavit se velkého množství dřevěných hoblin, ty byly nejméně v pěti kontejnerech. Pokud se bude takto „třídit“, tak stejně většina bioodpadu z kontejnerů skončí ve směsném odpadu a v lepším případě ve spalovně. Možná jsem ale trochu ukřivdil našim spoluobčanům, do těch kontejnerů to může ostatně házet kdokoliv.

 • Dobrý den, pane starosto, těch pět kontejnerů s hoblinami uvádíte jako příklad ulehčení podnikání na účet města, nebo hobliny do bioodpadu nepatří? Čekal bych totiž, že je to – jakožto dřevo – odpad rostlinného původu (leda že by byl kontaminován pojivem, mořidlem apod.), podobně rozdrcené větve.

  Ale máte pravdu, že lidi si někdy s tříděním odpadu nedají tolik práce, kolik by bylo potřeba. Jako jeden příklad za všechny: krátce po Vánocích jsem našel v kontejneru na papír nerozloženou krabici (pokud na ně dosáhnu, rozdělávám je, abych v kontejneru udělal víc místa) od audiozařízení, uvnitř které byly ponechány i plastové sáčky od jednotlivých součástí. Na druhou stranu v kontejnerech na směsný odpad, které mají společné dvě bytovky, občas vídám odpad, který by měl být vytříděn. Někdo prostě není schopen ujít o 30 metrů dál k barevným kontejnerům.

  • Dobrý den pane Dvořáku, spíše jsem chtěl upozornit na to, že likvidace hoblin je právě na úkor města. O bioodpad se samozřejmě jedná. Ale zase to beru pozitivně. Dřevěné hobliny aspoň nenajdeme někde ležet v příkopě nebo v lese, nebo nám je někdo nepálí pod nosem o víkendech. Ostatně nejsou to jen dřevěné hobliny. Ve čtvrtek vyveze KTS Ekologie tříděný odpad – papír a karton a druhý den jsou některé kontejnery zase plné. Jak je to možné? Zeptejte se obchodníků, tím nemyslím nutně ty rosické, jak likvidují obalové materiály. Mají všichni smlouvy na odvoz? Kdepak, jednodušší je po večerech dovézt vše do konejneru. A to se vyplatí!
   O třídění odpadu toho bylo již napsáno hodně a možná se ještě hodně napíše. Lidé jsou prostě pohodlní, udělat pár kroků je velký problém, stejně tak sešlápnout petku nebo kartonovou krabici.

Vložit komentář: