Bře 21, 2017 - Uncategorized    16 Comments

Nová požární stanice v Rosicích

Dobrý den pane starosto a všichni případní čtenáři. Po přečtení SLOVA STAROSTY v únorové ROSE jsem se rozhodl přispět svým příspěvkem do diskuze (spíš ji založit) a „poradit“ Vám, jak na konci článku nabádáte.

Pracuji na operačním středisku HZS JmK šestým rokem a v Rosicích bydlím skoro 30 let, takže by se dalo říct, že základní přehled snad mám. O tom, jak se vyvíjela v průběhu posledních let situace, jste se zmínil. Je jasné, že aktuální situace je primárně výsledkem jednání zástupců našeho města a HZS JmK. A obě strany měly zřejmě v různých obdobích různé představy a preference. Zákulisní věci a historie mě nikdy nezajímaly a důležitý je pouze aktuální stav. A ten je, jak správně zmiňujete, ne zcela vyhovující.

Stanice je v kraji tuším jedna z nejstarších a také nejmenších. Pokud bychom chtěli srovnání velikosti, tak snad stanice v Kunštátu, ale tam slouží maximálně 4 hasiči, u nás v Rosicích minimálně 6. Troufnu si bez nadsázky říct, že mnoho dobrovolných jednotek v kraji má lepší zázemí, než „naše“ jednotka profesionální.

V článku také zmiňujete, že jako ORP bychom měli stanici mít – s tím nelze než souhlasit. Ze všech ORP v JmK nemají stanici pouze Kuřim a Šlapanice.

Na stránkách HZS JmK (www.firebrno.cz) si každý může najít ročenku, kde se dozví kolikrát rosičtí profesionální hasiči vyjeli k událostem, kolikrát zasahovali přímo v Rosicích. Hasí, vyprošťují, řežou stromy, otevírají a mezi mnoha dalšími činnostmi poslední dobou často ve spolupráci se ZZS resuscitují. V ulicích můžete potkat nový oranžový „osobák“, na kterém hasiči vozí mj. i defibrilátor a nezřídka s ním zachraňují v našem městě i jeho okolí, protože dojezd ZZS z Brna či Ivančic se s dojezdem hasičů nemůže ani náhodou srovnávat… A pokud se stanice přesune kamkoliv jinam, bude to znamenat ztrátu drahocenného času. A věřte mi, i když to zní jako klišé a možná trochu tvrdě, tak těch pár vteřin je kolikrát hranice mezi životem a smrtí.

Je mi jasné, že případná nová stanice bude mít mnoho příznivců i odpůrců z jakýchkoli důvodů, ale z mého pohledu a jistě i z pohledu kolegů co slouží na „naší“ stanici jde jen o jedno – záchranu života a majetku. A tady vyvstává zásadní otázka, na kolik si Vy, pane starosto, ostatní zástupci města a všichni obyvatelé ceníte lidského života? Je to těch 15 milionů, které zmiňujete, nebo víc? Nebo snad míň?

To asi ať si každý přebere…

Já mám jasno, ať už z historických, teoretických nebo hlavně praktických důvodů je stanice v Rosicích obrovskou výhodou a nutností.

A Vám, pane starosto, přeji, aby rozhodnutí o nové stanici bylo správné a všem ku prospěchu.

 

S pozdravem a přáním pěkného dne

 

Jan Brzobohatý

 

16 Komentářů

 • Dobrý den,
  no je to smutné čtení a rosickým hasičům přeji na radnici v Rosicích více tzv. „zastáveckého“ přístupu k hasičům.
  Světu mír!
  p.s. když už bude 50 mega. na koupaliště, které bude v provozu 2 měsíce v roce, těch 15 pro hasiče se snad taky najde. Když tak se zase pověsí měřáky na D1 a bude po problému:-)

  • Děkuji pane Kováři i Vám za komentář. Vedení města se snaží již šest let, aby rosičtí hasiči byli ještě modernější a pesrpektivnější než jsou ti v Zastávce. Proto dostanou nové hasičské auto, proto mají novou výstroj a výzbroj včetně defibrilátorů, proto uvažujeme o vybudování nové stanice, proto podporujeme jejich práci s dětmi, proto jim dáváme dotace z města ve výši, která tu nebývala. Jenom je zapotřebí si neplést hasiče s hasiči.

 • Dobrý den pane Brzobohatý a moc děkuji za Váš příspěvek na základě mého článku v Rose. Třeba ještě někdo bude tak hodný a napoví nám, jak to udělat, aby profesionální hasiči zůstali u nás v Rosicích, aby nás to nestálo moc peněz a kde by mohli mít novou stanici.

  • Dobrý den.
   Tak nějak zpětně si uvědomuji, že jsem vlastně nakonec ani nenapsal, kde by ta stanice měla být… Ne že by na mém názoru asi nějak zvlášť záleželo, ale pro pořádek.
   Z pohledu občana Rosic je mi to jedno, hlavně ať zůstane v Rosicích a z profesionálního hlediska – čím blíž přivaděči, tím líp. Lokalita na Říčanské moc vhodná není (výjezd ze stanice, nájezd na hlavní u Rozsocháče, vzdálený nájezd na dálnici…). Takže ideální je zřejmě varianta za STK. Bohužel, jak píšete, nejlevnější to asi nebude, ale k otázce financí jsem se už jednou vyjadřoval… Stanice v Říčanech nebo Ostrovačicích se bude rovnat pozdějšímu dojezdu jednotky o ,dejme tomu, 3 – 5 minut.
   Na druhou stranu – pokud bude součástí stanice hasičů profesionálních i zbrojnice hasičů dobrovolných (což beru jako samozřejmost), tak při dnešní možnosti čerpání dotací na stavbu zbrojnice si myslím, že se městu část vložených prostředků jistě vrátí…

   S pozdravem a přáním pěkného dne

   Jan Brzobohatý

   • Dobrý den pane Brzobohatý, je to tak, jak jste napsal. Ale o penězích to pořád je. A dotace zase tak spásné nejsou, však vezměme si třeba zrovna výzvu o dotaci z IROP, která měla přinést peníze právě na stavby hasičských stanic a skončila o třičtvrtě roku dříve, než bylo původně vypsané. Proč? Protože zájemců o dotaci je více, než se předpokládalo.
    Co se týká dislokace dobrovolných hasičů společně s profesionálními, je tam otázka, zda čekat, až se nějaký pozemek pro HZS JmK najde, nebo jít do stavby nového stánku pro naše dobrovolné hasiče. Sami, bez dotací a za STK. Místa je tam pro nás dost.

 • Dobrý den všem ,
  kdo diskutují o tom , kde by měli mít hasiči svoje útočiště .
  Je až s podivem , že když je to věc veřejná -těžko se hledá prostor – peníze atd ,ale pokud by to bylo řešeno jako soukromě – už by se to vyřešilo . Proč to na Zastávce jde a v Rosicích ne – netuším – vlastně tuším – je to v lidech a jak mají nastavené priority a mít v Rosicích hasiče podle mě priorita je .Nejsem ovšem kompetentní v tom ,abych řekl bude tam a udělá se to takto .Předpisy a podobné věci mají v referátu lidé na radnici .
  Takže nastudovat patřičné paragrafy a místo koupaliště vybudovat prostory pro hasiče ty na rozdíl od koupaliště můžou potřebovat všichni i ti , co si myslí , že ne a bude to stát jenom 15 milionů .
  Na závěr přeji štastnou ruku při výběru lokality a držím pěsti at se dílo podaří 🙂 Josef

  • Omlouvám se panu Josefovi, že odpovídám až teď. Pro hasiče profesionální, tedy HZS JmK se hledá nový prostor hodně špatně. Město svými vlastními pozemky, podle přání HZS JmK nedisponuje. Proč to na Zastávce jde a v Rosicích ne, na to je snadná odpověď. V Zastávce profesionální hasiči nejsou. Tam jsou pouze dobrovolní hasiči, ale jedná se o o úroveň vyšší, než jsou dobráci v Rosicích. Proč to tak je, nevím, raději po tom nepátrám. Stejně by to nemělo smysl.
   Prioritou mou a věřím, že i všech zastupitelů je, aby u nás fungovali hasiči HZS JmK nadále. Ale nakupovat pozemky – ornou půdu v ceně pár korun za miliony, mi připadá hodně neekonomické. Kdyby to ještě bylo pro naše dobráky, to bych chápal. Dáváme peníze do svého majetku. Ze stejného důvodu již třeba zastupitelé odmítají (ne všichni) dávat další dary na opravu kaple Sv. Trojice, když to není náš majetek. Do svého se sype vždy s lepším pocitem, než do cizího, to asi chápeme všichni.
   Obnova koupaliště nijak nesouvisí s vybudováním stanice. Na tu NAŠI stanici peníze máme a mít budeme. Pokud nebudeme vyhazovat peníze za zbytečné projekty svázané s dotacemi nebo dokonce bez nich.
   Za přání děkuji, pokud se chce a je dobrá vůle, pak se dílo vždy daří, jen nesmí být druhý den všechno jinak.

 • Ještě jednou se musím ozvat ,

  dojalo doslova mě dojalo , že radnice koupila nemovitost u koupaliště viz mimořádné zasedání 26.ledna a jak se zasedání vyplývá ne v dost dobrém stavu za deset milionů- na to peníze jsou a na slušný svatostánek pro hasiče ne ? Doufám , že úrodu této koupě budete sklízet hodně dlouho . Je vidět , že ty peníze na radnici nejsou Vaše osobní to by jste si tuto investici rozmysleli . Na druhou stranu mě uklidnuje , že rozpočet lonského roku skončil výrazně v plusu – tak to můžete levou zadní koupit i něco POŘÁDNEHO hasičům možná si tím napravíte reputaci pane starosto !!!
  p.s.předpokládám , že o tom věděli všichni – protože žádné velké dusno nebylo a pokud nevěděli chovali se až moc slušně a ještě vy jste koupili ubytvu/penzion i s nájemníky , kteří mají tam trvalé bydliště – to snad není možný – zajímalo by mě jak vypadá kupní smlouva
  Josef

  • Na další komentář musím odpovědět takto. Areál Veselých koupilo město již v prosinci rozhodnutím zastupitelstva. Je to vstřícný krok vůči občanům našeho města, protože, pokud někdo nezmanipuloval dotazník ke Strategickému plánu, pak většina občanů se vyslovila pro obnovu rosického koupaliště a toto přání by mělo být vyslyšeno. A když něco dělat, tak pořádně, moderní koupaliště musí nabídnou i další věci než jen díru do země s modrou nebo zelenou vodou. Správně jste napsal, že úrodu této investice budeme sbírat dlouhé roky, s tím souhlasím. Pokud si investici dobře pohlídáme, pak budeme možná z provozu celého areálu koupaliště v černých číslech.
   Musím Vám, pane Josefe, oponovat, k penězům města se já osobně chovám, jako by byly moje. U této investice jsem přesvědčen, že je smysluplná, na rozdíl od investice do koupě pozemků na stavbu hasičky pro HZS JmK.
   Levou zadní jsme, dnes je to již jisté, pořídili NAŠIM hasičům, novou cisternu v hodnotě přes 8 milionů korun. Jsme šikovní, získali jsme dotaci, takže městská pokladna tak nekrvácela. Mým přáním je, a není to kvůli nějaké reputaci, ta je mi ukradená, abychom nejpozději do dvou let připravili a zahájili výstavbu nové hasičky pro NAŠE hasiče, jak pro zásahovou jednotku, tak pro hasičskou mládež. Možná bude i nový automobil, který by nahradil stařičkou nepojízdnou Avii.
   A má vize? Má to cenu zveřejnit? Ale jo, když už jsme u toho. Vybudoval bych v Rosicích stanici nejen takovou, jak mají na Zastávce, ještě o něco lepší. Abychom v případě, když v Rosicích nenajdeme místo pro megalomanskou stanici HZS JmK, byli sami akceschopní, se svými vlastními hasiči, za své vlastní peníze, pro svoje občany.

   P. S. O koupališti zatím psát nic nebudu, omluvte mne, probíhá vyšetřování. 🙂

 • Vážený pane starosto,
  je od Vás hezké, že stále chcete investovat do“ svých“ hasičů. Snad se dožijeme toho, že se tak i stane. Je pravda, že rosičtí dobrovlí hasiči budou mít novou cisternovou stříkačku v hodnotě 8 milionů korun, ale chlubíte se z větší části cizím peřím. Musíte řící, že více jak 7 milionů je z dotací státu a ne z pokladny města. Věřím proto, že kdyby to bylo jen na Vás tak by i nadále jezdili stařičkou Tatrou a dodávkovým automobilem, který jste „svým“ hasičům tak výhodně prodal ze SVÉHO vozového parku.
  Ale pojdmě spíše k požární stanici. Jak jste psal výše, Rosice nedisponují svým vlastním pozemkem, kde by stanice mohla stát. To mají bohužel na svědomí předchozí vedení města, kdy se za ér starosty Bartoše, Polanského, Klímy vesele prodávala majetek města včetně pozemků, třeba i rodinným příslušníkům a členům zastupitelstva. Z toho nemůžeme vinit Vás a nynější vedení. Vás můžeme vinit z toho, že se k celé situaci kolem hasičů stavíte vlažně. Pouze v posledním období se to trochu rozhýbalo, ale velmi diletantským způsobem. Vždyť vykoupit, či směnit pozemky znehodnocené ochrannými pásmy sítí a nezjistit to je k popukání, jen kdyby to nebylo tak drahá sranda.
  V době, kdy do pokladny města tečou miliony z radarů na dálnici a opět pár let potečou a to díky státní firmě, by Rosice zase až tolik nemuselo bolet, kdyby se za to pár milionů státu vrátilo formou finanční injekce do státních hasičů v Rosicích. Proč tak nějak protěžuji hasiče státní a ne dobrovolné? Hasiči profesionální podle zákona vyjedou podat pomocnou ruku do 2 minut ve dne v noci. Hasiči dobrovolní, do deseti minut. Pokud čekáte na pomoc, tak 8 minut je nekonečný čas.
  To Vy, by jste se měli strhat, aby státní hasiči neodešli někam pryč, protože tu jde o životy a majetek vašich spoluobčanů. Pokud tu chcete oponovat penězi, které vám přistály na talíři bez zásluh z radarů, (když nepočítám dvě úřednice), tak je tento argument ubohý. Buď chcete pro občany Rosic bezpečí a k tomu hasiči patří, nebo budete plácat a hledat výmluvy proč to nejde, nebo se Vám nechce. Možná by jste měli zavítat do Židlochovic, aby jste se s panem Ženožičkem poučili, jak má vedení města spolupracovat a ne intrikovat.
  Snad se i dobrovolní hasiči dočkají nové stanice, ačkoliv to budete muset stejně někde pozemek koupit, protože na nynějším místě je to téměř nereálné ale sfouknout to vše dohromady s hasiči státními, by bylo výhodné i pro vás. Nám zbývá jen doufat, že hasiči nenajdou v blízké době vhodný pozemek v okolí, nebo si ho najdou sami u nás v Rosicích bez Vaší obrovské snahy.
  Ono je snažší výmýšlet nesmysly typu biotop, kde má snad být omezený počet návštěvníků, kvůli znečištění. Ale to až jindy.
  Děkuji za odpověď

  • Pěkný den pane Velebo, Váš názor Vám samozřejmě brát nebudu, ani s ním nehodlám polemizovat. Jen zkusím vysvětlit svůj postoj.
   Nechci jít cestou přísloví: „Lehce nabyl, lehce pozbyl.“ Peněz není nikdy dost, je nutné je investovat uváženě, což zrovna nákup orné půdy za miliony není. Ale pokud to má alespoň strategický význam pro město, pak i tato varianta by byla přípustná. Navíc my, zastupitelé města, musíme dbát přání našich občanů. V dotazníku pro občany při přípravě nového Strategického plánu města, schváleného v minulém roce, většině obyvatel Rosic nejvíce vadilo zavřené koupaliště, nefunkční kulturní dům, špatné chodníky a komunikace a mnoho dalších věcí. NIKDE není ani zmínka o tom, že by se naši občané pozastavovali nad tím, v jakých podmínkách fungují hasiči dobrovolní, či dokonce profesionální. Těmito názory se musíme řídit, nemyslíte? Já vím, možná řeknete, že co nějak funguje, to lidi nebolí.

   Dobrovolní hasiči budou mít novou cisternu, že na ni dostaneme dotaci ve výši nevídané je pěkné, ale mohu Vám otevřeně říci, že o nové cisterně jsme jednali daleko dříve, než se vůbec nějaká dotace objevila na obzoru. Já totiž dotace nemám rád. Kazí trh a zavazují příjemce někdy až k nereálným povinnostem, takže cisterna by byla v každém případě. Stejně tak znovu říkám, že na žádnou dotaci na novou stavbou hasičskou stanici pro dobrovolné hasiče nespoléhám. Peněz vlastních máme dost a to nemluvím o těch z radaru.
   Já osobně se nemíním strhat, aby profesionální hasiči neodešli z Rosic jinam. Ostatně mám pořád někde v zátylku neblahý pocit, že to stejně chtějí udělat, jinak by své požadavky neustále neměnili. Členy HZS JmK mám v oblibě a úzce s nimi spolupracujeme. Ale vytahovat horké kaštany z ohně za STÁT či KRAJ, se mi nechce. Ty by se měly o své hasiče postarat v první řadě. Peníze se rozhazují na všechny strany, ale do podstatných věcí ne. Kdo jiný by měl dostávat nejvíce peněz, než složky integrovaného záchranného systému? Však, jak píšete, jde o majetky a možná i životy obyvatel.

 • Dobrý den, byl jsem upozorněn na tuto diskusi o budoucí výstavbě hasičské stanice, případně hasičské zbrojnice v Rosicích. Samozřejmě, že i já podporuji novou výstavbu stanice pro profesionální hasiče, jelikož dodnes žádnou stanici nemají. Stávající rodinný domek s garážemi, kdy osádka musí nastupovat před garáží, jelikož to jinak nejde, je doopravdy nevyhovujícím stánkem pro kluky, kteří jsou připraveni poskytnout pomoc komukoliv nejen na území Rosic, ale kdekoliv v rámci působnosti této stanice. Nechci se zastávat pana starosty města, nicméně s veškerou úctou to není jen o něm. Rosice mají zastupitelstvo, tak jako Zastávka, Zbýšov, Židlochovice, Zbraslav a mnoho dalších obcí a měst, kde se buď hasička postavila anebo zrekonstruovala a jsem přesvědčen, že to nezáviselo na jednom muži. Problém rosických hasičů je dlouhodobý a všichni o něm víme, není to problémem jednoho funkčního období zastupitelstva, ale mnoha zastupitelstvech před tím. Úplně stejně si myslím, že i předchozí vedení HZS trošku zaspalo v Rosicích dobu. A proto jsem názoru, že by se naopak měli všichni tito spojit a najít variantu, jak z tohoto problému ven a ne se dívat, jak je možné, že hasičku má Zastávka, Zbýšov, Židlochovice a kdoví kdo ještě. Bylo by jednoduché napsat, že si holt všichni ostatní váží práce hasičů více jak „Rosice“, ale to by bylo zbabělé a neuctivé. Jsem přesvědčen, že i v Rosicích si všichni práce hasičů váží a to jak těch profesionálních tak dobrovolných. Trošku mě mrzí vyjádření pana starosty směrem k Zastáveckým hasičům. Ano, máte pravdu pane starosto, na Zastávce jsou hasiči o jednu kategorii výš, jedná se o kategorii JPO II/1 s výjezdem do 5. minut od vyhlášení požárního poplachu. Je to takzvaný režimem stálé pohotovosti. Víte co to znamená? Znamená to, že naši hasiči si na každý den stanovují takzvané služby, kdy minimálně jedno družstvo ( 4 lidi) neopouští obec, a jsou připraveni vyjet do 5. minut k pomoci nejen našim občanům, ale samozřejmě i všem ostatním, kam je Krajské operační středisko pošle. Abychom tu naši připravenost zkvalitnili, ve stejném složení nastupují naši hasiči každý večer na službu na hasičskou zbrojnici, kde stráví až do rána a jsou připraveni vyjet rychleji jak do 5. minut k pomoci tomu, kdo to potřebuje. Věřte, že kategorie, respektive to, jak vy říkáte, že jsme o úroveň výš, na to nemá vliv. Děláme to proto, že tu práci svým způsobem milujeme a zkrátka chceme pomáhat tam, kde je třeba. Pokud chcete pátrat po tom, jak je to možné, že Zastávečtí hasiči jsou o úroveň výš, klidně můžete, jen nevím, zda Vám to k něčemu bude a někam by to Vaše hasiče posunulo, nebo jim nějak pomohlo v případě výstavby nové hasičské zbrojnice. Takových bláznů, kteří věnují hasičině tolik času jako je tomu na Zastávce, zas tolik není. Nicméně, my Zastávečtí s Rosickými nesoutěžíme. Nesoutěžíme ani s Rosickými profíky a ani s dobráky. Pro nás jsou to kolegové, v mnoha případech i dlouholetí kamarádi a tudíž, pokud se v Rosicích podaří postavit nová stanice, případně nová zbrojnice, nakoupíte jim modernější vybavení, cisterny, třeba i vrtulník, věřte, že jim to budeme ze srdce přát. Není nic lepšího, než když se nám společně podaří uhasit les, rodinný domek, auto, nebo někomu zachránit život. A je nám jedno, jestli kolegové vyjeli z moderní stanice a nebo přijeli super autem. Pro nás jsou to kolegové, kteří dělají stejnou práci a pokud k tomu budou mít lepší zázemí a vybavení, tak je to jen dobře. Kdybych byl na místě zastupitele města Rosic, a třeba i občana, nedíval bych se na to, proč to jde jinde, kdo co jinde má a nemá, ale spíš bych se zaměřil na to, co „mé“ město potřebuje, co je pro „mé“ město důležité a jak zajistit, abych to ve „svém“ městě měl. Profesionální jednotka je dle mého názoru pro Rosice velkým bonusem, což jasně prokazuje statistika zásahů na území města. Koupaliště v Rosicích nefunguje mnoho let a upřímně, zas tolik se nestalo. Dneska už má stejně téměř každý na zahradě bazén a do Zbýšova je to pár minut cesty. Ale stejných pár minut může rozhodnout o tom, zda někdo bude nebo nebude žít, zda bude mít poškozený rodinný domek a nebo spálenou růjnu. A proto za mě….investice klidně i 30 milionů do hasičů v Rosicích se vyplatí. A podobně jak řekla paní Růžičková v jedné slavné komedii……když na Zastávce hasičku, tak v Rosicích stanici, když ve Zbýšově na hasičce věžičku, tak my v Rosicích stanici do štoku a ještě s heliportem!!! A nebojte, nebudeme Vám to závidět 🙂

  • Jejda, ani nevíš Zdeňku, jak jsem rád, že jsi se připojil do této diskuze. Konečně slovo profesionála, který ví o čem mluví. Konečně jsou třeba právě minuty uvedeny na správné hodnoty. A nejen to. Děkuji, že jsi se k tomuto rosickému problému vyjádřil, jednak jako hasič a jednak jako místostarosta, tedy zastupitel.
   Soupeřit rozhodně Rosice a Zastávka, kromě hasičských soutěží, nebudou. Pokud jsi vzal mé vyjádření k zastáveckým hasičům jako neuctivost, nemyslel jsem to tak. Mně je jen „podezřelé“ jak se mohlo v minulosti stát, že Zastávka má jednotku dobrovolných hasičů o level vyšší, než Rosice? Je to jen o lidech? Těžko. Také v Rosicích máme dobrovolné hasiče, kteří by sloužili do roztrhání těla a kdyby byla hasičárna důstojným stánkem rádi by tam sloužili i přes noc. Je to o penězích? Taky těžko. Vždyť rozdíl ve financování je pouhého půl milionu ve prospěch Zastávky. Že by tedy přítomnost profesionálních hasičů znemožňovala, aby se ti dobrovolní dostali na vyšší stupeň? Nevím.
   Teď tě budu citovat: „Ale stejných pár minut může rozhodnout o tom, zda někdo bude nebo nebude žít, zda bude mít poškozený rodinný domek a nebo spálenou růjnu. A proto za mě….investice klidně i 30 milionů do hasičů v Rosicích se vyplatí.“ I mně jde o bezpečnost a o to, aby případný zásah hasičů byl co možná nejrychlejší. Ale nedá se to zařídit jinak? Spíš vložit ty desítky milionů do vlastní PJDH – profesionální jednotky dobrovolných hasičů 🙂 , kteří by podobně jak v Zastávce, zabezpečili pro město komfort stejný jako HZS JmK. Proto jsem napsal „lepší“ než v Zastávce. Asi blbost, že? To určitě zákon neumožňuje, viď? Ale vždyť skoro podobně funguje symbióza Policie ČR a obecní policie.
   Žádné heliporty a megalomanské stavby pro dobrovolné hasiče stavět nebudeme, kluci a holky, máte smůlu. Přesto vám mohu slíbit, že vám budeme ve vedení města vždy nakloněni a snad za pár let bude vše v novém. Jak stanice, tak vozidla.

   • Jaroslave, já děkuji za tvoji odpověď. I když vlastně ani nevím, zda ti za ni mám poděkovat, jelikož jsi mě tvou odpovědí dostal trošku do kouta. Respektive do složité situace, jak na tvůj příspěvek reagovat. Je pěkné, že jsi mě zde pojmenoval profesionálem, rozhodně to potěší, ale na druhou stranu by se toho taky mohli někteří chytit a namítat, že žádný profík nejsem. Jsem přece jen ten dobrovolný hasič, i když v několika funkcích. Docela jsem i přemýšlel, zda na tvoji odpověď reagovat, jelikož pokud ano, musím na ni reagovat z více rovin, aby to bylo spravedlivé. Na druhou stranu to bude třeba tak dlouhé, že to nikdo moc číst nebude a uchrání mě to od kritiky a pomluv. V prvé řadě ti odpovím na tvoji otázku, proč je Zastávka o úroveň výš, respektive o kategorii. Tohle je řekněme pozůstatek předchozího režimu, kdy v Zastávce byla takzvaná policejní škola a Léčebna dlouhodobě nemocných. V té době v Rosicích sloužil jen strojník a ostatní hasiči se sbíhali na sirénu. Postupem času sice těch profesionálních hasičů bylo na směně více, ale pořád někde kolem počtu čtyř na směnu. No a protože u tehdejšího Veřejného požárního útvaru pracovali lidé, kteří jak se dnes často říká, neměli hlavu jen na služební čepici, ale i přemýšleli o tom, jak předcházet tragédiím, spočítali, že musí mít jakousi rezervu za Rosické profíky, když budou zasahovat někde v jiné obci a bude třeba zasáhnout v objektu tehdejšího Ministerstva vnitra nebo v zařízení s komplikovanou zásahovou činností, jako byla uvedená léčebna. Policejní školu, jak se jí tehdy říkalo, zrušili, areál vlastně i rozdělili a z jedné poloviny máme zařízení pro uprchlíky a z druhé poloviny je školicí středisko BIS. Pořád jsou to významné zařízení pod hlavičkou státu, i když každé pod jiným ministerstvem. Navíc nám v obci také vyrostl Domov pro seniory, což na případnou potřebu rychlého zásahu v objektu s velkou kapacitou osob, kdy část z nich je téměř nepohyblivá, mělo také vliv. No, a protože na těch správných místech seděli lidé, kteří věděli něco o řešení mimořádných událostí a případných následcích při požáru v takovýchto zařízení, tak pořád nechávali Zastáveckou jednotku v kategorii s režimem stálé pohotovosti. Teoreticky ani nebyl a podle mého názoru dosud není důvod na tom něco měnit. Pokud jsou ochotní lidé, kteří služby drží, výjezd zajistí a jsou na to odborně způsobilí, tak těch 120 000 Kč, které na tento režim přispívá stát, je oproti výdajům na všechno ostatní, kapkou v moři. Samozřejmě, že se našel někdy nějaký pan chytrý, kterému vadila Zastávecká jednotka a moc se snažil, aby vše změnil a režim zrušil. Moc se počítalo, jednotky se přeskupovali, měnil se čas dojezdů jednotek, konala se prověřovací cvičení, aby se ukázalo, že si Zastávka svoji kategorii nezaslouží, ale nepodařilo se. Pan plukovník Hanuška kdysi vymyslel takzvanou metodiku pro zdolávání požárů, a protože je to hasič ze staré školy, který své práci rozumí, tak se jeho výpočty nezměnili, pořád platí a tudíž se moc nějaký pádný argument, proč Zastávce snížit kategorii nenašel a navíc se i nahoře našlo pár lidí, kteří uznali, že každá rezerva se hodí, a když to funguje, téměř nic to nestojí, tak proč to rušit? Tak to asi k vysvětlení, proč Zastávka JPO II a Rosice JPO III. Nicméně ještě si dovolím podotknout, že na využitelnost Vašich hasičů podle mě stanice HZS má minimální vliv. Tady použiji poznatek jednoho z přispěvovatelů do této diskuse. Když to jde v Židlochovicích, jistě by to šlo i v Rosicích a o kategorii jednotky to zas tak moc není. Hasičinu dělám už docela dlouho a mohl bych jmenovat řadu měst, kde jsou na jedné stanici profesionální hasiči s dobrovolnými a klape to jak promazaný mlýn. Všechno je to o lidech. Velitele stanice v Židlochovicích a dnes už vlastně pana ředitele Územního odboru Brno – venkov, pana plk. Ing. Petra Svobodu znám osobně a jsem přesvědčen o tom, že je to člověk, který podporuje všechny hasiče a nepohlíží na dobrovolné hasiče jako na konkurenci a přítěž. Jak jsem psal na začátku, jelikož jsi vyjmenoval téměř všechny mé funkce, musím reagovat z více pohledů. Protože jsem, jak jistě víš, také představitel spolku, který sdružuje dobrovolné hasiče především na Jižní Moravě, měl bych být potěšen tvoji snahou především podporovat vlastní dobrovolné hasiče a dělat vše proto, aby oni měli to nejlepší zázemí, nejlepší vybavení a prostě se stali těmi „ECHT“. Navíc by si jistě někteří rádi i zvlažili žáhu na tom, že přece spolek dobrovolných hasičů nemá nic s jednotkou, která jezdí k zásahům společného. Přece to tak udává litera zákona, tak co se do toho pletu? No, litera zákona je jedna věc a realita života je věc druhá. Já jsem rád, že se pořád ukazuje to, že spolek vychovává děti, z nich jsou následně mladí hasiči, potom ti členové dobrovolných jednotek a následně v mnoha případech profesionální hasiči a troufnu si tvrdit, že ti jedni z nejlepších. Nakonec, stanice Rosice je toho krásnou ukázkou. Těch, kteří přišli od dobráků, je tam pořád asi většina. Nicméně, i když jsem představitel části dobrovolných hasičů, jejich práce si vážím a to jak v oblasti mládeže, tak i v oblasti zásahové činnosti, jsem toho názoru, že v profesionální jednotce je jistota. Je pravdou, že dobrovolní hasiči jsou hrdinové, zaslouží si velké uznání za to, co ve svém volném čase dělají, pečují o děti a mládež, svým způsobem ji vychovávají, podílí se na kultuře, pomáhají občanům a v neposlední řadě dobrovolně nasazují své zdraví a někdy i život při hašení požárů a různých typech řešení mimořádných událostí. Ale pořad je to dobrovolně!!! Když jim to rodina, práce a jiné povinnosti dovolí. Někdy prostě k tomu zásahu nemůžou vyjet. Nějaká okolnost jim to nedovolí a věř, že jich je hodně. A na to navážu názorem jako místostarosta a zastupitel obce. Jsem s tebou za jedno a zcela se ztotožňuji s tvým názorem, že jako starosta města bys měl především pečovat o majetek města, investovat do majetku města a také především do své jednotky SDH. Nakonec tak ti to ukládá zákon. Ano, profesionální hasiči jsou státu, stát by měl investovat, stavět jim pořádné stanice, dávat jim kvalitní vybavení a cisterny. Ale víš jak to je. Mění se vlády, mění se ministři, mění se hejtmani, napřed se vše musí naučit, se vším se musí seznámit a to chvilku trvá. Někdy, než se to naučí, tak už odcházejí a nestihnou ani nic udělat pro nás. No a pak nám, představitelům těch malých měst a obcí většinou nezbývá, než se spolehnout na sebe. Co si nevybuduješ, to prostě nemáš. No a tak když to tak vezmu, tak ty jsi na tom nejlíp. Máš na svém území obě složky. Jak tu profesionální, tak i tu dobrovolnou. Zkrátka, máš tu největší jistotu, že v případě potřeby na území města každý občan dostane odpovídající pomoc. Téměř se stoprocentní jistotou (pouze pokud nebudou zasahovat jinde) ke každému zásahu vyjede profesionální jednotka. Pokud vyjedou i dobrovolní hasiči, tak je to plus navíc. Pokud náhodou nevyjedou, protože znova opakuji, jsou dobrovolní, nemusí mít tu možnost, tak se téměř nic nestane. Ty, jako starosta města a spolu i tvoji zastupitelé, můžete mít klidné svědomí, že pomoc dorazila a nezkomplikovalo se to tím, že profesionální hasiči se odstěhovali někam o deset kilometrů blíže k dálnici, nebo je nedej bůh nějaká chytrá hlavička zrušila úplně a nahradila stanicí 12 kilometrů vzdálenou. I to by totiž šlo, ďábel nikdy nespí a výpočty jsou záludné. Navíc by ho mohli ještě pochválit za to, že státu ušetřil nějakou tu korunu. No a proto bych také jako zastupitel do stavby nové stanice investoval i z městského rozpočtu. Vím, jsou to miliony, hodně peněz, ale když tak nad tím přemýšlím, tak si vzpomínám, že jsem asi někde tady na blogu četl kritiku na radar na Brněnské. Jak na tom vyděláváte, jak týráte řidiče a kdoví co ještě. No, tak třeba bys pak mohl říkat, že jsi ty peníze z radaru investoval do těch, kteří neumí jezdit slušně. Že jsi zajistil zázemí pro personál, který je z těch jejich kár vystříhá a v mnoha případech jim zachrání život. Navíc, třeba by se ti podařilo touto investicí také nastolit tu symbiózu mezi profesionálními a dobrovolnými hasiči, o které píšeš ve své odpovědi. A věř, že za to bys nebyl uznáván jen v Rosicích, ale široko daleko. I já bych ti byl vděčen, i když jak už jsem psal minule, mezi těmi „mokrými hasiči“ je ta symbióza od nepaměti. Ale teď vážně. Za mě investice do stavby stanice pro profíky společně s dobrákama, stokrát ano. A ať to stojí, co to stojí. Žádný peníz nenahradí ten pocit, že můžeš pomoci v nouzi, nebo že jsi přispěl k záchraně života. A když nemají rozum ti nahoře a nedokážou dát peníze na kompletní stavbu stanice oni, je potřeba, abychom bezpečnost našim občanům zajistili z radnice. A pokud Rosice ty peníze investují, budou mít tu bezpečnost a hlavně případnou pomoc občanovi pojištěnou dvakrát. Jednou od profíků a jednou od dobráků. A víš jak se to říká……větší bere. Na závěr už jen tohle….ten heliport nestavějte, to byl vtip 🙂 P.S. Přeji šťastné rozhodování a hodně sil v nelehkém boji.

    • Uff! To byl maraton! Ale dočetl jsem pozorně až do konce. Zdenku, vidím, že stejně jako dokážeš hovořit, dokážeš i psát. 🙂 Divím se, že nemáš taky nějaký ten svůj blog a nediskutuješ s občany o problémech Zastávky. Ale to je každého komunálního politika svobodné rozhodnutí. Chtěl bych ti moc poděkovat za obsah tvého komentáře a popřát i tobě hodně štěstí a pevných nervů při řízení zastávecké radnice.
     P. S. Třeba najdeme v Rosicích nějaký čtvrtý, pátý, šestý milionový pozemek, který bude mít pro profesionální hasiče ty správné parametry. Já bych si to přál a udělám pro to maximum.

 • Dobrý den všem diskutujícím.
  Diskuse se poměrně rozvinula – stanice, zbrojnice, stará auta, nová auta, doba výjezdu, Zastávka, Rosice… 🙂
  Do srovnání našich a zastáveckých dobrovolných hasičů se pouštět nebudu, Zastávka je „jiná kategorie“ (a nejen tím, že se jedná o jednotku kategorie JPO II, ale také vybavením atd.). Pokud by chtěl někdo dostat naše dobrovolné hasiče na jejich úroveň, tak se nebavíme jen o nové zbrojnici a cisterně, ale i o dalších vozidlech, o pohotovostech a taky, a to je podle mě to hlavní, o smyslu toho všeho. Mělo by význam naházet X milionů do jednotky, která bude vyjíždět ke stejnému počtu událostí jako ta stávající? Tedy pokud počítáme s tím, že v Rosicích zůstane stanice HZS JmK. Pokud se stanice přestěhuje, tak si jen můžeme domýšlet, zda a jak by se změnil systém vysílání jednotek na území Rosic…
  Tak jak tak, sebelepší dobrovolná jednotka (s veškerou úctou ke všem dobrovolným hasičům) je pořád a stále jen dobrovolná jednotka. Je jedno, jestli je to JPO II, která by měla držet pohotovost nebo JPO III, která má lepší vybavení než profesionální jednotky. Dopolední hodiny ve všední dny jsou na operačním středisku obvykle plné očekávání, zda se na zbrojnici po vyhlášení poplachu dostaví dostatečný počet dobrovolných hasičů a taky zda mezi nimi bude někdo, kdo může řídit cisternu. A i těm nejlepším a nejspolehlivějším se stává, že nevyjedou včas. Někdy nevyjedou vůbec…
  A to se profesionální jednotce stát nemůže.

  To, že tady není koupaliště, mě sice tíží, ale to, že by tady nebyla stanice HZS JmK, by mě tížilo mnohem víc.

  S pozdravem a přáním pěkného dne

  Jan Brzobohatý

Vložit komentář: