Úno 6, 2016 - Uncategorized    9 Comments

Vybudování výtahů na Kaštanové ulici

Dobrý den,

před mnoha měsíci jsem četl v Rose o plánu města vybudovat výtahy v panelácích s nadstavbami na Kaštanové. Od té doby jsem však nezaregistroval žádné další informace. Proto se chci zeptat – jak to s tímto plánem momentálně vypadá?

 

Děkuji za odpověď

 

Richard

 

9 Komentářů

 • Děkuji pane Richarde za položený dotaz. Přiznám se, že si nevzpomínám, zda to bylo v Rose, ale vím, že na jednom z prvních setkání s občany města v kině zazněl tento požadavek. Samozřejmě se týkal pouze bytových domů v majetku města. Ve vedení města jsme toto téma několikrát projednávali. Výsledkem je, že se tento nadstandartní investiční požadavek odsouvá, v plánu investic se s ním zatím v dohledné době nepočítá.

 • Pane starosto, tak tady bych se opravdu za zřízení výtahů přimlouvala. Nevím, jaká generace obývá která patra, ale nevěřím tomu, že půjde pouze o mladé a vitální lidi. Sama mám možnost si občas vyšlápnou ke známé do nástavby. Její maminka ji nemůže navštěvovat, protože bohužel schody nevyjde (tak trochu ji zlobí kolena) a i já, byť nejsem tak stará, mám také problém vystoupat se svým postižením pohybového aparátu až nahoru. A chraň mě pán Bůh, kdybych se pro něco musela vracet dolů. Kdyby mi bylo 20, beru to jako rozcvičku, ale chudáci ti starší…
  S pozdravem
  Z.Z.

  • Děkuji paní ZZ za komentář i za přímluvu. Máte pravdu, do podkroví je to fyzicky náročné, již jsem sám několikrát měl možnost tuto cestu absolvovat, když jsem si byl prohlédnout vnitřní prostory nájemních domů města po revitalizaci. Přesto platí pořád to, co jsem napsal ve svém prvním komentáři.

 • Dobrý den pane starosto, to je od města pěkná a záslužná činnost myslet na své starší a méně pohyblivé spoluobčany. Jen bych se přimlouval až město bude vybírat dodavatele výtahu , aby nepreferovalo nejnižší nabídku. Setkal jsem se s jedním „super“ výrobkem na dvou stavbách, kterému je v létě horko, v zimě zima, občas zapomene zavřít dveře a nebo se mu prostě nechce. Inu cena není vše. Pokud budete chtít rád Vám soukromě sdělím dodavatele tohoto technického unikátu. Pěkné únorovo aprílové dny přeje Mikeš

  • Dobrý den pane Mikeši, ono je to trochu jinak. Nikoho z města nenapadlo, aby dělalo na Kamínkách výtah. Iniciativa vyšla právě od obyvatel těchto bytových domů města. V posledních letech jsme investovali hodně peněz do našich bytových domů na Kamínkách a dělat v nich výtah by byl luxus, který si vzhledem k nyní chystaným investičním akcím nemůžeme dovolit. Snad časem, až se na výtahy podaří našetřit z nájmů v těchto bytech. Ono je to docela náročné finančně i technicky. Co výtah, to cca 1. 200 000 Kč (žádná Čína), v 5 domech po dvou výtazích a jsme na částce 12. 000 000 Kč. Technický problém je v tom, že výtah lze do bytových domů umístit pouze do jednoho z vchodů, tedy aby uspokojoval potřeby i lidí, co bydlí v podkrovních bytech (5. patře). Ve druhém vchodu toto nelze, tam by jezdil jen do čtvrtého patra. Z venku přilepit výtah by byla hloupost.
   Ale stejně časem na to dojde, jen ne hned. Tedy pokud se nerozhodne město byty prodat, což byla jedna z variant budoucí vize, co s byty města.

 • Dobrý den,
  na podzim minulého roku jsem prověřoval, jak to je s výtahy v městských domech na ulici Kaštanova. Situace je taková, že výtahy by byly pouze pro jeden vchod v domě, tam, kde je přístup do nadstaveb. Přičemž cena jednoho výtahu je cca 1 mil. Kč. Dohromady u všech domů tedy cca 5 mil. Kč (Pouze pro vchody s nadstavbami). Pokud by celou investici mělo hradit město, tak by musela proběhnout ve všech domech a pravděpodobně i ve vchodech, kde jsou jen 4 patra. To už jsme cca na 10 mil. Kč. A pořád jde o ceny bez DPH (21%). Je otázkou diskuse, zda by se na financování podíleli nájemníci. Ze zápisu rady konané v loňském roce navíc vyplívá, že město nesouhlasilo s touto investicí za těchto podmínek, kdy by byl výtah vybudován pouze pro polovinu domu respektive pouze pro obyvatele v domech s nadstavbami. Nikde jsem nenalezl návrh spolufinancování nájemníky. Je to tedy asi otázka do diskuse přímo v bytových domech, zda by nájemníci v nadstavbách, a možná i v nižších patrech, byly ochotni přispět na výtah a v jaké výši. Obzvlášť když za necelé tři roky přejdou byty v nadstavbách do osobního vlastnictví.
  Celá věc je tedy v současnosti „u ledu“. Pokud by ze strany nájemníku vzešel nějaký návrh na spolufinancování, tak je možné tuto otázku opět otevřít. Dovedu si představit, že pokud by se na financování domluvili nájemníci, i například v jednom domě, šlo by realizaci výtahu udělat jen pro tento dům, když se takto domluví. Nemám problém se zúčastnit nějakého takovéhoto jednání a výsledek pak přednést na radě města.
  Chápu, že jsem Vás asi moc nepotěšil, ale nalézt shodu se všemi nájemníky nebude vůbec jednoduché.
  Bc. Petr Ženožička
  místostarosta

 • Dobrý den,
  děkuji za odpovědi pana starosty i místostarosty, byť mě nepotěšily. Musím říct, že financování nájemníky by asi nedopadlo, my Češi máme problém se na takových věcech dohodnout a navíc určité lidi v prvních minimálně dvou patrech by o to asi moc nestáli. A pokud bychom počítali s 1,2 milionu na výtah, tak při tuším 20 bytech je to 60 tisíc na domácnost, což pro většinu lidí by asi byl velký problém.

  • Dobrý den pane Richarde, máte pravdu, u nás se lidi nedomluví. Mám vlastní zkušenost ale z Německa, kde se na souhlas lidí moc obec neptala. Udělala jen podpisovou akci mezi nájemníky, aby bylo jasné, že více než polovina jich výtah žádá a výtah vybudovala. Za přispění nájemníků samozřejmě. kdo chtěl, zaplatil hned, kdo nechtěl, promítla mu tyto náklady obec do nájmu. Do roka měli zaplaceno všichni, i ti v přízemí. I tato možnost by tu jistě byla.

 • Taková možnost by pro hodně lidí mohla být likvidační, znamenala by pro ně půjčky, a následné nekonečné dluhy, to by u nás nešlo.

Vložit komentář: