Pro 29, 2015 - Uncategorized    No Comments

Dopis ze slunného Rhodu

Vážení čtenáři blogu, vzhledem k tomu odpornému mlhavému počasí, které tu téměř každý den máme, rozhodl jsem se vám mlhu trochu prosvítit zveřejněním původně soukromého dopis od mé kamarádky, která žije na řeckém ostrově Rhodos. Věřím, že se nebude za zveřejnění zlobit, byla by škoda se nepodělit o její dojmy z konce roku, které se týkají ekonomiky Řecka a imigrace. Právě ostrov Rhodos a hlavně jeho jižní oblast jsou mojí srdeční záležitostí, kde jinde najdete několikakilometrovou písečnou pláž s průzračným čistým a teplým mořem, kde potkáte jen pár lidí i v sezoně? Pravdou je, že musíte autem nebo na skůtru projet vojenskou střelnicí, ale vzhledem k tomu, že jsme všichni členy NATO, je to bezpečné. 🙂 Na Rhodos jezdím rád a často. Bez cestovky.

Autorka dopisu žije na Rhodu již léta, za manžele má rhodského Řeka a když vypráví o tom, jak život na Rhodu funguje, musíte se smát. Vždycky jsem chtěl být učitelem, ale netušil jsem, že nejlepší variantou by byl učitel v Řecku. Například. Naše úředníky si musíme hýčkat, na Balkáně, pokud byste si nechtěli zvykonout, byste je museli střílet. Něco málo o tom vím z vlastní zkušenosti z Chorvatska, kde jsem chvíli zkoušel podnikat. Úžasná zkušenost.

Ale zpět k dopisu, který mi přišel ve dvou částech. Obě části jsem spojil do jedné a tak vám ji tady předkládám:

Ahoj, ahoj, ptáš se, co nového na Rhodu. Tady je stav neměnný. Řecko je klasicky v podobný prdeli, jako bylo před tím, na tom jaksi socialistická vláda nedokáže nic moc změnit. A ani nechce. Máme ten pocit, že vše je komedie, kdy každý týden vláda vymyslí jednu novou daň, protlačí to sněmovnou s odřenýma ušima, aby to pak po velkejch stávkách zase nějakým způsobem přes ministerskou vyhlášku zrušili nebo aspoň zmenšili. Jen DPH nám zůstalo zvednutý na 23 procent, aby se nám nezdálo, že jako dost vyděláváme tady na těch turistech. Premiér jde stávkovat proti vlastní vládě v první řadě se stávkujícíma. Pak následně předvede na summitu v Paříži svojí úchvatnou angličtinou projev, že mu nerozumí ani vlastní soudruzi. Prostě Kocourkov, co ti mám vykládat. A pak člověk v tomhle bordelu, kde má brát tu sílu, aby vůbec ráno vstal z postele? Tuto otázku si často kladu – a to my tady máme alespoň každý ráno slunce. Jak to dělají ve Finsku, to vážně nevím. Kecám, vlastně vím. Chlastaj, co jim taky zbejvá, že?

S prací pro město to moc nepřeháněj, nezapomeň, že když všechno uděláš teď, tak později nebudeš mít do čeho píchnout = poučka řeckých státních zaměstnanců a českých silničářů 🙂

Ptáš se na imigranty, co ti mám říct? My jsme tady ještě skoro žádné neviděli, tady to nějak probíhá už léta v klidu, když připlují, tak je vyloví (když zrovna nejde obávaná 7 vlna a všichni se u toho neutopí včetně záchranářů) a pak je identifikují a posílají šupem Blue star loděma do Athen. Tam je dají buď do tábora, nebo je nechají jít, kam chtějí. Jak to dělají, to jako koho kam, ještě nikdo nezjistil, ale asi podle toho, jak se rozhodnou sami. Však všichni mají nové mobily s GPSkou a tak mohou jít směrem Evros, Makedonie, Srbsko a tak dál. Jenže teď státy uzavírají hranice a tak se čeká podobný nápor zase zpět do Řecka, protože jak dlouho tam můžou vydržet viset na těch drátech bez jakéhokoliv zázemí? Tady máme pořád nějakých 19 stupňů, ale u vás nahoře je už ráno kolem 0! Je to neuvěřitelný zmatek! Nikdo u nás neví, jak se to mohlo stát, je s podivem, že v Německu jich mají už skoro milion, ale Němci vypadají, že jsou s tím OK. Tak uvidíme. Problém budou ti, co se do Německa už nedostanou. Kam se vrátí? Co s nimi bude? Myslím, že je to všechno na dlouhý lokty a že kdyby se jednalo jen o Syřany, že by se lidi ještě nechali obměkčit, však je tam opravdu válka, ale s tím, že se na jejich migraci přiživují třeba i Íránci (proč utíkají z domova právě oni, do prčic?), Afghánci, Maročani a podobně, tomu nerozumí již nikdo. A nelíbí se to nikomu ani tady, ani u vás nahoře. Stejně jako ty nejsem multikulti, i když bych asi být měla, však žiji v cizině. Ale nejsem, jsem přesně příklad člověka, který sice žije v zahraničí, ale musel se přizpůsobit se vším všudy. A byl to velký rozdíl. Však sám dobře znáš řeckou mentalitu, a jak to tady funguje. Vůbec nejsem ochotna jako většina normálních lidí akceptovat tady tu základní lidskou svobodu na druh vyznání nebo víry – to je jedno. Přijeli jste do křesťanské země a chcete tu žít, tak prostě zapomeňte na nějaký islámský práva. Hotovo. Tohle mohlo fungovat kdysi v Americe, kde byli všichni noví,  ale nemůže to fungovat a jak je vidět, tak ani nefunguje, na Starým kontinentu. V tom vidím opravdovej průser. Nedokážeme se dohodnout ani s Turkama a to je relativně sekulární stát a národ, co pak teprve víc na východ nebo na jih. Takže shrnutí, na Rhodu máme jen Pákistánce z dob předešlých – jsou tu více než 3 roky, většina samozřejmě načerno, ale přesto někde pracují, i pomoc dostávají a tak nějak je Řekové za ta léta tolerují. Ze Syřanů tady nezůstal žádný, všichni odešli do „Eldorada“ – Německa, VB, Skandinávie – do zemí zaslíbených. Že nechtějí do ČR není divu, zbytečně řveme proti imigraci, prostě jsme v první řadě od jakživa xenofóbní národ, nedáváme tučné dávky ani svým příslušníkům a ještě máme ten hrozně těžkej jazyk, kdo by se ho učil, 7. pádů, to je mazec! Snad jen Vietnamci. Není to záhada? No nic, končím, informace máš, černo tu není, jen spousta sluníčka a teplíčka. Pro všechny. Opatruj se.

Hana

Vložit komentář: