Lis 11, 2015 - Uncategorized    5 Comments

Zanedbané cesty a chodníky Rosic

Vážený pane starosto,

po dnešní strastiplné večerní cestě ze sousední obce Zastávka do Rosic pod trojici, mi nedá a musím se konečně ozvat.

Moje rozhořčení započalo u uhelných skladů, kde končí veřejné osvětlení a následuje tma jako v ranci až k vodárnám, na ulici Litostrovská. Je mi jasné, že odříznout 5 lamp veřejného osvětlení je podstatně jednodušší řešení, než je opravit. Ženy jdoucí tudy v noci si ale bezpečně rozhodně nepřipadají.

Další nepříjemností je chodník od Unipacku ke křižovatce u veteriny. On to vlastně ani chodník není. Je to několik na sobě napojených nesourodých povrchů s dírami a schody, kudy prostě nehrozí, že 50ti kilová maminka projede s kočárem bez potíží. Již několikrát jsem byl svědkem, jak tlačí kočár po silnici 1. třídy a riskuje tak život svůj i dítěte v kočáře, protože to po „chodníku“ prostě nezvládne.

O cestě pod rosickým parkem ani nehovořím. Blátivá stezička, plná psích výkalů, opět bez jediného světla s větvemi, které vám vyšvihnou oko v nestřeženém okamžiku, pokud se zrovna nekutálíte do křoví u školní zahrady. Opravdu je takový problém vybudovat regulérní chodních pro desítky lidí chodících na vlak??

O schodech na nedávno opraveném mostku přes Bobravu a cestičce výkalů kolem plotu Penamu ani nemluvím.Pokaždé, když vylezu v pořádku před bránu Penamu po nástrahách cest města Rosic mám pocit jako malé dítě, co zrovna vyšlo z domu hrůzy na pouti.

Hodláte s tímto stavem cest na této trase někdy něco dělat?

Děkuji za odpověď

R. J.

5 Komentářů

 • Dobrý den,

  přidávám se k pisateli R. J., ale rozšířil bych to na převážnou část Rosic. Chodníky a veřejné osvětlení jsou bohužel v neskutečně zanedbaném a nevyhovujícím stavu. Snad jen centrum, nově vzniklé ulice a sem tam nějaký kousek jsou odpovídající 21. století. Ostatní mi připadá jako kdyby se zaspalo několik desetiletí. A bohužel se mi nezdá, že by rekonstrukce chodníků či veřejného osvětlení probíhala nějakým svižným tempem, abychom se v dostupné době dočkali odpovídající úrovně. Má vedení města nějaký koncept s výhledem na nadcházející roky, kde by se bylo možné dozvědět, jak bude probíhat modernizace veřejných prostranství?

  Děkuji a přeji hezký den
  Petr Streubel

  • Děkuji pane Streubele za Váš komentář. Musím Vám ale oponovat, oprav chodníků se udělalo hodně, přímo kilometry. Chce to jen ty změny vidět. To mi jistě potvrdí třeba obyvatelé Husovy čtvrtě. Veřejné osvětlení se také postupně opravuje a modernizuje, ale jsme v posledních letech nuceni investovat i jinde, než bychom potřebovali. Mluvím o návaznosti na investice EONu, který postupně dává svá vedení v ulicích města do země, ruší své betonové sloupy – nosiče našeho veřejného osvětlení. A pro nás by bylo nehospodárné, kdybychom si v rámci jejich investice naše kabely veřejného osvětlení nepřiložili a nevybudovali osvětlení nové včetně kandelábrů.
   Centrum je také dnes překonané, celé náměstí svítí tomu nahoře do oken, nekvalitně udělaná dlažba na chodnících i komunikaci se propadá.
   Pokud žádáte informaci o koncepci na modernizaci města, jedna komplexní se právě začíná zpracovávat. Bude tu nový Strategický plán města, do jehož obsahu můžete, stejně jako ostatní občané, přispět.

 • Vážený pane Richarde, Vy jste si ke svému putování vybral tu nejhorší cestu, jakou jste mohl. Přímo cestu hrůzy, aspoň podle Vašich zážitků. V každém případě máte ale pravdu, chodníky Na mýtě se nedají ani tak nazývat, pod parkem ani žádné nejsou, s veřejným osvětlením je to podobné. Nejde ale dělat všechno hned. Vlastně šlo by to, ale město by se muselo zadlužit, což já osobně odmítám. Jsem rád, že se v posledních letech podařilo zbavit většiny dluhů.
  Jen investice do veřejného osvětlení, které je v mnohých ulicích v havarijním stavu, by se pohybovala ve výši neuvěřitelných 50 milionů. Takže musíme postupně a hlavně tam, kde lidé bydlí.
  Myslím, že na opravy i investice konkrétně do chodníků dáváme peněz v posledních letech dost. Nejméně 1,5 milionu ročně. Pořád je to ale málo a musíme preferovat chodníky, které jsou více využívané, než Vámi popsaná „vycházková“ trasa. A když se objeví havarijní stav, i více. Pro srovnání, v roce 2007 dalo město do chodníků 400 000 Kč. Vlastně ještě o půl milionu víc. V šuplíku nám leží projekt „Chodník kolem Bobravy a Říčanského potoka“. Kdyby se byl tenkrát realizoval, část Vaší strastiplné cesty by byla vyřešená. Škoda.
  Jak já říkám, všechno bude. Ale chce to trochu času. Já nesedím jen na židli v kanceláři, ale po městě se často projdu, takže lze říci, že mám přehled i o končinách, o kterých píšete. Ale veřejné osvětlení od úpravny vody k bývalým uhelným skladům nechtějte. To by byly vyhozené peníze. Pokud ale bude realizován projekt výstavby za uhelnými sklady, ve spolupráci s investorem se jistě dohodneme na společné investici do veřejného osvětlení i tam.

  • Zdravím pane starosto,
   musím vám dát za pravdu že se opravila spousta chodníků,letos třeba od hřbitova až k parčíku na Brněnské.Po dešti tam stávala voda a nedalo se tudy projít.Dokonce jste upravili travnaté plochy .O to víc mě mrzí že si někteří majitelé vozidel s toho udělali parkovací místa.Byl bych rád,kdyby jste zajistil aby naše MP také na tento nešvar dohlédla.Určitě je v Rosicích více takových míst,nejenom na Brněnské.Už jste něco podobného řešili v Husově čtvti.
   Děkuji a přeji pěkný víkend.
   Josef Novotný

   • Děkuji pane Novotný za příspěvek i za kladné hodnocení. Nešvar parkování ve městě všude, kde se dá, začneme v novém roce nekompromisně řešit. Jakmile začne MP Rosice sloužit nonstop, navíc se strážníky, kteří budou regrutováni i z ostatních obcí a nebude tak hrozit „střet zájmu“, bude po nesprávném parkování veta. Ve dvou lidech ve službě se ne vždy vše daří řešit.

Vložit komentář: