Úno 9, 2017 - Uncategorized    15 Comments

Další radar pro Rosice II

Vážení čtenáři, protože se původní příspěvek „Další radar pro Rosice“ díky množství komentářů stal i pro mne nepřehledný a osobně si myslím, že snad vše již bylo řečeno, dovoluji si tuto plodnou diskuzi ukončit. U tohoto příspěvku již nebudu, zcela demokraticky, jak jinak, žádné další komentáře zveřejňovat. Všem za jejich komentáře děkuji. Tento příspěvek, bych chtěl použít pouze pro informace o tom, jak probíhají přípravy na měření na dálnici. Jak budu mít další relevantní informace, budou zde zveřejněny. Začátkem května svolává ministerstvo dopravy do Prahy další schůzku, takže po 6. 5. budu chytřejší a rád se o informace s vámi podělím.

15 Komentářů

 • Jen informace, prosím bez komentářů:
  O víkendu přibyly na výložník u Ostrovačic a na mýtnou bránu po několika stovkách metrů kamery. Zatím mohou být všichni v klidu, probíhá jen testování a dolaďování technických záležitostí. Uvidíme, jaká bude statistika. Nedělám si iluze, v pátek při cestě do Prahy to bylo Na D1 jak na závodišti.

 • Vážený pane starosto
  Omlouvám se že vstupuji do diskuze po jejím ukončení, ale mám věcný dotaz..
  V jakém vztahu je obec Rosice a D1, že výnosy z pokud půjdou právě do Rosic? Vede snad D1 po katastru obce? nebylo by spravedlivější ty peníze z pokud investovat do bezpečnosti dálnic, kde byly vybrány? Absolutně nechápu spojitost mezi D1 a Rosicemi. Každá obec u dálnice si na ní může osadit radar a vybírat pokuty? není to nefér k obcím, které dálnice nemají? děkuji za odpověď

  • Pěkný den z Rosic, děkuji za komentář a udělám ve Vašem případě výjimku. Bohulibá činnost vybírání pokut na nás padla díky tomu, že jsme obec třetího typu, tedy zajišťujeme úřednické služby pro naše ORP. Dálnice, kde se bude měřit, je na katastru sousední obce, pro kterou toto zajišťujeme, a tak jsme pověřeni výběrem my v Rosicích. Já bych se bez toho obešel a byl bych rád, kdyby peníze šly tam, kde se vybraly. Jen s jistotou, že by tomu tak bylo, mám problém. Zase by asi zmizely peníze někde v čapích hnízdech.
   Každá obec si může na svém katastru, pokud má k tomu vhodný policejní a úřednický aparát, postavit radar a měřit. Může měřit i na katastru jiné obce, pokud bude mít s ní uzavřenou veřejnoprávní smlouvu a schválí ji, stejně jako místa k měření, krajský úřad a dopravní policie. A je jedno, zda se jedná o dálnici, nebo silnici I., II., či III. třídy.
   Horší než velká rychlost v omezeních je příliš velké zúžení, takže hlavně nezkušení a bojácní řidiči mají problém se souběžnou jízdou vedle kamionu. A to je, podle mne, hlavní důvod snížení bezpečnosti.

 • Tak a je to tady! Už se měří na ostro, nohu z plynu!

  • Úžasný úspěch měření! Rychlost se měří na ostro, ale všichni jezdí osmdesátkou! Žádné pokuty, žádná administrace! Věřím, že i žádné nehody. Děkuji všem řidičům, kteří si vzali při jízdě na dálnici tato opatření za své a pomohli tak k zvýšení bezpečnosti. A o to jak Ministerstvu dopravy, tak Ředitelství silnic a dálnic a Polici ČR šlo.

   • Mé nadšení bylo předčasné. Na dovolenou se fakt asi musí spěchat!

 • Dobrý den,
  bylo to trochu naivní, myslet si že nebudou potřeba pracovní síly navíc:-) docela peklo bude s cizinci, to obesílat:-)
  Příjemné léto!

  • Nové pracovní síly naštěstí na administraci zapotřebí snad nebudou, věřím, že to naši současní zaměstnanci zvládnou. Hlavně aby ten nápor zvládla Česká pošta.
   S cizinci máme smůlu, ty zatím obeslat nejde, naše úžasná Evropská unie pravděpodobně nemá propojené databáze řidičů či majitelů vozidel a tak přestupky řidičů zatím řešeny nejsou. Na květnovém setkání na Svazu měst a obcí ČR padl z úst náměstka ministra dopravy příslib, že to budou řešit. Tak uvidíme. Pěkné léto i Vám.

 • Tak studnice peněz vyschla, měření skončilo. Kolik nám to hodilo pane starosto? Máte nějaký přehled?

  S pozdravem Lojza

 • Měření skončilo, zapomeňte? Kdyby to tak bylo! Velice stručně zkusím shrnout úspěšnost měření a pak trochu poopravím obsah mých předešlých komentářů. Měřením se zjistilo, že bez ohledu na předpisy upravující nejvyšší povolenou rychlost jezdí po dálnici asi jen 3% řidičů. Což je úspěch, počet neukázněných opravdu poklesl o 5% oproti pilotnímu bezpokutovému měření v květnu. Prý poklesl i počet nehod v opravovaných úsecích. To je pozitivní a kdyby nic, tak měření přineslo své ovoce!
  A teď k té statistice. Čísla nebudou přesná, každým dnem se mění, často se jedná o můj nekvalifikovaný odhad. 🙂 Celkem jsme (zatím) obeslali asi 30 000 řidičů, většina z nich si po obdržení výzvy přestupku byla vědoma a promptně pokutu zaplatila. V zásobě nám v úložišti dat leží asi ještě jednou tolik přestupků, které musíme co nejdříve zpracovat. A v tom je ten problém. Naši zaměstnanci na odboru dopravy se celý den nezastaví, stejně tak ti, kteří přijaté pokuty zaúčtovávají. Takže tak, jak jsem si maloval, že to zvládneme se současným ansámblem, byla utopie. Musíme přijmout posily, na dobu určitou samozřejmě. Po zpracování výzev a jejich odeslání bude následovat další, obtížnější pokračování, a tím bude řešení nezaplacených pokut ve správním řízení. Již dnes evidujeme pár tisíc odvážných neplatičů, v to nepočítám cizince, na které jsme zatím krátcí. Ti by měli ve správním řízení zaplatit nejméně 2 500 Kč místo původní tisícovky. Bohužel nás to bude stát spoustu zbytečného času s administrativou.
  Suma sumárum, by nám mělo v letošním a příštím roce, kdy bude dobíhat posílání výzev, zůstat v městské pokladně pěkných pár milionů, které využijeme při investicích hlavně do infrastruktury ve městě. Kolik to bude, nevím. Vím ale také, že na pěkné peníze si přijde Česká pošta na poštovném a banka, která si počítá hloupé poplatky za příchozí platby. Soudruzi, za co?

 • Dobrý den,
  máme tady rok 2017 a já bych rád zjistil, jaký je stav s vybíráním pokut – myslím tím měření rychlosti na úseku D1 Kývalka-Ostrovačice.
  Vzhledem k tomu, že se podle mého odhadu (vycházející z navýšení čísel jednacích na dokumentech vycházejících z MÚ Rosice) dopustilo přestupku cca 80 tis. řidičů, sazba (pokuta) je 1.000,- Kč a cizinci v tomto zabírají dejme tomu 1/4, máme tu skvělou matematiku:
  60.000 x 1.000 = 60 miliónů na účet města Rosice…
  Skromný dotaz: co s tolika penězi bude město dělat? Pokud vím, tak rozpočet města je zhruba dvojnásobný a z toho mi vychází, že Rosice jsou nyní bohaté město a tudíž během následujících let budou jen vzkvétat.
  Děkuji za odpověď
  František

  • Pěkný den pane Františku, stav s vybíráním pokut za přestupky na D1 vypadá tak, že se pomalu posouváme k posledním výzvám, abychom je zaslali na adresu hříšníků, kteří nedodrželi. Předpokládám, že poslední výzvy budou zadministrovány (jsem optimista) do konce února. Pak ovšem nastane daleko větší práce pro naše úředníky, kdy neplatiče překlopí do správního řízení, kde je nebude čekat pouhá tisícikoruna, ale poplatek daleko vyšší.
   Vaše matematika je pozoruhodná, ale ne zcela úplně přesná. 🙂 Kromě cizinců si musíme (zatím) odečíst i ty, co nezaplatili a žijí v bláhové víře, že jejich přestupek nebude potrestán. Těch bude nejméně 10 %. To odhaduji. Je zapotřebí také ještě odečíst další náklady na zaměstnance, poštovné, atd., atd. Přesto počítám s cca 50 miliony příjmu do pokladny města. Co je to v dnešní době 50 milionů, vždyť to v současné době je schopen nakrást beztrestně každý druhý hejtman! No, to jsem se nechal unést. Jen někteří jsou tak šikovní a soudy jim to posvětí.
   Město by vzkvétalo i bez těchto peněz, ale výhodou je, že nemusíme teď pořád čekat na nějaké dotace a podobné nesmysly. Co budeme s těmi penězi dělat? To nám říká Strategický plán. Jen koupaliště vyjde odhadem nejméně na 50 milionů. Oprava střechy ZŠ s pár učebnami navíc skoro 30 milionů. Dalších 25 spolkne oprava staré budovy MŠ logopedické, oprava ulice Zbýšovská bude taky kolem 25 milionů. Mohl bych pokračovat! Uvidíme, zda nebude v roce 2018 nějaké příjemné obousměrné pokračování. Hodilo by se to. Peněz není nikdy dost. Že Davide?

 • Dobrý den pane Světlíku,

  i já budu ten další z řidičů, kteří byli vyfoceni na dálnici D1 a zřejmě mě čeká placení pokuty. Na internetu jsem se dočetl článek, kterak nestíháte řešit přestupky na serveru rozhlas.cz, kde máte půlroční zpoždění. Reálně tak čekám, že v květnu se i „Výzva“ dostane i ke mně.

  Velmi ostře nesouhlasím s měřením na D1 a samozřejmě ode mě neuvidíte ani korunu. Pokud to bude nutné, tak Vám to osobně vysvětlím i ve správním řízení slušně, věcně a fakticky.

  Přeji Vám pohodový týden.
  S pozdravem Martin

  • Dobrý den pane Martine, teď už stíháme řešit přestupky úplně v pohodě, výzvu, podle mého mínění, dostanete nejpozději do konce února. Jen se divím, jak jste se dopídil toho, že budete obeslán. Ne každý záblesk na dálnici znamená jistotu přestupku!
   Na rozdíl od Vás, já jsem zastánce měření rychlosti na dálnici. Ne kvůli tomu, aby se naplnila něčí kasa, naše město by se bez těchto peněz v pohodě obešlo, ale považuji to za jedinou možnost, jak řidiče umravnit a zajistit tak vyšší bezpečnost provozu. Pokud vám výzva přijde a Vy pokutu nezaplatíte, je to opravdu jen a jen na Vás. Já bych také nic neplatil, kdybych se cítil nevinný. Mějte se pěkně a děkuji za Váš příspěvek.

 • Dobrý den,
  teď čtu na lidovkách, že takových frajerů (a hlupáků zároveň) jako ten exot Martin bylo cca 153 tisíc!!! Tak to bude nejenom na to koupaliště, což si myslím, že by neměla být priorita, ale i pro rosické hasiče…
  František

Vložit komentář: