Srp 2, 2017 - Uncategorized    36 Comments

Zápach z kanalizace – Zbýšovská

Vážený pane starosto,

chtěla bych Vás upozornit na problém v lokalitě pod Trojicí. Bydlím na ulici Zbýšovské a od loňského jara je tato ulice zamořena zápachem z kanalizace. Nedá se už ani pořádně vyvětrat v domě,protože si zmiňovaný odér nasbírám akorád do domu.

Chci se zeptat, je to z důvodů napojení se obce Kratochvilka na naši Rosickou kanalizaci?

A druhá věc, co se s tím bude dělat, protože zápach není jen občas, ale při zvyšující se teplotě neustále.

Děkuji za odpověď, s pozdravem

Hanáková Pavla

 

36 Komentářů

 • Dobrý den paní Hanáková, nechám to prověřit. Budu rád, pokud se mi ozvou i další Vaši sousedi, pokud je trápí stejný problém.

 • Připojuji se ke stiznosti. Kanaly smrdi opravdu nehorázně od žel. přejezdu dál i na ulici Pod Trojicí. Je to setrvaly stav a puch je opravdu velmi tezko snesitelny.

  • Tak se nám to nějak rozšířilo i na ulici Pod Trojicí! Nebo, že by to bylo díky severozápadnímu proudění? A co na dalších ulicích? Družstevní,V Cihelně, Pod Strání, Čechova?

 • Dobrý den,
  ano trápí nás to také.

  • Ano, beru na vědomí, viz výše.

 • Dobrý den pane starosto,
  chtěl bych se připojit k upozornění paní Hanákové na zápach na ulici Zbýšovská, které je v posledních měsících k nevydržení.
  Bydlím v domě, který má vpust´do kanalizace přímo pod okny a od podzimu nemůžeme větrat, nebot´zápach je více než šílený.
  Proto bych se připojil k dotazu, jak a kdy bude město Rosice tento problém řešit. Děkuji za odpověd´.
  S pozdravem a přání hezkého dne Chelík

  • Děkuji, odpověď výše.

 • Dobrej deň babo Pavlo, Na Zbéšovské toho smrdí víc, nejen kanále, hlavně z dob minuléch. Časem si zvykneš a přestaneš to cécit. Jináč Ti mohu říct, že Kratochvilácí só čistotní, tak otaď to teda určitě néde. Já bych to teda tipoval na Tetčičáky.
  Pepek.

  • Co to Pepku zkúšaš? Od doby, co sa v Tetčicích místnímu vodníkovi zatočila gebeňa a spadl z prameňa, só Tetčičáci čistotní sténě jak Kratochviláci.

 • Dobrý den pane starosto,
  chtěl bych se připojit k upozornění paní Hanákové na zápach na ulici Zbýšovská, které je v posledních měsících k nevydržení.
  Bydlím v domě, který má vpust´do kanalizace přímo pod okny a od podzimu nemůžeme větrat, nebot´zápach je více než šílený.
  Proto bych se připojil k dotazu, jak a kdy bude město Rosice tento problém řešit. Děkuji za odpověd´.
  S pozdravem a přání hezkého dne Chelíková

  • Také děkuji i Vám, stručná odpověď je u komentáře ing. Náplavy.

 • Dobrý den pane starosto,
  Chtěl bych se připojit k upozornění paní Hanakové na zápach na ulici Zbýšovská, který je v posledních měsících k nevydržení.
  Třeba tuto neděli jsme celý den nemohli vyvetrat a tak bych chtěl vedet jaké bude řešení ze strany města Rosice. Dekuji za odpověď
  S přáním hezkého dne Chelík

  • Děkuji a mrzí mne to. Odpověď je uvedena výše.

 • Dobrý den Světlíku,
  s tímto problémem se potýkáme na ulici Zbýšovská snad všichni.
  Po telefonátu (před rokem) s panem Kochem ze Svazu vodovodů a kanalizací Ivančicka mě bylo sdělěno, že kanalizace je v dobrém technickém stavu a že by nemělo docházet k úniku zápachu (Ano „nemělo by“). Samozřejmě, že přímo samotná ulice nezapáchá každý den, ale to by někdo musel navštívit tamní obyvatele, jejich domy, dvorky a teprve zde, kde se nachází vpusti do společné kanalizace (gajgry okapů, kanálky a v domech sifony pod umyvadly) by zjistil, že opak je pravdou.
  V ulici je spousta starých lidí, kteří si maximálně tak zanadávají a svedou problém na změnu atm. tlaku. Ti tento web neznají, tudíž se určitě neozvou.

  Zápach je natolik agresivní, že rozleptává zinkovou úpravu svodové roury okapů, je schopen se protlačit i kolem sifonu umyvadla, chromový lesk na vodovodní baterii je rázem pryč. Člověk pak přichází o radost z vůně domova…

  Dle mě zápach nestoupá vzhůru jen zde, mnohdy na více místech ve městě jde tato „vůně“ cítit. I na náměstí. Bohužel ulice Zbýšovská „voní“ nejvíce ze všech. I výletníci mířící k Trojici, či do lesíku, by mohli souhlasit.

  Člověk za kanalizaci platí a výsledkem jsou jen protiklady. Kdybychom možná odpady sváděli na ulici do žlábku jako ve středověku, byl by výsledek podobný.
  Případně nám snad může pomoci jen nezodpovědný zemědělec, který by kanalizaci mezi Rosicemi a Kratochvilkou omylem přeoral a vrátil vše do původních kolejí…

  To máme sesbírat podpisy všech občanů tímto zasažených, aby se něco změnilo? Otázka jak se zachová město, až někdo přijde s tím, že tento zápach je zdraví škodlivý.

  Děkuji.
  S pozdravem,
  Ing. Ondřej Náplava

  • Vážený pane inženýre Náplavo, děkuji Vám i ostatním obyvatelům ulice Zbýšovské, že jste se ozvali ohledně toho zápachu z kanalizace. Začnu to samozřejmě hned řešit, i když mi píšete, že pan Koch – technik Svazku vodovodů a kanalizací na místě byl a o problému ví, pak to tedy vědí i na VAS a.s., která se o naše vodovody a kanalizace stará. Toto není možno tolerovat, vždyť se na Zbýšovské jedná o poměrně novou kanalizaci a navíc oddělenou. Pokud jde zápach pouze z děr od poklopů splaškové kanalizace, to bych ještě pochopil, ale pokud jde i z dešťových vpustí, pak je něco někde špatně. Jestli si obyvatelé pustili vodu z okapů svých nemovitostí do splaškové kanalizace místo do dešťové, pak to byla chyba a nemohou se divit, že jim svody korodují. Ale nebudu předjímat. Prověřím stav a dám vědět, co s tím město, resp. SVaK či VAS a.s. bude dělat. Nechat se to nemůže.

   • Vážený pane starosto,
    ta novější kanalizace je zde cca z roku 2005/06, mám to ještě v živé paměti,protože tato kanalizace nám byla nevědomky převeden fa: VHS Břeclav přes náš pozemek a do dnešního dne není tento problém vyřešen, a bývalé představenstvo obecního úřadu se nesnažilo ani nic vyřešit.
    Ale to není to co bych chtěla. Tato kanalizace je zde tedy cca 10-11 let, ale tento zápach je zde aktuální od loňského jara, řekla bych že od té doby co se tato kanalizace čistila a nebo snad připojením se Kratochvilky ( to nedovedu posoudit).

    S pozdravem Hanáková Pavla

    • Děkuji paní Hanáková za upřesnění, pravdou je, že kanalizace vedoucí pozemkem Vaším a Vašich sousedů je původní kanalizace, která se stala po vybudování nové kanalizace na ulici Zbýšovská pouze kanalizací dešťovou (odvádí přepad z rybníčku na okraji Obory na horním konci Zbýšovské). Bohužel do ní byli připojeni i občané ze Zbýšovské svými přepady ze septiků, někdo přímo vedl splašky ještě před nedávnem stále do této kanalizace. To bylo, jak mám zprávy z VAS a. s., v loňském roce napraveno a dnes by, dle kamerových zkoušek, již neměly v této kanalizaci téci splašky, které by končily v potoce. Děkuji alespoň za určení doby, od které k zápachu dochází, osobně si nemyslím, že by se tak stalo v okamžiku připojení výtlaku splašků od Kratochvilky (výtlak z Neslovic, Kratochvilka ještě připojena není), ale od toho jsou odborníci, aby nám řekli, čím to je a hlavně navrhli řešení na odstranění zápachu. Co se týká oné původní kanalizace vedoucí přes Vaše pozemky, myslím, že by bylo vhodné ještě před realizací opravy Zbýšovské i tuto umístit, pokud to bude technicky možné, do komunikace a pozemků patřících městu.

     • Vážený pane starosto,
      ta kanalizace přes náš pozemek není původní,ale ta nová při které si VHS Břeclav zkrátila cestu z ul.Dr Živanského na ul.Zbýšovskou.
      Při jednání s SVAK Ivančice a panem místostarostou Hájkem v té době, nedošlo k žádné konkrétní domluvě i když v původních plánech tato kanalizaace měla vést středem ul. Dr.Živanského.
      Pane starosto, tento zápach kolem domu jde převážně z šachty a vpustě z ulice ne od domu. Asi máme smůlu,protože kolem našeho domu je vpustí a šachet požehnaně. Je jenom podivné,že za celá ta léta ať při staré či nové kanalizaci tento zápach nebyl.

     • Děkuji paní Hanáková, jak už jsem psal, nechám to prověřit. V každém případě máte pravdu, že před Vaším domem je nějaký uzel kanalizací a dalších sítí, že z toho vůbec nejsem moudrý. Pravdou je, že podle mapy, kanalizace Váš pozemek lehce „lízla“, aby se vyhnula pravděpodobně právě té staré dešťové. Uvidíme, co na to odborníci.

 • Dobrý den starosto , nedá mi to a také přispěji do diskuze. Problém je asi trošku složitější. Neznám jaké jsou parametry veřejného kanalizačního řadu a zda se jedná o splaškovou či dešťovou kanalizaci, ale budu vycházet z toho, že kanalizace je splašková, pak dešťové vody v této kanalizaci nemají co dělat, dochází k nadměrnému zatěžování čistírny odpadních vod a zhoršování čistícího procesu a logicky k nárůstu nákladů na čištění. Dešťové vody by se měly likvidovat primárně na pozemku stavby, až pokud není toto technicky možné, tak odvádět DEŠŤOVOU kanalizací. V té nemá co smrdět, pokud do ní ovšem nejsou nelegálně zapojeny přepady ze septiků a žump, což bývá častý problém, který je pak patrný i na výústních objektech dešťové kanalizace do Bobravy. Odtud možná „pramení “ část zápachu. Kamerová prohlídka kanalizační dešťové stoky spolehlivě odhalí případné nelegální vypouštěče splašků. Splašková kanalizace musí být v každé nemovitosti provedená plynotěsně, ukončená v místě zařizovacích předmětů sifonem (zápachovou uzávěrkou) a MUSÍ být alespoň jedním potrubím odvětrána nad střechu. Toto je požadavek ČSN 756067 vnitřní kanalizace. Takže pokud bych to hodně shrnul za předpokladu, že v lokalitě je samostatná splašková a dešťová kanalizace a pokud bude mít dům plynotěsnou kanalizaci odvětranou nad střechu a nebudu vypouštět splašky do dešťové kanalizace nemělo by mít co smrdět. V opačném případě je to problém, který musí řešit všichni a to jednak majitelé nemovitostí, kteří si dají do pořádku vnitřní kanalizaci a provozovatel kanalizace, který bude hlídat neoprávněné vypouštění splaškových a dešťových vod do jednotlivých kanalizačních řadů. Přeji pěkný den a málo zápachu s pozdravem Mikeš

  • Děkuji pane Mikeši, je vidět, že máte o fungování těchto sítí spoustu znalostí. Jen se musím už dopředu usmívat nad reakcí občanů, když budeme po nich požadovat vyřešení svedení jejich dešťových vod na jejich náklady do dešťové kanalizace, nebo vybudovat zasakování. A to třeba i těch, co si dnes stěžují na zápach. Třeba se mýlím. To bych byl rád.

  • Vážený pane Mikeši,
   pokud již desetiletí měli lidé napojené přepady svých jímek do větve dešťové kanalizace a jednalo se o desítky domů a nic nikde v ulici nezapáchalo a po teměř kompletním přepojení domů snad ukončeném minulý rok, kanalizace začala zapáchat, tak si troufnu tvrdit, že pokud přeci jen pár domů špatně napojených zůstalo, pak právě těmito „sirotky“ dle mě zápach nebude. Nic ovšem nemění fakt, že takové napojení je špatně.
   Lidé, kteří zde žijí léta, či celý svůj dosavadní život, datují zápach až od období připojení Kratochvilky (výtlaku z Neslovic).
   Samozřejmě v mém vlastním zájmu je, abych se zápachu zbavil a abych měl nejdříve „ukizeno“ na svém. Proto jsem také nejdříve začal zjišťovat, jestli prvotní problém nenastává právě u nás. Žijeme zde pouze krátce, přípojku jsem nebudoval a pod komunikaci metr pod zem nevidím. Naštěstí po shromáždění dokumentací a fotek z rekontrukce od předchozích majitelů, vše vypadá v pořádku.

   Cituji: „Splašková kanalizace musí být v každé nemovitosti provedená plynotěsně, ukončená v místě zařizovacích předmětů sifonem (zápachovou uzávěrkou) a MUSÍ být alespoň jedním potrubím odvětrána nad střechu. Toto je požadavek ČSN 756067 vnitřní kanalizace. Takže pokud bych to hodně shrnul za předpokladu, že v lokalitě je samostatná splašková a dešťová kanalizace a pokud bude mít dům plynotěsnou kanalizaci odvětranou nad střechu a nebudu vypouštět splašky do dešťové kanalizace nemělo by mít co smrdět.“
   Přesto přese všechno když máte vše vyhotovené dle norem kvůli kolaudaci a zápach Vám vnikne do domu třeba právě svodem rýny, který se nachází v blízkosti střešních oken, následně už trpíte paranoiou, že se procpe kudykoliv, pak už nezbývá než se obrátit na vyšší instance.

   Jinak pane Světlíku zmínka o zasakování mě pobavila, oblast kde podloží tvoří středně až hrubě zrnitý biotitický granit, jílovce, prachovce a pískovce a třiceti metrový svah za domem je vlastně obří zásobník vody, která se tlačí kudy může, pak vlivem vysoké spodní vody a po vykopání zasakovací jámy bychom na pozemku pod svahem měli spíše studnu 🙂 Není zde snad dům, který by se spodní vodou nebojoval a ne aby ji ještě majitelé za domem zadržovali.
   Tím samozřejmě nemíním nic proti Vaší osobě.

   Všichni budeme rádi, když se zápachu zbavíme a snad pro to všichni uděláme maximum.
   Děkuji.
   S pozdravem,
   Ondřej Náplava

 • To není jen na Zbýšovské, na Nábřeží je také často naprosto odporný smrad…

  • Z kanalizace?

   • Dobrý den pane starosto,
    Mám stejné mínění jako pan Náplava, bydlím pod Trojicí od svého narození ( a že je to nějaké to desetiletí) a nikdy si nepamatuji zakový zápach jako teď. Za ten uplynulý rok je to katastrofa a musím říct,že v domě se nám v koupelně ztrácí voda v sifonu. Stávalo se i zřídka, že zmizela voda z WC mísy, ale stalo se to i teď v noci z úterka na středu a ze středy na dnešek ( rozmezí hodin 22:00 – 5:00 )., možná by stálo za to zjistit kdy se přečerpává kanalizace z Neslovic. Pane starosto, je báječné každé ráno přicházet do koupelny a WC a čichat ten smrad, který nejde z domu ani vyvětrat.
    Jako pan Náplava doufám v to že se tento problém dá nějak řešit.
    S pozdravem Hanáková Pavla

    • Dobrý den paní Hanáková, všechno se dá řešit, hned příští týden na odstranění problému začnu ve spolupráci Se Svazkem vodovodů a kanalizací a Vodárenskou a. s. pracovat.

 • Domnívám se, že ano, neboť to smrdí jako… však vy víte co. 🙂 Buď to jde z kanalizace, nebo z výpustí do Bobravy. A není to každý den, spíš nárazově.

  • To tedy znamená, že je ještě někdo pořád připojen splaškovou kanalizací. To se dá zjistit kamerou. O výsledku budu informovat.

 • Těžko říci, nejsem na toto odborník. Nicméně ten pach poznám. 😀

 • Dobry den,

  Take bych se chtela zapojit do teto diskuze a potvrdit, ze zapach z kanalizace je nekdy opravdu nesnesitelny i na ulici Pod Strani, kde jiz 4 roky bydlime…Bylo by dobre proverit, co za timto stavem stoji a pripadne priciny nalezt a odstranit. Predem Vam dekuji za Vas cas venovany tomuto problemu.

  • Děkuji i za Váš komentář, dnes mám telefonicky opět potvrzené, že zápach pokračuje. Zajímavé je, že včera během pouti jsem žádný zápach na Zbýšovské a přilehlých ulicích necítil. Rýmu nemám, jsem zcela zdráv. Tedy co se týká čichu. Dnes mi bylo potvrzeno, že prý zápach není cítit stále, ale nárazově. V tom případě mám podezření opravdu na připojení kanalizace z Neslovic přes Kratochvilku, protože se jedná o výtlak a čerpadla nejedou kontinuálně. V každém případě musíme počkat na výsledek prověření zaměstnanci Vodárenské akciové společnosti. Prosím o trpělivost.

 • I ja jsem tudy sel a to bylo o pouti v sobotu – bylo mi mistnich lidi lito. Dle meho stareho profesora technologie : Dobre udelana kanalizace NESMRDI!

 • Dobrý den,
  rád bych se informoval jestli v dané věci nastal nějaký posun kupředu?
  Nechutný zápach stále a bezpřestání, jak jsme se mohli přesvědčit o tomto víkendu, obtěžuje nás všechny a lidé v ulici již začínají být tímto problémem značně rozladěni.
  Dva a půl měsíce a stále žádná změna.
  Pokud s tímto problémem nehodlá VaS nic dělat, budeme zřejmě nuceni se obrátit na krajskou hygienickou stanici a následně pak na ministerstvo životního prostředí.

  Děkuji za zpětnou vazbu.
  S pozdravem,
  Ondřej Náplava

  • Pěkný den pane Náplavo, na tomto problému se pracuje, o tom jste přímo od VAS a.s. byl informován. Mohu všechny obyvatele ulice Zbýšovské ujistit, že se na tomto problému intenzivně pracuje. Ale protože se jedná o chybu, která vznikla při odkanalizování obce Neslovice a stavba je v záruce, jedná se o „záruční opravu“ a určitě z dotací, tak je to poněkud zdlouhavé. V každém případě připojuji část dopisu od p. Procházky z VAS a.s., kde stručně popisuje dosud provedená opatření:

   „Ve čtvrtek 29.6.2017 jsme v ul. Zbýšovské instalovali sondu na měření sirovodíku v kanalizaci. Včera 11.7.2017 jsem požádal naše technické pracovníky, aby na základě nashromážděných dat reklamovali technologický celek – čerpací stanici odpadních vod v Neslovicích + výtlak z Neslovic do kanalizace v ul. Zbýšovské pro „Zápach z gravitační kanalizace v ul. Zbýšovské v Rosicích a korozi stavebních konstrukcí kanalizace“. Předpokládám, že na základě reklamace bude co nejdříve svoláno jednání, kde se dohodnou další kroky. Je to nutné postupovat takto oficiálně, protože podle mě bude minimálně do doby napojení Kratochvilky nutné trvalé dávkování chemikálií a to si vyžádá zásah do technologie ČS OV Neslovice, která je v záruce.
   V pátek 14.7.2017 jsme instalovali provizorní dávkování chemikálie – síranu železitého do kanalizační revizní šachty na přítoku do ČS OV Neslovice. Je to pouze dočasné řešení v rámci našich provozních možností. Dávkování není přesně úměrné okamžitému přítoku odpadních vod a výsledky nejsou zatím odpovídající, o čemž svědčí mailová komunikace s občanem Rosic panme Náplavou.
   Nedokážu odhadnout, jakým směrem se bude řešení ubírat, jestli se problém podaří skutečně „vyreklamovat“, jak rychle se budou realizovat případná navržená opatření. Budeme (VAS) samostatně dále jednat se společností odpovědenou za realizaci a pravděpodobně je požádáme o návrh řešení.
   Budu se snažit na průběh řešení co nejvíce dohlížet a požadovat co nejrychlejší provedení opatření. O dalším vývoji Vás budu průběžně informovat.“

   Potud citace z mailů. Vím, že zápach je nepříjemný, naštěstí vím, díky mým nepravidelným návštěvám Zbýšovské a očichávání kanalizačních poklopů, že není stálý. To ale neznamená, že nebudeme spěchat, aby byl odstraněn. VAS a.s. jsem požádal o urychlené řešení.

 • dobrý den pane starosto,

  takový zápach splašků je opakovaně (mnoho let) i u křižovatky B. Němcové – Jiráskova
  p. s. ale zase tam bude nový chodník, tak to je velké + ikdyž už jsme tam rozbili 2 kočárky 🙂 ale zase se děti naučili dříve chodit sami

  pěkný den
  Sapík

  • Děkuji pane Sapíku za za Váš příspěvek, přiznám se, že o zápachu v tomto místě nic nevím. Ale nedivil bych se, v těchto místech je kanalizace již hodně stará a kdoví kam jsou občané připojeni. Navíc, jak jsem zjistil, hodně kanalizačních vpustí nemá sifon, takže není divu, že jde zápach do ulice. Zkusím se zeptat odborníků, čím to je způsobeno v této lokalitě. Jinak výhledově se po ulici Jiráskova bude dělat nová kanalizace, která by ulehčila severnímu sběrači a splašky by nemusely obkroužit celé Rosice, než se dostanou do tetčické čističky. Zatím je ale realizace docela daleko, zatím se zpracovává nový generel kanalizace v Rosicích, bez kterého se neobejdeme.
   Také děkuji za velké bezvýznamné + (to bych kecal, vždycky jsem rád, když někdo něco pochválí, i když asi s trochou ironie) ohledně chodníku. Ale i tady je vidět, že platí, že vše špatné je i k něčemu dobré. Pěkný den i Vám a Vašim šikovným dětem.

Vložit komentář: