Říj 30, 2017 - Uncategorized    7 Comments

Tvrdost vody v Rosicích

Vážený pane starosto,

od srpna 2015 jsem novým občanem Rosic – dům na ulici Petra Hechta. Obracím se na Vás s prosbou, sdělte mi, prosím, jakým způsobem řeší občané/město značně tvrdou vodu viz zpráva od paní Ing. Doležalové z Vodárenské akciové společnosti, která nám dělá pěknou „paseku“ – zanesené baterie, bílé usazeniny na kachlích, ve vaně, kotel přestal ohřívat vodu a bude nutné investovat do výměníku v hodnotě 4 000 Kč. Rád bych do budoucna ochránil podlahové vytápění, myčku, pračku ad. Poradíte mi, který přístroj/metoda je vhodná? Máte nějaké indicie, jak tuto zapeklitou situaci řeší stávající občané Rosic?

 

Děkuji Vám za vstřícnost a přeji krásný den.

 

S pozdravem Mgr. Radek Bartoš

Zpráva Ing. Doležalové z VAS a.s. panu Bartošovi:

Vážený pane Bartoši,

Odpovídám na Váš dotaz, který se týkal tvrdosti vody v Rosicích Město Rosice je součástí SV Ivančice – Rosice a je v současné době zásobeno pitnou vodou z podzemních zdrojů nacházejících se na k.ú. Tetčice a dále z ÚV Rosice, kde jsou upravovány dva zdroje – jeden z nich pramení na k.ú. Rosice a druhý se nachází na k.ú. Příbram na Moravě. Voda z těchto zdrojů se podle obsahu solí Ca + Mg řadí do vod značně tvrdých (3,2 – 5,3 mmol/l).

Hygienické požadavky na pitnou vodu se řídí zákonem č 258/200 Sb., o ochraně veřejného zdraví a jeho prováděcí vyhláškou č. 252/2004 Sb., obojí v platném znění. V této vyhlášce jsou stanoveny hygienické limity mikrobiologických, biologických, fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů jakosti pitné vody, dále pak četnost kontroly a rozsah kontroly.

Hygienické limity jsou v této vyhlášce pro obsah solí Ca + Mg a jednotlivé koncentrace Ca, Mg stanoveny jako doporučené hodnoty. Doporučené hodnoty jsou nezávazné hodnoty ukazatelů jakosti pitné vody, které stanoví minimální žádoucí nebo přijatelnou koncentraci daného ukazatele, nebo optimální rozmezí koncentrace daného ukazatele.

V požadavcích na jakost pitné vody v ČR patří vápník a hořčík mezi látky, které jsou netoxické, jejich přítomnost je ve vodě žádoucí. Vápník a hořčík mají pro lidský organismus veliký význam, např. při tvorbě kostí a zubů Hořčík je důležitý pro správnou činnost svalů a nervů, pro uvolňování energie z glukózy, udržuje v dobrém stavu oběhový systém. Denní doporučená dávka vápníku pro dospělého člověka je 1000 až 1500 mg, hořčíku pak 300 až 400 mg.

Takže tzv. změkčování vody se v úpravárenství pitné vody tudíž obecně nepoužívá, ale bývá např. součástí technologie pro přípravu speciálních provozních vod – např. kotelny apod..

V letech 2010 až 2016 byly odebrány a analyzovány vzorky pitné vody na distribuční síti v Rosicích s následujícími výslednými hodnotami: obsah Ca + Mg 4,45 až 5,04 mmol/l, Ca 116 – 140 mg/l, Mg 37,5 – 42,9 mg/l.

Závěrem lze říci, že pitná voda, dodávaná do města Rosice je pravidelně kontrolována a splňuje všechny požadavky stanovené výše uvedenou vyhláškou č. 252/2004 Sb., v platném znění. Výsledky všech rozborů jsou zasílány pravidelně do Registru pitných vod pro potřeby Krajské hygienické stanice (KHS JMK). Každé čtvrtletí je vypracováno hodnocení kvality vody ve skupinovém vodovodu Ivančice – Rosice, které je zasláno včetně originálů protokolů na Svazek obcí pro vodovody a kanalizace Ivančice.

 

7 Komentářů

 • Dobrý den pane Bartoši a děkuji za příspěvek. Vlastně je to podobné téma jako psal pan Vybíral, který psal o kvalitě vody i s její cenou – viz příspěvek Přemrštěná voda Vodné/Stočné. Problémy s tvrdou vodou mají asi všichni občané Rosic. Mail od paní Ing. Doležalové z VAS a.s. se shoduje i s oficiálním vyjádřením VAS a.s. asi před půl rokem na můj dotaz, zda se s tím dá něco dělat. Moc mne mrzí, že Vám osobně neporadím. Co vím, každý bojuje s tvrdostí vody a s přítomností železa a manganu v Rosicích, jak umí. Pointou každé odpovědi VAS a.s. bude, a to mají pravdu, že jsou společnost, která má dodávat PITNOU A NEZÁVADNOU vodu. Což činí a nikdy s tím problém v Rosicích, naštěstí, nebyl. Že výrobci kotlů, myček a praček mají své výrobky postavené na vodě v podstatě užitkové, je druhá věc.
  Byl bych hodně rád, kdyby někdo ze čtenářů panu Bartošovi mohl poradit a nějaké řešení doporučit. Děkuji.

  http://blokstarosti.cz/wp-content/uploads/2017/05/Vyjádření-VAS-1.-strana.jpg
  http://blokstarosti.cz/wp-content/uploads/2017/05/Vyjádření-VAS-2.-strana.jpg

  • Dobrý deň pán Bartoš,

   my sme problém tvrdej vody (tiež v novostavbe RD na ulici Petra Hechta 😉 ) vyriešili inštaláciou zmäkčovača vody. Neviem či je povolené sem dávať priame referencie (prípadne nech môj príspevok pán starosta upraví), ale my máme zmäkčovač Wattex AL30 Ecosoft. Jedná sa o zariadenie za cca 14.000 Kč s DPH. Tvrdili mi, že životnosť tej „pryskyřice“ je cca 10 rokov, s tým že sa dá vymeniť za cca 4000,- Kč. Tým len chcem povedať, že reálna investícia nie je až taká vysoká — určite nižšia než možné opravy/výmeny kotla a ostatných spotrebičov…

   Nesúhlasím s názorom pani Heleny, že ak sa bavíme o týchto veľkých „aktívnych“ zmäkčovačoch, že by do vody boli „hnané nejaké chemikálie“. To že niečo funguje na „chemickej bázi“ ešte neznamená, že je to škodlivé… ostatne, všetky živé organizmy sú založene ‚len-a-pouze‘ na „chemickej bázi“. 😉 Každopádne, zmäkčovač funguje tak, že problematické katióny vápniku a horčíku (Ca+Mg) sa nahradia katiónom sodíku, ktorý sa zoberie z „kuchyňskej soli“ (NaCl). To je ten dôvod, prečo sa do zmäkčovača musí priebežne doplňovať soľ, pretože sa priebežne spotrebováva. Takže výsledná upravená (zmäkčená) voda bude obsahovať rovnaký počet „minerálov“, len s tým rozdielom, že v nej bude väčší pomer sodíku a takmer žiadny vápnik a horčík. Napr. u toho nášho zmäkčovača je tiež možnosť nastaviť požadovanú tvrdosť vody (aby nejaký vápnik a horčík predsa-len obsahovala).

   Neviem v ktorej etape RD na ulici Petra Hechta bývate Vy, ale minimálne tie posledné domy (ako ten náš) už mali rozumne vyriešený centrálny prívod vody do domu (pod schodmi), ku ktorému sa zmäkčovač dá pohodlne pripojiť. Zmäkčovač potrebuje prívod elektriky (12 V) a hlavne výpusť do odpadu (zmäkčovač sa sám po určitom čase „preplachuje“ (napr. raz za 2 týždne), takže tú preplachovú „odpadnú“ vodu vypúšťa do odpadu, podobne ako napr. pračka).

   Máme zmäkčovač v prevádzke vyše 3 mesiace, a za tú dobu nemáme v konvici absolutne žiadnu stopu po vodnom kameni…. takže to asi vážne nejak funguje 😉

   • Děkuji panu Stoklasovi za jeho příspěvek k tvrdosti pitné vody v Rosicích. Musím se přiznat, že aniž bych si to zjišťoval u výrobců nebo v prodejnách, vždy mi bylo majiteli těchto zařízení tvrzeno, jak nákladné jsou ony „změkčovače“ na bázi NaCl. Cena se pohybovala od 70 000 výše, což je dost. Ale pokud, jak píšete, se jedná o investici ve výši 14 000 Kč, pak já si ho osobně rád pořídím. Taky mi vadí všudypřítomný vodní kámen. Proto děkuji za přímou referenci s názvem změkčovače, nebudeme si tu hrát na nějaké reklamy apod. Pokud to funguje, jak píšete, rád tomuto přístroji reklamu tady udělám.

 • Dobrý den,
  bydlíme v Rosicích sedmým rokem, takže si ještě živě pamatuju, jak jsme z tvrdé vody byli naprosto stejně rozčarovaní jako p. Bartoš. Zjišťovali jsme a pátrali a došli jsme k závěru, že se s tím můžeme akorát tak smířit. Možnosti nějaké jsou….
  1) Na hlavní přívod vody můžete pořídit změkčovací filtr. Jeho životnost je omezená, cena vysoká a funguje na chemické bázi. Chcete si do pitné vody hnát chemikálie? My jsme si řekli, že ne.
  2) Aspoň jako částečnou ochranu můžete dát před každý spotřebič, který neprodukuje pitnou vodu, změkčovací filtr (menší, levnější, míň vydrží). Máme doma dva, ani jeden jsme nakonec nevyzkoušeli.
  3) Při pořizování spotřebičů myslet na to, že je voda extrémně tvrdá a výběr tomu přizpůsobit.
  4) Pořídit si spoustu octu do zásoby a pravidelně ho používat – varná konvice, myčka, pračka, vodovodní kohoutky….. Do myčky stále sypat sůl, i když se používají tablety……
  5) Pokud máte tmavé kachličky ve sprchovém koutě (jako my) tak si zvyknout, že budou bílé. Stejně jako černý granitový dřez atd. Sprchové hlavice budete měnit tak co dva roky.
  6) U bojlerů nám vodař dával u malého 2 roky, u velkého 5 let do výměny. Je to sedmý rok a klepu na dřevo, stále oba fungujou. Takže trocha modlení taky neuškodí.
  7) Pokud se chystáte pořídit akvárko, tak vodu nutno převařovat, nebo chytat dešťovou, nebo počkat, který druh vydrží nejdýl :D. Takové závojnatky jsou celkem stálice.
  8) Podlahového vodníka změňte na elektrické kabely, v těch se Vám kámen držet nebude :D.

  P.S.: Dyť máme nejzdravější vodu široko daleko a taky za to řádně platíme. Tak na co si vlastně stěžujeme 😀 😀 :D.

  • Děkuji paní Heleně za její komentář s cennými radami. Snad si pan Bartoš vybere.

 • Již léta používám magnetickou úpravu vody. A navíc , je téměř zdarma. Stačí jeden nebo dva magnety z reproduktorů a tyto nainstalujete na přívodní potrubí do domu. Na kovovém potrubí to drží samo a na plast použijete izolepu a pod. Problémy se sníží o 50-90%. Proč to funguje není dodnes zcela jasné. Viz: magnetická úprava vody. Dostupné na internetu.

  S pozdravem: Vladík st.

  • Dobrý den pane Vladíku, děkuji za Váš komentář. Přiznám se, že se mi tomu ani nechce věřit. Ale kdo to nezkusil, nemůže o tom vykládat. Takže vyzývám všechny občany, aby návod pana Vladíka vyzkoušeli. Já též tak učiním a dám vědět, jak experiment dopadl, jen mne štve, že jsem zrovna v sobotu vyhodil dva reproduktory do sběrného dvora. Budu tam muset zajít a vzít si je zpět. Snad mne nikdo nepředběhne.

Vložit komentář: