Bře 23, 2017 - Uncategorized    No Comments

Rosická pouť II

SS859453

Vážení čtenáři blogu, sice vím, že je ještě do rosické pouti daleko, ale naváži na příspěvek z měsíce června minulého roku, kdy jsme zde spolu velmi živě řešili problémy na ulici Nábřeží a s tím spojené problémy s pořádáním pouti v Rosicích. Mám novinku, i když jsem ji vlastně již dopředu signalizoval v některých svých komentářích. Rosická pouť, která se koná 11. 6. 2017 nebude. 🙂 Ne, nebude. Bude. Ale jinde. Vlastně ani to není pravda. Bude tam, jak vždycky, pouť je spojena s poutním místem, tedy kopcem a kaplí Sv. Trojice, a to se nemění. Co se změní, je místo s pouťovými atrakcemi. Ty nebudou již umístěny na tradičním místě na Nábřeží, ale na parkovišti před zimním stadionem. Včetně stánků.

Proč vedení města porušilo tuto dlouholetou tradici? Důvodů je několik. Atrakce jsou stále větší a již se nedostávalo místa, vzpomeňte si na loňský rok. Ale to není hlavní. Neutěšený stav povrchu tohoto plácku na Nábřeží, kdy se za deštivého počasí vůbec nedalo mezi atrakcemi chodit, je také důvodem, ale opět ne hlavním. Největším problémem tohoto místa, je to, co se nevidí, což je havarijní stav kanalizace pod ním.Ta se kdysi dělala asi v akci „Z“ a na trubky byly použity (jo i za komunistů se šetřilo, kde se dalo) místo silnostěnných kanalizačních rour jen obyčejné betonové studniční skruže, které jsou dnes prolomeny a zdeformovány tak, že by hrozilo při zatížení atrakcemi jejich prolomení. Možná by někomu jízda na houpačkové lodičce kanálem do potoka připadala hodně atraktivní a k nezaplacení, ale nebudeme riskovat, že se Rosice objeví v hlavních televizních zprávách. Takže jsme začali hledat. Dostatečně velké místo na pozemcích města, se zpevněnou plochou, s možností přípojek na elektřinu a vodu. Parkoviště před zimákem nás napadlo na prvním místě, však zde, jak si vzpomínám, před léty pouťové atrakce již byly. (I na Sokolovnu jednou přijela pouť.)

Myslím, že místo je ideální. Je to pozemek města se zpevněnou plochou, je zde dost prostoru pro atrakce i pro stánky, je zde možnost připojení na elektřinu přímo od zdroje. Samozřejmě počítám s tím, že budou i problémy, vždy jsou takové změny hlavně o lidech. Jak jsem se doslechl, někteří občané bydlící v této lokalitě již podnikají kroky, aby proti umístění atrakcí u zimního stadionu, tedy spíše v blízkosti jejich nemovitostí, protestovali a psali snad prý i petice, aby dosáhli jejich přemístění. Mohu je ubezpečit, že jejich případné snažení chápu, ale přesun možný není. Není kam. Mně by se také líbilo mít atrakce třeba na kolbišti, alespoň by jednou v roce, když už nebudou Rytířské slavnosti, k něčemu bylo, když jeho vybudování stálo tolik peněz, ale dle sdělení provozovatelů atrakcí, není možné současné atrakce umístit na trávu či pole. To by tam po případném dešti mohly atrakce zůstat až do další pouti a nechci, aby se návštěvníci pouti v případě špatného počasí brodili blátem. Proto bych chtěl občany chystající se k protestům zcela otevřeně požádat: „Nedělejte, prosím, žádné protiakce, naopak vyjděte této tradici vstříc a současně udělejte něco pro ostatní občany města i pro město samotné. Ten týden s večerní muzikou a víkend se spoustou lidí dokáže snad „přežít“ každý. Přístup a příjezd k vašim nemovitostem bude zajištěn, o úklid a organizaci bude postaráno.“

Ti, kteří chtějí spojit světský a křesťanský význam pouti, mohou procházkou přejít na druhý konec města a vystoupit na kopec Sv. Trojice. I tady to bude žít, jak mám informace z Kulturního a informačního centra a od rosických farníků. proběhnou tradiční akce a budou jistě stánky v dostatečném počtu, abychom se po výstupu mohli občerstvit. Ti línější budou moci odstavit svůj automobil na plácku Nábřeží, kde bude bez atrakcí místa dostatek.

Všem to pomůže. Městu třeba tak, že nebudeme muset žádat Policii ČR a dopravní úřad o povolení objízdné trasy. Vzpomínáte na dobu před cca pěti lety, kdy nám sousední obec, no spíš její představitel, odmítl dát souhlas k objížďce? Vlastně napřed dal a pak za pár dnů na základě intervence tetčického vodníka své rozhodnutí zrušil? Také bude možné daleko lépe organizovat stánkaře, kteří budou mít vyhrazené prostory o přesných rozměrech, bude se lépe zajišťovat úklid. Parkování návštěvníků bude organizované v přilehlých ulicích – Tyršova, Havířská, Fügnerova. A pokud to vezme za správný konec FC Slovan Rosice a Spolek zimní stadion a podniknou v této době akce, kterými přitáhnou do svých zařízení návštěvníky pouti, jistě to udělá radost i jim. Nejen v pokladně. To je úžasný potenciál! Prostě dáme konání pouti v Rosicích také konečně řád. A o to jde!

 

Vložit komentář: