Bře 8, 2016 - Uncategorized    47 Comments

Dotaz na zajištění bezpečnosti při jízdě autem

Mám malý dotaz, jsem jeden z mnoha hříšníků, co jsou přichyceni radarem na rovné přehledné ulici u hřbitova. Mohu se zeptat, mimo spravedlivého pokutování, zcela jasné pochybení je zaznamenáno, máte ještě nějaký nápad? Já bych jeden měla – přesunout měřič rychlosti ze zatáčky u těstáren kde se auto nerozjede vzhledem k situačním poměrům nad limit, nad místo s častým porušováním předpisů – vyhodnocením zjistíte co je účinnější – pokuta nebo preventivní upozornění na nezodpovědnost a tím předejít přestupkům. Dále ale musím ocenit osvětlení přechodů. Prosím, jestli někdo dělal statistiku nehod a jejich následků na území města, jestli by tato nemohla být zveřejněna. Mám pocit, že je často nebezpečí i v oblasti Mýta a křižovatky u Rozsocháče – u hřbitova stojí preventivně často městská policie, ale tam je nevidívám, odchází spoustu dětí do školy a místo je ještě hůře přehledné než rovná cesta na Brněnské. Tento příspěvek dávám na základě článku v ROSE 2015, kde se dopravní situací zaobíráte. Příjemný den i noc na našich stále postupně vylepšovaných  uličkách, silnicích i cestách přeje

Stanislava Nepevná

47 Komentářů

 • Pěkný den paní Nepevná, moc Vám děkuji za Váš příspěvek. Je mi líto, že i Vy jste zaplatila pokutu za rychlou jízdu, ale kdo v Rosicích neplatil, že? Myslím ale, že jsme si již zvykli a nohu dáme z plynu, což je jen dobře. Cizáci, kteří neví o radaru, a řidiči – ignoranti, třeba z České pošty, ať platí!

  Přemístění informačního radaru z Brněnské ulice před PENAM bylo přijato jako vyhovění vedení města návrhu členů Komise pro bezpečnost. Po několika měsících však i členové komise správně pochopili, že je to hloupost, a navrhli nové místo, tentokrát na hlavní I/23 před přechodem pod parkem a výjezdem ulicí Zámeckou na náměstí. To již vítám, informační radar v tomto místě častého ohrožení chodců na přechodu nám může poskytnout statistiku o rychlosti projíždějících automobilů a my pak následně můžeme požádat o svolení k umístění další radarové budky pro náš „oblíbený“ pokutový radar. Jestli nám toto místo Policie ČR schválí, nemůžeme tušit, i když se i podle Vašeho názoru jedná o nebezpečné místo, kde došlo již k několika srážkám vozidel s chodci.
  Co se týká statistik nehodovosti v našem městě, to by nám mohla poskytnout Policie ČR, jistě bude mít přehled. Zkusím požádat místního velitele o statistiku, myslím, že by to pro ilustraci stačilo za letošní rok.

 • Co se týče statistiky, tak existuje docela zajímavá webová stránka, na které jsou veškeré dopravní nehody uvedeny. Dá se to i docela zajímavě filtrovat.
  odkaz: http://www.jdvm.cz/cz/s477/Rozcestnik/c7315-Statistika-nehod-v-mape

 • Dobry den pane Starosto.
  Vyborny napad. Doporucuji v miste zvyseneho pohybu chodcu vami navrzeny informativni radar instalovat BEZ DISPLAYE zobrazujiciho rychlost ridici. Statisticke mereni dat necht provadi skryte.
  Duvodem budiz jista, i kdyz nepatrna doba fixace oci ridice na hodnoty zobrazene radarem vcetne porovnani hodnot na tachomeru. Tech nekolik desetinek sekund nesledovani provozu pred vozidlem muze mit fatalni nasledek pro nepozorne chodce.
  Da se s timto souhlasit?

  • Dobrý den pane Vybírale. Souhlasit by se s tím dalo, já jen žasnu, že na to, jak tyto radary mohou ovlivnit pozornost řidičů, nepřišel někdo z policie. Nejste náhodou policista? Nic ve zlém. Mě by to nenapadlo, radar vnímám vždy na dost velkou vzdálenost. Ale máte možná pravdu. Jen musím zjistit, zda náš, dnes už informační radar – veterán, má schopnost měřit i bez zapnuté obrazovky s čísly.

   • @Petr Vybiral 9.12.2015 (1:30) Pan starosta žasne nad zaostalostí a hloupostí policie, já žasnu, jak takovou hloupost někdo může vymyslet. Doporučuji drahému občanovi, aby si rovnou zalepil přístrojovou desku, aby nemusel koukat na budíky a tím ohrožovat tím sebe i ostatní nebezpečnou nepozornou jízdou. A protijedoucím vozidlům zakázat svítit, protože světlo odvádí pozornost. Anebo zakázat auta vůbec, to bude nejlepší. Jen ať může pan Vybíral jezdit sám.

    • Představte si, že je to pravda! Informační radar prý nesmí být, kvůli tomu, aby nerozptyloval řidiče, umístěn v menší vzdálenosti než 100 metrů od přechodu pro chodce! Kriste pane, vážení příslušníci Policie ČR, měřte všem stejným metrem!

     • Dobrý den
      Když nemůže být radar před přechodem, nebyl by pak lepší zpomalovací semafor přímo u přechodu? Posloužil by chodcům, zastavil rychle jedoucí auta a případný hříšník jedoucí na červenou by mohl být zaznamenán kamerou a příslušně postihnut.
      S pozdravem
      Cach

     • Na silnici I. třídy, dle dopravního oddělení Policie ČR, být zpomalovací semafor nemůže. O této variantě jsme před třemi lety uvažovali samozřejmě také. Ale asi jak kde, mám pocit, že na některých místech v ČR s tím problém dopravní inženýři Policie ČR problém nemají.

   • Souhlasím s panem Vybíralem, odvádí to pozornost A ještě horší je, že radar s displayem nutí řidiče zkoušet výkon a akceleraci svých vozizdel.

    Vždy, když míjím takový radar s dvojciferným ukazatelem, zkouším, jestli ukáže jen „99“, nebo „–„, když pojedu 100 km/h a více.
    Moderní radar v Tetčicích ukáže „–„.
    Ten váš veterán, který se v současnosti nachází pod parkem, ukáže jen“99“.

    V každém případě tyhle radary-ukazatele k bezpečnosti nepřispívají. Část řidičů na nich testuje výkon svých strojů. Sváteční řidiči se lekají červeně blikajícího čísla „55“, zadupávají brzdu, a tím způsobují nehody. A zbytek zkoumá kalibraci svého tachometru v porovnáním s radarem, a nedává pozor na dění okolo sebe.

 • To já bych radar umístil na „nově opravenou silnici“ na slepém konci ulice Pod Trojicí, kterou pan starosta nechal tak hezky „opravit“ jak slíbil (do konce prázdnin, bohužel neuveden rok/století oněch prázdnin).
  Technicky se jedná prakticky o závodní dráhu a tím pádem přímo rajské místo pro radar nebo hlídku policie (pokud jim město přispěje na nějaké 4×4).
  Vím že se jedná o offtopic ale prostě mi to nedalo…

  Zklamání z přístupu a provedení je převeliké.

  • Misto radaru nedavej,
   zelezne jezky rozsypej… 🙂

   • Jak vidím, někdo něco ví o železných ježcích! Já viděl jednoho na vlastní oči, naštěstí ne na vlastní pneumatice. Tím myslím u auta, ne tu, co mám preventivně kolem pasu, kdyby byly povodně. Rozhazovat ježky je nepatřičné, tím se nic nespraví.

    • Prosim berte mne s rezervou, ocelovi jezci (ani cesky betonovy jezek) nic nezmeni a nedoporucuji k uziti!

  • Samozřejmě, že tu úpravu povrchu ulic Pod Trojicí jsem slíbil do prázdnin a to těch vánočních a letošních.

 • Pan Kovář mi poslal pro všechny čtenáře blogu odkaz na webové stránky, kde se pisatel podrobně věnuje rosickému radaru:

  http://dfens-cz.com/jak-straznici-meri-rychlost-dil-i-rosice-u-brna/

  Stránky, na které je odkaz, patří mezi mé oblíbené a navštěvuji je celkem pravidelně. S obsahem některých článků zde uvedených souhlasím, horší je to ale s komentáři pod nimi, tam to bývá děs. No spíše česká klasika. Vždy jsem váhal, zda se do diskuzí nezapojit, nebo nenapsat nějaký článek. A vidíte, nic jsme nemusel dělat a jsem několikrát citován. Autorovi děkuji!
  Současně autora článku obdivuji, že je tak obeznámen s problematikou radaru a chtěl bych se ho zeptat, kde bere tolik času na to, aby se této problematice věnoval. To mu opravdu závidím. Ale mohl ještě počkat. Mohl mít více materiálů k citacím. Tento týden jsem zrovna odevzdával k tisku do únorové Rosy článek, který se bude radarem v Rosicích a jeho funkcí zabývat. A pak ještě v březnové Rose. To je ale náhoda! Musím se podívat, zda již není z článku, který ještě ani nevyšel, na stránkách D-FENS dokonce citováno! Zatím jsem neměl čas se jím prolouskat, ale víkend je za dveřmi. Jak pan Kovář napsal, je to vhodné pro samostudium.
  Takže autorovi článku na D-FENS díky. Ne až tak za obsah, se kterým bych mohl polemizovat, už jen to, že Rosice u Brna v této republice neexistují a autor to neví, je zarážející, ale hlavně za píli, kterou mu věnoval.

  • S tím louskáním jsem myslel článek na D-FENS, ne ten svůj v Rose, to snad dá rozum, ne? Někdo to špatně pochopil, asi proto, že to bylo i špatně napsáno. Omlouvám se.

 • Kommt der Tag…………. Je nás hodně! Silniční fašizmus s této země vyženem. Z toho koupaliště nic nebude.

  • Vážený pane Martine, to nechvalně známé heslo je: „Es kommt der Tag!“. Kdo je to my? Co je to silniční fašizmus? A koupaliště bude, pokud ho rosičtí občané budou chtít. Pokud se kladně rozhodnou, zvu Vás na slavnostní otevření. 🙂

 • Rosice jsou jedna velká salaš, které šéfuje vylitý bača? Jak jinak si mám vysvětlit to, že se občané nechávají oholit vlastními zastupiteli? Pěkně vytáhnout z ohrádky, oholit, a oholená ovečka s radostým zabečením zaběhne zpět do ohrady a čeká na další ostříhaní 😀 Možná, že článek D-Fense otevře lidem oči.

  • Jejda, jejda, být vylitým bačou v salaši, to by bylo pěkné! Třeba mne to ještě potká. Dovedete si představit tu pohodu? Jinak děkuji za slušný komentář.

 • A já proč společnost politikům nevěří ani slovo. A ono to je i kvůli Vám.
  Rosice existují u:
  Brna
  Chrudimi
  Jihlavy
  Pardubic
  Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rosice

  S čím s Vámi souhlasím je, že o Vás nepěkně na dfensovi mluví.

  • To máte s těmi Rosicemi pravdu, ale všechny Rosice, kromě našeho krásného města, jsou již delší dobu součástí oněch větších měst, u kterých tehdy byly. Takže jediné, co je v současné době značeno jako Rosice u Brna, je náš katastr, což je asi dáno historicky.
   To, že o mně nepěkně mluví, mne absolutně nevzrušuje, jsem na to ostatně v současné době zvyklý i od některých zastupitelů. Takže pohoda. Jen by se mohli vyjadřovat trochu slušněji, každá diskuze by měla mít určitou snesitelnou úroveň. S tím někteří mají docela problém, jak vidno.

   • Taky si myslím a mám podobný názor na nelichotivé zacházení, vždyť starostové Vašich kvalit se jistě vyskytují i jinde, ať už jsou ty obce u nějakého většího města, nebo je to přesně naopak (např. Brno u Rosic), nebo jsou ty obce na pustém ostrově, kde nic jiného není (ať už zásluhou všemocného starosty nebo někoho jiného). I oni jiste zažívají přívaly nadávek, oprávněných či nikoliv, a není jim to příjemné. Užívejte si nevzrušenou zábavu nad úrovní diskuse, my to tak také děláme.

    • Díky za komentář a obdivuji Váš skvělý alias. Na to bych nepřišel, a kdyby, tak bych pro sebe zvolil podle Vašeho vzoru Létoslav Světlík. Taky dobrý, že?

   • Pane Světlíku, bohužel není pravdou, že „všechny Rosice, kromě našeho krásného města, jsou již delší dobu součástí oněch větších měst, u kterých tehdy byly.“.
    Jako příklad uvádím obec Rosice, okres Chrudim. Ta se neoficielně zove Rosice u Chrasti – dle oficiálního názvu jejího katastrálního území. Jak vidno, podobnost s městem Rosice tu je.
    A mimochodem, s tím, že Rosice u Brna neexistují, jste též trefil kozla. Stavte se někdy na vlakové nádraží, hned pochopíte…

    • Díky za opravu. Ano přiznávám jistou neznalost vzhledem k tomu, že jsem vlakem jel naposledy za rudého chméru. Celá pravda je tedy, že naše Rosice jsou jen Rosice u ničeho. Jen katastr a vlaková zastávka jsou Rosice u Brna. Je fajn se nechat poučit.

 • Doplním snad jen pana starostu, že existuje ještě název železniční zastávky v Rosicích, který je rovněž Rosice u Brna.

  • Díky Petře za opravu, máš pravdu, na to jsem zapomněl.

 • Tady platí obecná pravda, a to, že jestli o mně chceš vědět víc, zeptej se těch, co o mně houby ví, oni ti toho řeknou nejvíc…
  Opravdu žasnu nad komentáři, které čtu nejen tady, ale i na stránkách dfens… Jak opravdu rychle někteří jedinci odsoudí, uráží a vysmívají se někomu, koho nikdy neviděli, nikdy s ním nemluvili a nemají ani tušení, jaký člověk to ve skutečnosti je…. Bravo lidičky. Jsem opravdu zvědavá, jestli si domluvíte s panem starostou schůzku a půjdete to s ním probrat osobně, aby jste vyslechli i druhou stranu. Pak možná pochopíte, že nic není tak jednoduché! (Teda krom toho někoho anonymně urážet)…

  • „koho nikdy neviděli, nikdy s ním nemluvili a nemají ani tušení, jaký člověk to ve skutečnosti je“
   Pokud jsme četli stejný článek, tak tam soudí kolegu Světlíka podle činů a chování, ne podle gesichtu. Myslím že tak nějak to je i v nějakém rčení. Sako z nikoho slušňáka neudělá.

   • No spíš podle toho, co napíši, ne? Sám si o kritiku koleduji, zvláště cizáci nemohou vědět téměř zhola nic o mých jednáních a činech. Ale tak nějak jsem na to zvyklý. Navíc bez zvýšeného adrenalinu v krvi by mne to starostování ani nebavilo a polemiky miluji. Jen ležet v papírech, jezdit po školeních, seminářích, leštit kliky na úřadech a podpisovat a podpisovat…. Asi budu muset psát všechno polopatě, aby to všichni čtenáři pochopili, jak to myslím. Ne jen ti, co mne znají. 🙂

    • Clanek na d-fenz jsem si se zajmem precetl.. Velmi povedeny a dovolim si tvrdit, ze i logicky znejici, co je na tom pravdy?

     • Přesně tak pane Vybírale, článek povedený je, autor se aspoň namáhal získat částečně relevantní informace. Jenže je to takový mišmaš všeho dohromady. Neříkám, že v mnohém nemá autor pravdu, ale zase se v hodně věcech mýlí. Navíc, pravděpodobně že autor není zdejší, neví, jak provoz v Rosicích vypadá. To se to pak spisuje! Co je na tom pravdy, nedovedu odpovědět, nevím na co konkrétně se ptáte.
      Autorovi článku na D-FENS musím poděkovat, vždycky jsme si přál, aby se sledovanost mého blogu posunula na hranici cca 200 návštěv denně a ono to vyskočilo na neuvěřitelných 430! To je lepší výsledek, než nějaké lajkování na fejsbůku kohokoliv!

     • Dobrý den,
      měl bych otázku ohledně vozu městské policie. Z článku na výše uvedené stránce D-FENS jsem se dozvěděl, že se jedná o Octávii model RS. Proto přicházím s otázkou zadali není tato investice příliš nákladná na pořízení a provoz?
      Toto vozidlo disponuje výkonem, který by byl vhodný spíše k zajištění bezpečnosti na dálnicích a silnicích první třídy. Na městské popojíždění musí být náklady na provoz vozidla vysoké. Nehledě na fakt, že jízda „kolem komína“ nadměrně urychluje celkové opotřebení vozu.
      Tuto otázku pokládám z důvodu, že jsem tento vůz neviděl při jiné činnosti, než ranním objíždění přechodů pro chodce k zajištění bezpečnosti dětí při cestě do školy a stání na parkovišti před čerpací stanicí ADOSA mezi Zastávkou a Rosicemi a klábosení s obsluhou. K těmto výkonům by městu stačil mnohem levnější model např. Citigo.

      Děkuji za odpověď

     • Vážený pane Lopato, děkuji za komentář. Podle mne by vůz městské policie měl mít jednak výkon, člověk – strážník nikdy neví, kdy se mu bude výkon auta hodit při plnění jeho povinností, a taky vypadat jako vůz policie a být nápadný, aby si ho každý řidič všimnul. To se podařilo, svědčí o tom i váš komentář. Jistě nikdo z řidičů nemá rád vozy státní policie, které se schovávají za „normální“ oktavie a passsaty. Můžete být klidný i v tom, že bychom na radnici vyhodili peníze oknem. Vůz byl koupen jako ojetý za skvělou cenu, náklady na jeho provoz jsou srovnatelné s ostatními vozy města a vejde se do něho nejen spousta věcí, ale všichni strážníci. Najednou! Zkusil jste se někdy posadit do vozu Citigo? Jinak k výkonům městské policie Rosice jsem se vyjádřil již několikrát, o činnosti strážníků vím první i poslední a tak mohu tvrdit, že pracuje velmi dobře.

 • Nad návrhem vozu Škoda Citigo jsem se velmi dobře pobavil. Tam se vleze tak nějaká madam s nalakovanými nehty, ale ne pořádný chlap měřící 190cm… Takže za předpokladu, že mezi příslušníky městké policie nejsou například spoluobčané vietnamské národnosti, bych Citigo opravdu vyloučil.

  • Teď probíhá výběrové řízení na strážníky, takže upravíme podmínky výběru v tom, že se mohou hlásit jen ti, co mají max 160 cm. Pak bude i Citigo a ušetříme. A co víc, strážníci budou hrozně nenápadní.

 • Dobrý den pane starosto,

  škoda, že rychlost auta nevyužili policisté z 9.-10. ledna, kdy se zloději proháněli v kradeném voze po Rosicích, vylamovali dveře jednoho domu za druhým a vykrádali domy, není mi jasné, jak se dokázali vyhýbat pravidelným hlídkám, které zajišťují bezpečnost nás všech, pokud ve městě řádí nějaký gang, město by take občany mělo okamžitě informovat, dát instrukce atp. nic se ale neděje.

  • Vážený pane Sapíku, Vy máte lepší informace než vedení města! Víte jak rád bych dostával tyto, pro naše občany velmi důležité, informace? To ale nelze. Přesto jsem zjistil jsem něco málo. Podle kusých informací od Policie ČR se jednalo o vloupání do především sklepních prostorů v celé východní části Rosic, navíc v delším časovém úseku. O žádném gangu v ukradeném autě, vylamujícím zámky jak na běžícím páse nemůže být řeč. Můžeme tedy být v klidu. Nějaký ten dacan se, bohužel, vždycky najde, který se chce nezákonně obohatit. Jo, jo, byly doby, kdy se za zlodějnu sekaly ruce, ale třeba se tato, jinde tradice, spolu s miliony uprchlíků v Evropské unii k nám vrátí. To by bylo snad jediné pozitivní. Tedy až na státní příspěvky na péči o ty bezruké.

   • Dobry den pane Starosto,

    myslim, ze pan Sapik po Vas zadal nejaky navrh reseni a ne ironicke zlehcovani situace. Nestojim sice o Orwellovsky svet, ale o rozumnou diskusi, jak se spolecne branit zloduchum?

    • Proti zloduchům lze bojovat tím, že se budeme pozorně dívat kolem a budeme s našimi spoluobčany solidární. Pokud budeme lhostejní k tomu, že se něco děje u sousedů a s pocitem, že z cizího krev neteče, budeme v klidu, pak nám nepomůže nikdo. Na noční hlídky Policie ČR a na strážníky nespoléhejme.

 • Dobrý den pane starosto na tento komentář musím zareagovat. Já bych se přikláněla spíše k pochůzkám městské policie, než ježdění autem. Vylámané zámky byly i v bytovkách na Komenského náměstí asi tak v pěti případech. Takže jsem též znepokojena. Jinak se ještě musím vyjádřit k chodníkům celých Rosic. Proč tak máme radost s postihování řidičů i když k tomu mám kladný názor, že se mají dosdržovat předpisy, nemohli by strářníci pokutovat i páníčky svých čtyřnohých miláčků co nesbírají ……., myslím že by také hodně přibylo penízek. S pozdravem Miluše

  • Tak to se přiznám, že o krádežích na Komenského náměstí zprávy nemám, možná že to ani majitelé nehlásili, nevím. Se schůdností chodníků máte samozřejmě pravdu, psí hov..a nejen na chodnících řešíme neustále. Není to jen o represi ze strany strážníků. Co takhle, kdyby konečně někdo někoho vyfotil na mobilní telefon a poslal na městskou polici nebo přímo nám, vedení města? Máme taky v Rosicích jednu úžasnou mobilní aplikaci, takový bonzweb, kde lze přímo z mobilu zadat všechny nepravosti, se kterými se občané Rosic setkají. Jeho výhodou je, že občané mají zpětnou kontrolu, že se jejich podněty řeší.
   Věřím, že od půlky roku, pokud vše půjde podle plánu a dojde k navýšení počtu strážníků, bude čisto nejen hlavně na náměstí, ale i přestupkáři z řad chovatelů psů budou za znečišťování v případě přistihnutí při činu postihováni.

   • Dobry den,

    nez pristoupime k udavani, dovolte mi otazku: V jakem stavu je rozmistovani kosu, resp stojanu na sacky na psi hovna?, Mate zmapovano, kde se v Rosicich vsude nachazeji, a kde chybi?
    Uz byly odeslany slibovane letaky obcanum, “ Jak se starat o pejska“ nejlepe vcetne reference na www stranky mesta, primo do sekce, kde budou popsany nejen povinnosti a sankce pro majitele, ale hlavne zpusob, jak to delat spravne, kde vyvencit? (nikde jsem ji dosud nenasel a zadne pdf s vyhlaskou cist nebudu).
    Dale napriklad mapku / aplikaci s hustotou volne lozenych psich ( i jinych) hoven v jednotlivych castech mesta, kam muze obcan prispivat pri nahodnem nalezu bezprizorniho hovna..

    Dekuji, ze situaci berete vazne.

    • Také pěkný den. Rozmísťování košů a stojanů se sáčky na psí exkrementy je v kompetenci TS Rosice, které na základě požadavků z radnice, nebo přímo od občanů, jak jsme mohli být ostatně před nedávnem svědkem, tyto rozmisťují. Jejich umístění máme v mapce, kterou disponuje pan místostarosta. Věřím, že letáky pohnuly myšlením všech rosických pejskařů a začnou si po svých miláčcích vzorně uklízet, takže žádné sankce nebudou potřeba.
     Líbí se mi pane Vybírale, že se žádnou vyhláškou nechcete zaobírat. V tom s Vámi souhlasím. Pokud se chovám normálně, s respektem k druhým a ke svému okolí, rozhodně žádnou vyhlášku nepotřebuji, jsou to jen zbytečné cáry papírů. Kdyby bylo po mém, všechny bych zrušil. Proč dělat vyhlášky o zákazu pálení, výlepových plochách, o poplatku za zábor veřejného prostranství, poplatku ze psů ( z koček a z koní ne?), atd., atd.?
     Na lokalizaci psích exkrementů pak doporučuji použít chytrou aplikaci „Zmapuj to“, kterou se dá zaměřit pomocí GPS na centimetry každé psí, však víte, co. Technické služby pak budou moci najít i ta bezprizorní. A to myslím fakt vážně.

 • Doporučuji mapovat nejen exkrementy, ale také extrementy! A co se týká těch exkrementů, tam bude mapování složitější, dle chování některých pejskařů usuzuji, že ten nejzáludnější typ exkrementů, tzv. skrytý a mobilní, mají přímo dutinách lebečních. Jen nevipm, zda jsou tyto také psí…
  Ale abych nepaušalizoval, existuje i řada slušných pejskařů, kteří lejnoviče seberou a třeba i těch 30 metrů odnesou do koše.

Vložit komentář: