Lis 3, 2015 - Uncategorized    10 Comments

Kellnerova vila

Vážený pane starosto,

ráda bych se Vás zeptala na situaci týkající se demolice Kellnerovy vily, která se ještě nedávno nacházela v ulici Nádražní.

Když budu citovat z panelu Naučné stezky Rosickou historií, tak: „Významnou přestavbu na ní provedl v letech 1911–1912 architekt Ernst Wiesner, který se stavitelsky podílel na nové podobě Brna – např. brněnské krematorium, Moravská zemská životní pojišťovna, banka Union a palác Morava. Projekt přestavby vily majitele parního mlýna Jindřicha Kellnera vznikl ještě v době Wiesnerových studií na vídeňské Akademii výtvarných umění; je tedy jeho nejstarším známým samostatným dílem.“ Ještě bych dodala, že mezi další počiny Ernsta Wiesnera se řadí i vila Stiassni, dříve Vládní vila, v Brně, která je v současné době po rekonstrukci a těší se zájmu návštěvníků.

Rosická Kellnerova vila byla zařazena i do výběru v knize Slavné vily Jihomoravského kraje a domnívám se, že rozhodně patřila k turistickým zajímavostem města.

Přesto se dočkala jen několika ne příliš zdařilých stavebních zásahů završených zničením budovy. Chápu, že objekt není v majetku města Rosice – přesto se ale domnívám, že k jeho zbourání bylo třeba stanovisko stavebního úřadu, který zřejmě shledal, že je vše v pořádku.

Chtěla bych se Vás proto zeptat, jako starosty města, co o této situaci soudíte a zda se domníváte, že bylo možné jí nějak zabránit.

S přáním pěkného dne

Tereza Čuprová

 

10 Komentářů

 • Pěkný den Terezo a děkuji za příspěvek. Přiznám se, že nejsem kovaný v architektuře a o Kellnerově vile vím jen to, co jste tu citovala. proto jsem požádal o komentář vedoucí stavebního úřadu, která k tomu řekla toto:

  „Ernst Wiesner rozhodně patří mezi významné architekty a Kellnerova vila patřila k významným stavbám v Rosicích. Vila byla v soukromém vlastnictví společnosti PENAM, a. s., jako součást výrobního areálu a bohužel nebyla památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek, tudíž se na ni nevztahovala žádná ochrana. Vlastník v roce 2014 požádal stavební úřad o odstranění části staveb v areálu a mezi nimi i o odstranění Kellnerovy vily. Pokud vlastník dodá potřebné doklady v souladu se stavebním zákonem a jeho prováděcími vyhláškami, není v moci stavebního úřadu, ani starosty města, odstranění stavby zakázat.“

  Odpověď je fundovaná a jasná a já se musím přiznat, že mně osobně ztráta vily nijak nemrzí. Zas až tak velká turistická zajímavost to nebyla. Myslím pro laickou veřejnost. Být architektem, asi bych možná zaplakal, ale se svým majetkem by si každý měl nakládat, jak se mu líbí. V globále se pak musím ptát, co je likvidace této vily proti ztrátám na kulturním dědictví, když jsou zcela beztrestně barbarsky ničeny památky UNESCO, a nic s tím nikdo nedělá. Nebo spíš dělat nechce. Ale to byl jen můj povzdech, to sem vlastně ani nepatřilo.

 • Já jen k tomuto dodám komentář za sebe. O tom, že se bude Kellnerova vila bourat jsem se dozvěděl na jaře 2014. Tedy v době, kdy jsem ještě nebyl na radnici. Nicméně i přesto jsem se o tuto věc zajímal požádal jsem ředitele Penamu v Brně, o zjištění bližších okolností a o možnosti ponechání vily a případném budoucím využití. Nejen pro případné využití města, ale třeba i pro využití některého spolku v Rosicích. Nové technologie a zázemí pro moderní výrobní podnik však vyžadují větší zábor území. Penam velice vážně zvažoval možnost odejít zcela jinam a zrealizovat stavbu na zelené louce. Nakonec se rozhodlo o ponechání výroby v Rosicích ovšem za cenu zbourání vily. Můj osobní názor je, že je sice škoda, že je vila již minulostí, na druhé straně jsem rád, že nám zde nezůstala nevyužitá vila a za ní nový brownfield, který by skončil v rukou nějakého spekulanta.

 • Mě tedy ztráta vily mrzí. Zase tak moc památek ve městě nemáme a vilu od významného architekta té doby jsme měli jen jednu. A jestli byla turisty vyhledávaná nebo ne je přece vedlejší. Masový turismus stejně většinou směřuje spíš tam, kde je marketing, bez ohledu na skutečné hodnoty.

  Ničení památek vede k nevratným škodám a vymlouvat se na to, že jinde se památky ničí ve velkém přece nelze. Ať už zničí památky islamisté v Palmýře a Bámjánu nebo Penam v Rosicích, jsou následky podobné. Hodnotu už nám nikdo nevrátí. A právě žebříček hodnot v tom hraje významnou roli. Samozřejmě, že má majitel právo se stavbou dělat v rámci zákona co uzná za vhodné. Ale uznávání i jiných hodnot, než je jen zisk a moc nás evropany právě odlišuje od toho, co se nyní děje na Blízkém východě.

  Zdeněk Švihálek

 • Děkuji Vám i stavebnímu úřadu za vyjádření. Nepochybuji, že povolení k odstranění stavby bylo uděleno v souladu se zákonem. Přesto se domnívám, že zde existuje i morální povinnost se o kulturní dědictví na území města starat – např. se nabízí otázka proč tato stavba nebyla navržena k nějakému druhu ochrany. Odpověď na tuto otázku je však ve Vaší reakci myslím dostatečně zřejmá.

  S přáním pěkného dne
  Tereza Čuprová

 • K otázce, proč stavba Kellnerovy vily nebyla navržena na prohlášení za kulturní památku, když existuje morální povinnost se o kulturní dědictví (nejen) města starat, je dobré si připomenout, že takový návrh mohla podat každá fyzická nebo právnická osoba. A to už v době, kdy tato vila byla v lepší kondici. Demolici (možná) bylo možné zabránit, na vině jsme všichni, kterým teď demolice vadí.

 • No jo, ale vzpomeňte si v jakém byla stavu oproti jejímu původnímu stavu, aby její zachování mělo smysl, musela by se vrátit do původního stavu, původní fasáda, okna výzdoba apod. Ale k čemu by byla v areálu pekáren? Jinak to byl z laického pohledu jenom „škaredej barák“.

 • Naprosto souhlasím s tím, že teď už je pozdě plakat. Podle mého laického názoru se stejně musela vila zbourat, vždyť kdo chodil kolem, mohl si všimnout statického zabezpečení, jinak by dávno skončila v rozvalinách. Tehdy to ale nikoho nezajímalo. A že se ministr financí žene prostřednictvím svých firem za ziskem? Však podniká a je to jeho náplní práce. Věřím, že kdyby věděl, jakou cennou památku v areálu PENAMu má , určitě by tu záchranu zařídil. Však to má jeho hnutí ve sloganu. Věřím, že modernizací závodu PENAMu v Rosicích vzniknou nová pracovní místa a díky daním se zvednou i příjmy města.

 • Na jednání rady jsme se dozvěděli, že pan místostarosta s panem kastelánem si možnost záchrany alespoň něčeho z vily vzali k srdci a pokusili se získat trámy ze stropů a vazby za účelem vylepšení dřevěných staveb v zámeckém příkopu. Chlapi ze zámku se nadřeli, aby vše nachystali na odvoz, jednu fůru odvezli, ale většinu jim někdo přes víkend z areálu PENAMU sprostě ukradl! To je fakt nehoráznost. Pana místostarostu může konejšit snad jen to, že třeba dřevo z trámů teď hoří v krbu Babiše. Však bylo jeho, ne?

  • Dobry den,

   ja verim, ze nejde primarne zlodejinu Babise, ale nedorozumeni. Jak byva zvykem: Nekdo predpokladal, ze ten druhy o tom, ze krovy a vazba ma byt pouzita v zamku vi. Lec mezi delnictvo stavby se to jaksi nedostalo, a proto uz vesele hori v necim krbu. Kdo vi.

   Varianta zlodejina je i tak mozna.. stare tramy jsou komoditou stejne jako tramy nove.

   • Děkuji za Váš komentář pane Vybírale, přiznám se ale, že jsem nečekal, že by někdo nepoznal nadsázku. Tím myslím toho Babiše u krbu. Ten možná ani neví, co se v jeho PENAMu děje. 🙂

Vložit komentář: