Kvě 11, 2017 - Uncategorized    14 Comments

Premrstena cena Vodne/Stocne

Dobry den pane Starosto,

prosim o Vas prispevek co dela obec Rosice pro to, aby meli obcane vodu levnejsi, kdyz je porad stejne tvrda?

Proc je vodne/stocne drazsi nez v Brne, proc si vodarenska stavi vystavni sidla, proc nefunguje kontrola nutnych nakladu a primereneho zisku a proc to mam platit ja jako obcan?

Abych to upresnil, v porovnani s Brnem plati nase rodina za vodne/stocne o 1500 za rok vice v Rosicich.

Zajimavy paradox je, ze se mluvi o odvadeni zisku z prodeje vody zahranicnim spolecnostem, ale zrovna vodarenska ukazkove hospodareni nepredvadi. Pro porovnani:

http://pravdaovode.cz/cena-vody/

 

Dekuji za otevreni tohoto tema.

Petr Vybiral

14 Komentářů

 • Vážený pane Vybírale, moc děkuji za Váš příspěvek, především za téma. Protože se jedná o složitější problematiku, dovolím si vzít na odpověď trochu času, abych si to srovnal.

 • Dobrej deň.
  Hele starosto, mě by teda jako normálního kolíka zajímalo, kolik kurňa sežerou ty brutální halogeny za rok co světlujou po nocích tý šatny instalatérů na vodárně. Dyť je to kurňa světelnej smog nebo ještě něco horšího. No ještě že tu nemá chatu Bureška.

  • Zdar Pepku, to nésó brutální halogeny, alébrž brutální ledy. A ty nic nežeró, tak se hoď do klidu. A ten smog je dobré v tom, že je aspoň vidět na štreku do Zastávky, když tam só ty vodfiknutý kandelábry od véóčka.

 • Jak jsem slíbil panu Vybíralovi, nějak jsem sesumíroval moji odpověď. Stručné to ale moc nebude, jedná se o více otázek na docela složitou problematiku. Hlavní otázka zněla: „Co dělá Město Rosice pro levnější pitnou vodu?“ Otázka není dobře položená. Měla by spíše znít: „Co dělá Město Rosice pro to, aby pitná voda nebyla dražší, než je teď?“
  Tím chci zcela jasně říci, že voda vytékající z kouhoutků levnější nebude. Bohužel to není možné. Její zlevnění vody by nebylo přínosem pro provozování celé sítě vodovodů a kanalizací a tím i pro občany. Nebylo by peněz na investice a nebylo by ani na opravy. Dříve získané dotace na obnovu vodárenské infrastruktury by se musely vracet. Vše je totiž provázáno. Obce a města z našeho okolí jsou členy Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice, tento svazek je součástí Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí – SVKMO, který je jediným 100% akcionářem VAS a.s. Vodárenská akciová společnost pak provozuje ve všech obcích a městech sdružených v této organizaci vodovodní a kanalizační sítě. Trochu složité, ale funguje to. Lobovat za kvalitnější a levnější pitnou vodu mohou pak obce a města prostřednictvím svých zástupců, což bývají většinou starostové, na valných hromadách Svazků vodovodů a kanalizací. Není to jednoduché a vlastně mohu říci, že je to téměř nemožné.
  Pokud si vzpomenete, před lety byl v Rosicích velký nedostatek pitné vody. Došlo i do takových problémů, že stavebníci a developeři nedostali „příděl vody“ na novostavby a některé musely být pozastaveny, nebo jim byla udělena výjimka, že sice sítě vybudují, ale zůstanou jako suchovody až do doby, kdy bude vody dostatek. To je již historií. Díky značným investicím do nových zdrojů vody a oprav stávající sítě máme dnes v Rosicích vody dost. Kvalitní pitné vody! Že je tvrdá, to je přece v pořádku, aspoň nějak chutná. Samozřejmě by mohla být měkčí, ale je to zase jen a jen o dalších investicích. Změkčit vodu, zbavit ji minerálů, není zas až tak těžké, jen je trochu problém v tom, že to ve velkém nejde stejně jednoduše, jako třeba v domácnosti. Voda by se musela odmineralizovat úplně a pak do ní, aby vyhovovala normám na pitnou vodu, přidávat přesná množství minerálů zpět. To je přece hloupost a já, jako spotřebitel, nechci za hlouposti platit. Cena vody by pak byla ještě o hodně vyšší.
  Proč je voda v Brně levnější? Podle mého názoru je to díky zdroji a taky množství odebírané vody. V Brně se pije totiž hlavně upravená voda povrchová z Vírské přehrady, v menší míře se přimíchává podzemní voda z Březové nad Svitavou. Čím více odběratelů, tím více se snižují náklady, to je jasné. V Rosicích máme kombinaci daleko více zdrojů, to z důvodu menší vydatnosti. Vesměs se jedná o vodu podzemní, proto také obsahuje minerály a je tím pádem tvrdá. Až někdy v budoucnu, na základě nějakého hodně drahého projektu  , dojde k propojení našeho oblastního rosicko – ivančického vodovodu s vodovodem brněnským, třeba se dožijeme i znatelného změkčení vody, která vytéká z kohoutků v Rosicích. Však je tento vodovod za humny. Míchání podzemní vody s vodou říční z Jihlavy kýžené a znatelné snížení celkové tvrdosti nepřineslo. V tom jsem byl příliš velký optimista, skutečnost je jiná.
  Proč si VAS staví nákladná sídla? Pokud myslíte budovu VAS na ulici Litostrovská, tak to byla jen rekonstrukce. Areál s budovami z roku raz dva si to zasloužil. A hlavně zaměstnanci, kteří zde pracují. Měnila se i technologie úpravy vody a ta pěkná současná obálka budovy je jen to, co je vidět. Ještě zbývá dodělat parkoviště, aby měly kde parkovat exkurze, když přijedou na prohlídku.
  Co se týká finanční kontroly, mohu říci, že ta funguje na 100 %. Obce, lépeno svazky obcí, by si nenechaly utíkat peníze pod rukama. Takže VAS a. s. je velmi závislá na rozhodnutí svých akcionářů, jaký bude zisk a jaké budou náklady. Velkou výhodou oproti jiným společnostem, které „sedí na prameni“ pitné vody v ČR je to, že VAS a.s. je společností českou, jejími akcionáři jsou pouze české společnosti – svazky vodovodů a kanalizací, takže žádné zisky nejsou vyváděny do jiných zemí EU. To je nesporná výhoda. Nebylo tomu tak vždy, chvilku to trvalo, než odkoupením akcií tuto kontrolu nad hospodařením VAS a.s. svazky získaly. Ale podařilo se a za Svazek vodovodů a kanalizací Ivančice mohu prohlásit, že hospodaření VAS a.s. je, když ne ukázkové, tak alespoň pro ostatní společnosti, hodné následování.

 • Dekuji za ne uplne strucny, ale obsahove vydatny komentar. Uz jsem si rikal, ze se nedockam.
  Tema vody v Rosicich je neustale otevirane a propirane tema, ale ano, at jsme radi, ze tady mame vody !prozatim! dostatek.
  I presto si dovolim se zeptat, napriklad v moji spolecnosti jsou dva hlavni parametry cilu pro hospodareni – snizit kazdy rok naklady o 5- 10%, pripadne zvysit zisk o 5-10%, je na toto jednoduche zadani prostor ve VaK ? –
  Vim, ze zadani z EU na ziskani dotaci zni parafrazovane nejak takto: spolecnost , ktera zada dotace nesmi generovat prilis velky zisk, aby na dotaci mela narok.. (jinak si investice ufinancuje prece sama, to da rozum.) je to tak i v pripade VaK?

  • Dobrý den pane Vybírale, téma vody v Rosicích je nikdy se nekončící příběh. Naštěstí s dobrým koncem v tom, že vody snad už provždy bude dostatek. Ať již ze zdrojů v našem regionu, nebo snad v brzké budoucnosti propojením Oblastního vodovodu Ivančice – Rosice s Vírským vodovodem. V každém případě asi nikdo nic neudělá s tvrdostí vody, pokud si tedy každý neupraví vodu sám u sebe.
   Vaše parafráze na dotace z EU je zajímavá, ale je to spíše naopak. Dotace nutí investory právě k vyšším ziskům, aby se naplnila kasička, ze které se budou časem dělat opravy těchto sítí. Takže se po investorovi chce, aby každý rok zvedal cenu vodného a stočného o cca 2 – 5 %. Samozřejmě, že si žádná akciová společnost neukrojí ona procenta z vlastního zisku, kam by akcionáři přišli, že?, takže vodné a stočné pomalu ale jistě roste. Pro nás je uklidňující to, že díky vlastnickému modelu – akcionáři – Svazky vlastní 100 % akcicí VAS a.s., nemusíme vodné a stočné zvyšovat takovým tempem. Horší to budou mít tam, kde vybudovali sítě z dotací a zažádali si o výjimku z okamžité tvorby tohoto fondu na pár let, kdy nebudou muset spořit. Ti teď nebudou muset cenu navyšovat a drží ji dole. To je pro občany dobré, jenže pak výjimka skončí a budou muset tu spirálu dohonit skokově, takže pokud dnes někdo má vodu za 50 Kč, bude ji mít za deset let dražší než u nás a bez peněz na opravy v pokladně. Připadá mi to jako v tom hesle: „Po nás potopa!“ Závěrem snad ještě k tomu zisku VAS a. s. dvě čísla. Za rok 2016 byl zisk VAS a.s. z vodného cca 950 000 Kč a ze stočného 1 637 000 Kč. Zanedbatelná čísla při srovnání s Agroferty všeho druhu, nemyslíte? 🙂

   • “ Závěrem snad ještě k tomu zisku VAS a. s. dvě čísla. Za rok 2016 byl zisk VAS a.s. z vodného cca 950 000 Kč a ze stočného 1 637 000 Kč. Zanedbatelná čísla při srovnání s Agroferty všeho druhu, nemyslíte? 🙂“

    Skvělý článek pane starosto,konečně poznávám ve svém okolí firmu,která bez ohledu na zisk a své akcionáře pracuje pro blaho nás všech.Ještě že máme ty Agroferty všeho druhu,z jejichž daní jste jako státní zaměstnanec placen.:-))

    • Ježíšmarjá, pokud jsem placen z daní Agrofertu, pak svůj plat, aniž bych byl státní zaměstnanec, věnuji na charitu!

     • Dobrý nápad pane starosto,možná by stačilo poslat nějakou kačku ze svého na
      kapličku a ne rozdávat z obecního,radar na dálnici věčně nebude. :-)))

     • To jsem už udělal pane Sokole, co Vy a ostatní?

     • To ze jste konecne prispel je dobra zprava.Já přispívam na jednoho postiženého chlapce,což mi připadá smyslu plnější než cpat peníze do plneho církevního pytle.

     • Jak konečně!? Já přispěl hned! I Váš příspěvek postiženému chlapci je hodný poděkování a následování. Děláte dobrou věc a přitom si můžete být jistý, že Váš dar s prominutím neprožerou zaměstnanci neziskovek či různých nadací, jak bývá u nás zvykem.
      Jak je to s církevním pytlem, netuším. Zda je prázdný nebo plný, to si nedovedu ani představit. Pro mne je podstatné, že Kaple Svaté Trojice je symbolem Rosic, jestli je v majetku církve té či oné, nebo v soukromých rukách, je mi jedno. Omlouvám se, že tímto názorem se asi odlišuji od oficiálního názoru zastupitelstva a může se stát, že pan místostarosta bude opět zmaten a nebude vědět, čemu má věřit.

 • Dobrej deň Světliko,
  Tak hele, já sem zjistil, že Ty tvoje brutálné LEDy só pěkný to…. a hlavně na noc. Ty Tvoje LEDy totiž útočí na naše prostady a hlavně na prosty instalátérů z vodáreň, kteří chodijó na noc. O srnkách ani nemluvě i když ti teď nevím, jesli tý srnky majó prostaty.
  Pepek.

  • Tož Pepku, to já ti taky neřeknu, anatómiju srnek jsem nigdy neštudoval. Těch čtyrnohejch, myslim.

Vložit komentář: