Pro 23, 2016 - Uncategorized    14 Comments

Herny a nonstopy v našem městě

Zdravím Vás pane starosto, občas zavítám na tyto stránky, přečtu příspěvky, ale nikdy dosud jsem necítila potřebu přinést téma k diskusi. Záměrně píšu, že přináším téma k diskusi, nechci kritizovat, jen řešit to, co mi připadá jako nejzávažnější problém dnešních Rosic. Většina měst se snaží odstranit ze svého dosahu problematické herny a omezuje podstatně provoz nonstopů. K mému zděšení se buduje opět další zařízení podobného typu na Brněnské ulici. V posledních měsících jsem byla několikrát svědkem toho, jak se z nonstopu se jménem Štěkající slon, (což by byl mimochodem vtipný název, kdyby nešlo o tak smutné místo), v ranních hodinách doslova vyplazil člověk (dá-li se tak ještě nazvat) a nasunul se do vozidla, kterým potom „odjel“ pryč. Nemusím asi psát, o jaké riziko v těchto (ne ojedinělých případech) jde. Takovýchto „skvělých“ kulturních míst máme v Rosicích samozřejmě víc. Druhou kapitolou jsou už zmíněné herny. Všude, kde to jen jde, se ruší. Představitelé státu konečně vzali rozum do hrsti a nabádají k jejich omezení a rušení. V mnoha městech se vydali touto cestou. Proč u nás ne?? Naopak dále přibývají. Jsme na tom v Rosicích opravdu finančně tak špatně, že bez těchto zařízení nemůžeme jako jedni z mála existovat? Nechci psát ty hloupé obligátní věci o tom, že jste bývalý nebo ještě třeba budoucí pedagog, kterému by to mohlo také vadit. Spíš bych chtěla apelovat na obyčejný lidský vkus, kulturu města, jeho obyvatel a toho, co je jeho prioritou. Myslím si, že není asi našim záměrem, aby děti, které jdou do školy nebo ze školy, chodily kolem samých heren a pajzlů nejhrubšího zrna. aby se dívaly na individua, která se z těchto budov potácejí. Je také vysoce pravděpodobné, že s počtem výskytu zařízení se bude zvyšovat počet jejich návštěvníků a to právě i těchto dětí nebo mladých lidí. Třeba už jen proto, že tam vidí chodit své blízké. Předem píšu, že tuším odpověď v tom smyslu, že každý má svou volbu – jít tam nebo tam nejít. To ale neberu. Ne od starosty města…..Takže téma k diskusi a nejen pro Vás, ale pro všechny Rosičáky: Chcete tu nonstopy a herny? Potřebujeme je tu na něco?….Doufám ve zlepšení situace, snad ne marně.

Jana Nová

14 Komentářů

 • Souhlasím s názorem paní Nové. Taky bych se v Rosicích obešla bez nonstopů a hlavně bez hracích automatů na každém kroku. Čekala jsem, co se to na Brněnské opravuje a ejhle! Je tam herna. Nevím, proč se tu za každou cenu snažíme o takovou propagaci patologických závislostí. Neznám v okolí jiné takové město. Trochu hloupé prvenství. Slušnou restauraci nebo kavárnu jsme tu nikdy neměli, vždycky jsme jezdili po okolních městech nebo vesnicích. Asi by byl čas na změnu…..A ke staršímu tématu: Už konečně máme v Rosicích zákaz podomního prodeje? Jestli ještě ne, tak kde to vázne? Helena

 • Také souhlasím, byť vím, že pro město je to nezanedbatelný finanční tok.
  Je nutno si položit otázku, zda je to morálně správně a jestli to není do budoucna pastí pro město samotné, v mnoha ohledech, úpadek společnosti,jeho bonita,zdravost, svěžest, bezpečnost a tak dále. Já osobně to vnímám poměrně podobně jako prodej drog, jen město je jakýmsi kmotrem. Pokud však, někdo ví o jediném blahodárném účinku či prospěchu automatů-heren, rád svoji neznalost doplním.

  • Zdravím i Vás, pane Beňo, to přirovnání města k drogovým dealerům, či kmotrům, je trochu přitažené za vlasy, ne? 🙂 Ostatně je ale zajímavé, když už to o těch drogách padlo, že tento problém lidi v Rosicích nezajímá. A měl by! Charakteristická vůně marijánky je to nejmenší, s čím se můžeme i v normálních restauracích a barech potkat. Že jsou v Rosicích varny se ví, ale většinou se jen monitorují apořád se čeká asi na nějakého místního Pabla Escobara, až přijde na vizitu.
   O jednom blahodárném účinku hracích automatů bych věděl. Rozhodně bystří mysl a postřeh. Pokud se u toho nenasává. Aspoň to tak bývalo. Znám člověka, který, jak on sám říkal, nechodil hrát, ale vybírat. Věděl přesně, kdy zmáčknout to správné tlačítko a už to chrastilo. Měl neuvěřitelný postřeh a přišel si tak v jisté době na slušné peníze, které věnoval na sportovní aktivity svých dětí. Světlá výjimka.

 • Tak jsem dnes navštívil Vámi kritizovanou „hernu“ na Brněnské a mohu zodpovědně prohlásit,že lepší restaurace v Rosicích není.Doporučuji všem,kteří chtějí posedět s přáteli u dobré kávy,vína nebo piva.
  Škoda,že zatím ještě nevaří.Automaty tam sice mají,ale nikdo tam nehrál.

  S pozdravem Sokol

  • Pokud je to pěkná restaurace, je to v pořádku. Pak ale nevím, proč tam jsou ty (v jiných městech rušené) automaty. Ale v těchto příspěvcích jde především o to, kolik hospod s nepřetržitým provozem v Rosicích je a v kolika hospodách jsou automaty. Je to v podstatě podpora hazardu a patologických závislostí ve velkém. Můžete děti učit, že nemají pít alkohol, kouřit, hrát na automatech a pak to pěkně město propaguje na každém rohu. Pan starosta neměl ještě čas na vyjádření k tématu? Ještě jednou prosím také o odpověď, jestli v městě už platí zákaz podomního prodeje. Helena

   • Zdravím také Vás, paní Heleno. Musím se ohradit, město nic z věcí, o kterých píšete, nepropaguje ani nepodporuje. Myslíte si, že se dá těmto nešvarům z pozice města nějak zabránit? Nikoliv. Co není zakázáno, je dovoleno, a tak pokud úředníci zkolaudují stavbu jako restauraci s nepřetržitým provozem, co naděláte, že? Možná můžeme korigovat. Provoz heren za nás vyřeší nový zákon, ale sám uvažuji již delší dobu o návrhu změny místní vyhlášky, aby se omezila provozní doba nonstopů, třeba jen do půlnoci. A bude vymalováno. Zvýší se noční klid, opilci se stačí do ranních hodin odplazit někam do houští a nebudou v lidech jdoucích do zaměstnání či u dětí jdoucích do školy vzbuzovat nelibé pocity. Aspoň doufám. Sice mi to připadat jak kdysi strávená dovolená v jednom nejmenovaném státě, kde po desáté hodině nebylo kam jít, maximálně lehnout k televizi nebo do kanafasu. A jak budou reagovat podnikatelé v tomto byznysu? To netuším.

  • Děkuji pane Sokole za komentář i za tip, kde se zastavit. Budu se velmi těšit, snad bude mezi svátky otevřeno.

 • Pane Sokole, pokud chcete navštívit skutečně nejlepší podnik v Rosicích, pro posezení s přáteli, navštivte Chill bar (Palackého nám. 166 – nad Tescem – viz. https://www.facebook.com/chillbarcz/) – ve zmiňovaném podniku u zastávky Rosice – Brněnská jsem sice nebyl, ale přesto jsem si jistý, že můžu prohlásit že Chill bar je 100% lepší místo – je nekuřácký (nevím jak ta herna, ale předpokládám, že ta kuřácká bude), je tam denní světlo, skvělá obsluha, příjemné prostředí a výborné pivo, víno, rumy, koktejly, všechno prostě 🙂 A určitě tam nemají automaty 🙂
  Jenom doplním, že nejsu ani majitel, ani provozovatel, nedělám si reklamu, spíš dělám reklamu jim, jako pravidelný návštěvník

  • Děkuji i panu Richardovi za tip a mohu jen doporučit návštěvu tohoto zařízení na náměstí. Je to skvělé, když se člověk může člověk konečně za slušné peníze napít (ne opít) kvalitních lihovin. Já pravidelný návštěvník nejsem, víc než kvalitnímu pití dávám přednost kvalitní a hlavně vydatné stravě. Místo deseti rumů si dám krásný stejk. Jenže kde ho u nás v Rosicích najít, že?

 • Tak bohužel žádná odpověď od jindy tak pohotového pana starosty. Možná jsem svoji otázku nevyjádřila v tom dlouhém příspěvku dostatečně jasně. Tak to vyzkouším ještě jednou. Pane starosto, prosím, našel byste si čas na odpověď na moje otázky?
  1. Opravdu se naše město neobejde bez takového množství míst s hracími automaty a bez hospod s nepřetržitým provozem? S napětím očekávám, co vznikne u kruhového objezdu. Skoro bych si vsadila zase na podobný podnik. Čekám, kdy se někdo ze zastupitelů bude zasazovat o to, aby tohle už skončilo. Volby se blíží a já i mé okolí budeme volit podle toho.
  2. Přidávám se k dotazu paní Heleny ohledně zákazu podomního prodeje. Už platí? Pokud ne, je to v brzké době v plánu?

  • Pěkný den paní Malá, velmi dlouhou odpověď na Váš úplně první příspěvek i komentáře jiných čtenářů jsem již konečně sesumíroval a zveřejnil. Musím ještě odpovědět stručně na Vaše dvě otázky:
   1. Město se obejde i bez nonstopů, i bez hracích automatů. U kruhového objezdu možná vznikne další nonstop, tomu se zabránit nedá, stejně jako se nedá zabránit (zatím) instalaci hracích automatů. Přiznám se, že kdybych já podnikal v nonstopech, také bych si do nálevny automaty nechal naistalovat. Jen tak dostat každý měsíc pár tisíc za to, že vám stojí v koutě blikající škatule, je vzhledem k počtu návštěvníků v nonstopech určitě terno a jistý výdělek. Navíc bez návštěvníků.
   2. Zákaz podomního prodeje neplatí a v plánu zákaz nemáme. Zákaz se musí řešit vyhláškou, jejíž parametry a podmínky naše město nesplňuje. Vybudovat extra tržiště s platným tržním řádem, kontrolami nad prodejci, kteří tam možná ani nebudou, a dalšími věcmi, nám připadá nehospodárné. Ostatně mohu zcela zodpovědně říci, že za celých šest let mého účinkování v roli starosty mi nikdo z občanů nezavolal, že ho podomní obchodníci obtěžují. Proč lidé, když je podomní obchodníci obtěžují nezavolají ihned mně nebo na městskou policii, je mi záhadou. Ano, následně po nájezdu těchto šmejdů pár mailů mám, ale tam se již nedá nic dělat. Cedulka na začátku města je jen úsměvná snaha udělat dobře voličům. V okolních obcích není ani jeden zákaz ve shodě s legislativou a podomní obchodníci tam nabízejí služby ve stejné míře jako u nás. Já sám jsem na ně narazil jen jednou, to když se chudáci spletli a zazvonili u mých dveří. Vlídnými slovy a štěkotem našeho nervózního psa jsem je vyprovodil až za katastr našeho města a věřím, že si to zapamatovali.

 • Dobrý den, souhlasím s názory, herny v Rosicích nedělají dobrý obraz městu a byl bych pro jejich zrušení. Je to častý postřeh přespolních našich přespolních návštěv. Zajímalo by mě kolik takový automat městu nese a zda je opravdu nezbytné automaty ve městě mít? Když si to vezmu, do rozpočtu nám velkou měrou přispívají neukáznění řidiči při průjezdu městem, navíc od půlky tohoto roku i řidiči projíždějící po D1, což bude další hromada peněz, potřebujeme tedy ještě automaty? O automatech jako zdroje přivýdělku pro město se tu už psalo hodně dávno, že bychom od té doby měli opravené chodníky nebo například vyřešené koupaliště (sliby každý rok) to vidět nejde. Děkuji tedy za toto téma a doufám, že naše vedení na ně bude reagovat.

  • Pěkný den pane Horáku, asi vše důležité o hernách jsem již napsal v mém komentáři pro všechny. Ale píšete i o příjmech města z pokut z radarů a současně píšete i o dojmu, že ty peníze nejsou konkrétně v chodnících a komunikacích vidět. Nemluvím o koupališti. Radši. Tam chybí k tomu, aby se něco pojhlo konečně kupředu, hlavně osobní odpovědnost zastupitelů, aby rozhodli o jeho budoucnosti.
   Já si nemyslím, že by na chodnících ve městě nebyly peníze města vidět. Udělalo se toho letos hodně. Jen si ty peníze trochu víc šetříme. Na opravy jsme v roce 2016 vydali skoro 4 miliony korun. Klidně bychom mohli dát na opravy chodníků milionů třeba deset. A pořád by to bylo málo, jejich stav je hrozný. Při opravách chodníků upřednostňujeme naše TS Rosice, prostě podle hesla „co je doma, to se počítá“. TS Rosice mají samozřejmě určité ohraničené kapacity a tak toho udělají jen tolik, kolik mohou zvládnout. Můžeme zadat opravy někomu jinému, ale za úplně jiné peníze, což, podle mne, není hospodárné.
   Z radarů peníze máme, jen co je pravda. Ten městský už moc peněz nepřináší, řidiči to znají a tak jezdí slušně. Chytnou se jen ti přespolní, nebo ignorantni. Počítáme s tím, že další bedna s radarem bude vztyčena na místě, kde dnes stojí informační radar, tedy pod zámeckým parkem. Stačilo se posadit v létě na chvíli na zahrádku restaurace Rozsocháč a člověk si mohl udělat představu o dodržování rychlosti ve městě. Radar z dálnice D1 nám plní pokladnu i dnes, když jsou kamery odstraněny a začínají sloužit na D1 jinde. Takže v úsecích s omezením při cestě do Prahy od jara pomalu! Do půlky příštího roku mají naši zaměstnanci co dělat, aby pokuty vybrali a jejich případné neplatiče pak sankcionovali ve správním řízení. Výsledkem budou desítky milionů v naší pokladně navíc. Za to už bude nejen koupaliště, ale i Zbýšovská a další investiční akce. A bez dotací!

 • Vážení přátelé mého blogu. Moc Vám všem děkuji za Vaše příspěvky. Opět se dostáváme k tématu, o kterém se na bývalém Rosickém fóru hojně diskutovalo před lety. Od příspěvku paní Nové již uběhlo pěkných pár dnů a já, jak píše paní Nová, jindy v odpovídání na příspěvky či komentáře hodně pohotový, jsem dosud nereagoval. Nebylo to až tak neúmyslně, dával jsem si načas a čekal, jaké komentáře k tomuto tématu přijdou. Kromě klasického nedostatku času koncem roku samozřejmě. Paní Nová sice napsala, abych to nebral jako kritiku, ale kritika to přece jen je, jak je vidět i z komentářů dalších přispěvatelů. Svým komentářem rozdmýchám asi mnohem větší diskuzi. Částečně máte, paní Nová i další, kterým se nelíbí nonstopy s hracími automaty ve městě, pravdu. Nikdo, tedy ani já, herny a různé bary a nonstopy v obcích a městech nevidí rád a v Rosicích už vůbec ne. Jejich existence není prioritní. Ale rozhodně odmítám Váš názor, že by se jednalo o jeden z nejzávažnějších problémů Rosic. Nikdo, kdo navštívil místa s hracími automaty v Rosicích, nemůže říci, že se jedná o velký problém. Kriminalita, často spojovaná s těmito doupaty neřesti, je mizivá. Těch pár zlodějen mobilních telefonů či tašek je méně než před Lídlem a Penny ze zaparkovaných automobilů či nákupních tašek. Ano, nelíbí se nám, že naše děti chodí kolem heren cestou do školy. Ale to není přece důvod k tomu, abychom je zakázali! Pokud se o tato zařízení začnou děti zajímat a ptát se, jsou tu zodpovědní rodiče a škola, aby jim problém náleven s blikajícími světýlky vysvětlili. Zkoumají dnešní rodiče, co všechno děti vidí na internetu? Hry a videa plná násilí, erotiku, pornografii … To nevadí? Dívají se rodiče do historie webových stránek, které si prohlížejí jejich děti? Všimli jste si někdy v obchodě, jak sami rodiče kupují dětem (komu jinému) hry označené nálepkou „jen pro dospělé“? To je podle mne daleko horší. Následků na dětskou psychiku z těchto zdrojů se bojím víc, než z nějakých heren.
  Neblahého působení automatů na občany Rosic se nebojím. Vím, o čem mluvím, všechna místa s „výherními“ automaty nepravidelně navštěvuji a mám docela přehled. Zatím jsem nestihl navštívit jen nové zařízení na Brněnské ulici. Proto mohu zodpovědně prohlásit, že u nás na patologicky závislého hráče nenarazíte. Těch pár jedinců, co se snaží vyhrát nad automatem, je až na výjimky pokaždé při mé návštěvě jiných. To, že se na ulici vypotácí postava z nonstopu, není způsobeno tím, že by se hráči zamotala hlava z rotujících válců v automatech. To je následkem nezřízené konzumace alkoholu, který, bohužel, je tou hlavní příčinou, proč je ničeno zdraví lidí i rodinné vztahy. S pár hráči a návštěvníky nonstopů jsem mluvil a tím důvodem, proč hrají, je jejich osamělost, nezájem okolí o jejich osobu. Bohužel, je to tak a nikdo pro zlepšení tohto problému nic nedělá. Snad jen sociální bydlení bude první vlaštovkou, ale, bohužel za peníze obcí a měst.
  Názor, který jsem časem během návštěv získal, asi nebude nijak převratný. Kdyby se v hráčských doupatech servírovalo jen kafe a byly bezalkoholní, ubylo by i hráčů. Možná i velmi citelně. Vypadá to, že volám ve spojení s hernami po zákazu alkoholu? Ani náhodou, ještě o to se bude stát starat za nás a bude nám říkat, co můžeme a nemůžeme konzumovat. Skoro jako v bufetech ve školách. Taky pěkná blbost a svému vnukovi, až bude školou povinným, osobně zabalím jako svačinu chleba s kusem tlačenky. Možná, že to nebude ale dlouho trvat a EU nám náš život srovná tak, že si budeme připadat jako nesvéprávní. Musím říci, pro spoustu lidí ta státní péče je to nejlepší, co je mohlo potkat, prostě za ně někdo něco vyřeší a jejich život vypadá pak jednodušeji. Víra ve státní mašinerii je podobná jako víra v božstva.
  Teď k těm potácejícím se individuím. Musím konstatovat, že stejně jako ten opilec, který se nasoukal do vozidla a odjel s ním, jste se dopustila přestupku i Vy, paní Malá. Měla jste okamžitě volat policii, aby výtečníkovi zabránila v jízdě! Dokonce jste tuto situaci viděla několikrát! Nedělám si iluze o zásahu Policie ČR. Ta by dojela asi až v době, kdy by už byl onen násoska střízlivý. Policie ČR má po většinu dne jinou, důležitější práci. Třeba nahánět zloděje v Příbrami, že pane kolego? Také nevím, co je na tom, když dítě uvidí opilce. Však u nás, s prominutím, chlastá nejméně půlka národa v čele s nejvyšším! Jsme turistickou chlastací atrakcí ve středu Evropy!
  Dítě si alespoň zapamatuje, jak je to odporné, když to uvidí na vlastní oči. To je nejlepší zkušenost do života. Když bývalý hokejistický reprezentant Jarda Holík, dejž mu pánbůh věčnou slávu, přesvědčoval své dvě děti do soustavného tréninku, aby něco ve sportu dokázaly, motivoval je tím, že je budil ráno v pět a vodil je před fabriku, kam chodili dělníci do práce. To byla motivace! Obě jeho ratolesti to dotáhly ve svých sportech hodně daleko, škoda jen, že to nebylo za svou rodnou vlast. Tím chci říci, že by děti neměly být chovány jako v bavlnce, ale aby byly seznamovány s realitou života a nezakrývat jim před problémy naší společnosti oči.
  Zpět k blikajícím automatům. Další herny už vznikat nebudou, hráčů bude ubývat. Nový zákon je za humny. Nebuďme ale příliš optimističtí. Představitelé státu nevzali rozum do hrsti a nenabádají k zrušení heren, to je omyl. Jen voličům je to tak, možná na první pohled, prezentováno. Ve všem jsou totiž nemalé peníze a stát se jejich přílivu rozhodně nechce zbavit, naopak hodlá jejich tok do státní pokladny zvýšit! Díky zvýšenému zdanění a kontrole, aby nedocházelo k daňovým únikům. Kdyby chtěli politici opravdu skoncovat s hazardem, pak by, podle mého názoru, tyto pračky na špinavé peníze, zakázali úplně. Ale to ne. Je tu ale ještě jeden problém. Ty obce a města, co zakázaly hazard, po čemž volá i dost občanů Rosic, mají v současnosti velký problém s nelegálními hernami. Proto i nový zákon s hazardem počítá, ale nastanou jistá omezení. Všechny automaty v nonstopech, barech a restauracích, jakmile jim doběhnou vydaná povolení, což ještě může dost dlouhou dobu trvat, budou zrušeny. Existovat budou jen herny a kasina, v restauraci se s automatem nepotkáte. Nás v Rosicích se budou týkat jen herny, pochybuji, že by vzniklo nějaké kasino. Ne, že by se v novém RPlaceu docela nevyjímalo…. No nic, nechal jsem se unést, do kasina se dá zajet do blízkých Popůvek, však je to za humny. Dikce zákona se podle mého odhadu dotkne všech provozoven v Rosicích, kde jsou hrací automaty. A bude vystaráno i bez vyhlášky. Pěkně ze zákona. Málokterému majiteli restaurace, hospody či nonstopu se bude chtít investovat do stavebních úprav podle nové legislativy. Nebude to levné vybudovat speciální místnost se zvláštním vchodem, plnou kamer, kde bude nejméně patnáct hracích přístrojů. A ty kontroly! Nejen lustrování všech hráčů, předkládání občanek, registrace, ale také téměř stálý dohled celníků a finančáku. No, myslím, že náš rosický rozpočet o ty své miliony z hazardu brzy přijde. Není jich málo a mohlo jich být, v případě, kdyby jejich počet zůstal, dle nového zdanění, ještě víc. Současných více než 6 milionů v rozpočtu by se hodilo. Skoro polovinu této částky jsme dávali na podporu spolků a organizací, tedy podobně jako ostatní města. Města v čele s osvícenějším a odvážnějším vedením, než je u nás, si tuto ztrátu uvědomila a šla jinou cestou. Lepší. Co není zakázáno je dovoleno a je zapotřebí toho využít. Skvělým nápadem je koncentrovat hazard pod jednou střechou, nejlépe obecní. Poplatky z hracích automatů zůstanou, navíc se vybere nájem, kontrola jednoduchá, v případě problémů je vše vyřešeno rychle. Co jít do podobného modelu i v Rosicích? Bývalé Káčko zeje stále prázdnotou a vedlejší sloupová síň je plná trosek hracích automatů….

Vložit komentář: