Pro 11, 2015 - Uncategorized    13 Comments

Přijímání uprchlíků

Vážený pane Světlíku, rád bych se Vás zeptal na Váš názor ohledně výroku pana senátora Kubery, který proběhl v médiích tento týden. Doslova řekl: „Uprchlíci budou na krku státu, který si s nimi nebude vědět rady, tak je hodí na krk obcím a nejprve těm s rozšířenou působností. Každá obec s rozšířenou působností dostane kvóty. Tohle očekávám zcela vážně.“ Na webu jsem zjistil, že pan Kubera je už pošesté primátorem města Teplic. Prohlašuje, že je teplickým patriotem a v rozhovorech rád používá nadsázku, žert atd. Osobně nejsem proti přijímání uprchlíků, respektuji, že musíme něco dělat, tj. respektuji je, ale považuji klíčové, aby i oni respektovali nás a zákony naší země. Ne úplně dobré zkušenosti mají např. v Bystřici pod Hostýnem. Jeden podnikatel koupil hotel Podhoran ve středu města, který změnil na romskou ubytovnu. Odkazy jsou např.   zde   a  zde. Je mi to moc líto, co se v Bystřici děje, jezdíval jsem tam moc rád na prázdniny k tetě. V Bystřici není hlavní problém v ubytovně jako takové, ale především v motivaci jejího majitele, mám zato, že mu nejde hlavně o pomoc potřebným, ale především o vlastní zisk. Zde je vhodné podotknout, že onen podnikatel v Bystřici vůbec nebydlí. Je obecně známo, že sociální ubytování je díky nastavení státní podpory, kdy jdou peníze od státu přímo na účet majitelům, vysoce ziskové odvětví a a snad se to už nějak řeší. Majitelé navíc nejsou finančně motivováni k tomu, aby vedli ty, které si na svou ubytovnu vezmou, k úctě k zákonům, k pravidlům v obci nebo k obyčejné lidské slušnosti. Cituji zkušenosti z Bystřice z mého druhého odkazu výše: „Ve městě se skokově zvýšila drobná kriminalita, jako jsou krádeže v obchodech, rušení veřejného pořádku, objevila se i šikana ve školách.“ Děkuji za Váš názor: zajímá mě, jestli názor pana Kubery je právně podložený, nebo není. Doufám, že není podložený. Jak se říká, člověk by měl být připravený na všechno: Jednak právě Rosice jsou obec s rozšířenou působností a jednak v naší obci se nachází jedna krásná, prázdná a zcela nevyužitá ubytovna po učňovské mládeži, kousek od domu, kde s rodinou zatím ještě spokojeně bydlíme. J. A.

13 Komentářů

 • Přeji pěkný den, pane A. Žádáte mne, abych se vyjádřil k výroku pana senátora Kubery. S jeho názorem se ztotožňuji, dění v našem kraji tomu plně nasvědčuje. Pan Kubera je ostřílený politik, který se díky zkušenostem nenechá tahat za nos. Pravda, někdy to, dle mého soudu, se svými výroky přehání. Několikrát jsem ho zažil, když si vzal slovo v diskuzi při setkání s ministry, jejich náměstky apod. Musím říci, že jsme všichni starostové vždycky našpicovali uši a jeho oponent za předsednickým stolem hodně znervózněl. Pan senátor Kubera mi je sympatický a svými názory i blízký. Narozdíl od jiných politiků si za svými názory stojí, což je v dnešní politice málem zázrak. Hlavně v té od krajů výše. Dalším potvrzením jeho kvalit je jeho politická kariéra, kterou dělá pořád v jednom dresu strany, do které před mnoha lety vstoupil.
  Výrok pana Kubery o kvótách pro pověřené obce není podložený zatím žádným rozhodnutím nadřízených orgánů. Sice ministerstvo vnitra vydalo již v minulém roce tzv. „Typový plán“ ke krizové situaci „Migrační vlna velkého rozsahu“, kde se mezi řádky dá o podobném záměru spekulovat, ale protože pan senátor určitě vidí do politického zákulisí více než já, můžeme se takového vývoje v blízké době klidně dočkat. Proč by jinak pan hejtman vyzval v rámci krizového řízení všechna pověřená města v kraji, aby našla ve svém ORP místa, kde mohou být umístěni uprchlíci? Proč by jinak vážil cestu na místa, o kterých si kraj myslí, že by se dala použít k vybudování sběrných táborů nebo ubytoven pro uprchlíky?
  I s Rosicemi se v krizovém plánu počítá. Jakoby nám nestačilo sběrné středisko v blízké Zastávce. Areál bývalého učiliště v Rosicích napadne asi každého. Protože pan hejtman před několika lety spolupracoval s vlastníkem, kterým je SČMVD, na projektu krajského sociálního bydlení v tomto objektu, určitě má přehled. Jistě si vzpomínáte na fámu, že sem budou přesídleni cikáni z celého Brna. Naštěstí tehdy k realizaci projektu nedošlo, dnes je bývalá budova internátu učiliště rekonstruována na tzv. Domov se zvláštním režimem, kde se lidem se sníženou soběstačností z důvodu chronického duševního nemocnění, Alzheimerovy demence či jiných typů demencí bude poskytovat zázemí a sociální služby. Další objekty jsou pronajaty, v bývalé budově školy jsou umístěny také dvě třídy naší mateřské školy. Nevím, jestli to myslel hejtman vážně, když řekl na jednom z jednání, že mateřská škola není překážkou, že nám ji kraj nechá přesunout do kontejnerů (myslím těch, které se jako školky normálně využívají) a imigranti v areálu mohou klidně být. Kapacity pro imigranty se většinou hledají mimo zastavěné území, tím myslím sběrné tábory. Ale ubytovna by v areálu být mohla, ale to by musel současný projekt zkrachovat a SČMVD by muselo chtít hledat dalšího partnera, aby našlo pro areál využití. Takto v našem ORP je jediným místem, které by se dalo eventuálně ihned využít, areál na Březině u Zbraslavi. Ale i ten není majetkem státu ani kraje, jedná se o majetek Moravskoslezského kynologického svazu. Už vidím, jaká bude symbióza uprchlíků s pejsky. V blízkosti Rosic ještě připadají v úvahu zdevastované objekty bývalých kasáren u Omic (to ale není už naše ORP) nebo areál kempu u dálnice v Ostrovačicích. Tam by se někdo rekreovat mohl.
  Víte, zajímavé je, že JMK hledá jinde, než u sebe, lépe řečeno v Brně. Díky mé praxi ve školství vím, že kraj sám disponuje třeba právě bývalými školskými areály, které jsou v součanosti prázdné, kraj je nabízí k pronájmu či prodeji a mohly by se okamžitě použít. Mám na mysli třeba areál učiliště v Chrlicích. Nebo se stačí podívat na webové stránky kraje, kde je inzerován majetek, který kraj nabízí k prodeji. Areál staré nemocnice ve Znojmě a jako super lokalita pak budova bývalého Střediska volného času v Brně na Dornychu. To by bylo pro imigranty terno, měli by to jen kousek na vlak do Berlína!

  • Děkuji za Vaši odpověď, jde mi z těch faktů, co jste napsal, mráz po zádech… Obrovským problémem je, jak jsem už napsal, že lidé na ubytovně mají vše gratis, neváží si toho, za nic neodpovídají „u sebe doma“ a z toho vyplývá, že se podobně chovají i venku.
   Další problém je např. i to, že zrovna včera vláda zrušila speciální školy, odkaz zde
   http://zpravy.idnes.cz/pristi-rok-zaniknou-zvlastni-skoly-tisice-deti-pujdou-do-beznych-trid-1m/domaci.aspx?c=A150921_211159_domaci_fer.
   Obávám se, že to může souviset s uprchlickou vlnou, speciální školy na ně nebudou stačit. Znamená to mj., že děti z ubytoven to v rámci povinné školní docházky budou mít bez pomoci specialistů v běžné škole velmi těžké. Současně učitel musí zcela změnit styl výuky, bude to těžké pro něj, pro naše děti i pro nové děti. Uprchlíky bude těžké v okolí zaměstnat, neumí česky a otázka je, kolik z nich se bude chtít tento jazyk naučit. Otázka tedy je, co budou tedy ve volném čase dělat.
   Vede to pak třeba k tomu, co zrovna probíhá na Západě – původní obyvatelstvo se stěhuje jinam, domy a byty jsou neprodejné, jsou skoupeny za babku podnikavci a následně pronajaty dalším migrantům. Moc se na to netěším, kdyby to mělo proběhnout v Rosicích. Docela se mi tu líbí.

   Je prosím nějaká šance pro české obce a města se takovémuto černému scénáři případně bránit?

 • Co se týká uprchlíků, pokud bude stále naše vláda tak připosr…., jak je v otázce imigrace, pak mohou nastat ještě i horší, než černé scénáře. Dle mého mínění je toto jen začátek stěhování islámu. Ne lidí, islámu!
  Víte, to si pořád hrajeme na jednotnou Evropu a když dojde do problémů, nikdo je nechce řešit, však jsme všichni humanisti. Fandím Maďarům i Slovákům, kteří se k otázce imigrace postavili, podle mne, rozumným zůsobem. Aspoň vidíme, že slavná V4 je taky úplně nanic. Co je to vyhozených peněz za různá setkání premiérů, kolik peněz stojí jen zajištění jejich bezpečnosti a výsledky žádné! Hranice EU měly být neprodyšně uzavřeny již dávno, když už jsme v naší úžasné Unii a nechceme, aby nám tady vandroval kdejaký vagabund. Tím nemyslím, nikoho sem nepouštět. Pěkně vše zorganizovat. Na hranice EU přistavit vlaky, imigranty do nich naložit a tradá do vysněného Německa. Však je Frau Merkel pozvala, ne? Ostatně místa na ubytování mají v Německu dost. Stačí se podívat do některých měst bývalého NDR, která jsou dnes vylidněná, když jejich obyvatelé odešli do západní části. A pokud má Německo na to, vyplácet tučné podpory, pak je to v pořádku a jistě se jim všichni imigranti odvděčí výbornou pracovní morálkou a respektováním zákonů a kultury.

  Druhé téma je další, na které jsem alergický. Když někdo řekne A, musí říci i B. Možná v tomto případě naopak. Vláda měla napřed na zrušení speciálních škol a začleňování dětí do škol „normálních“ přichystat peníze a pak teprve přistoupit k tomuto kroku. Už teď mají na základních školách některé děti asistenty, bez kterých by to ve třídě nezvládly. Jsou na tyto asistenty peníze? Nejsou. Kde je školy vezmou? Od svého zřizovatele? To těžko, obce nemají peněz na rozdávání.
  Podle mne je ale zrušení speciálních škol stejně blbost. Děti, které tyto školy navštěvovaly, tam byly jistě spokojené, nároky byly odpovídající a jejich výsledky byly takové, že to bylo pro ně motivační. Jsem přesvědčen o tom, že motivaci pozbudou, protože budou začleněny mezi děti na jiné úrovni a pokud nebudou mít k sobě asistenta, pochybuji, že budou tempu výuky stačit. No nic, však se tempo výuky přizpůsobí jim. Učitelé nebudou vědět, co dřív, premianti se budou nudit a po čase sklouznou o level níž. Díky mé praxi ve školství, jsem toho byl několikrát svědkem. To jsou vyhlídky, že?

 • Dobrý den pane Světlíku
  vidím, že téma uprchlíků v prostoru Rosic a jejich možného umístění v objektu SČMVD naše občany nezajímá natolik, aby považovali za vhodné nějak reagovat.
  Napadlo mě zareagovat a dát na blog odkaz na článek v dnešní IDNES
  Jsou tam jisté paralely s Rosicemi – obec má 4000 obyvatel a mají tam 1000 uprchlíků…
  Starosta té obce nechal uprchlíkům vytisknout letáky s pravidly slušného chování aje z toho (z letáků, ne z uprchlíků) v Německu poprask.
  „Milá cizinko, milý cizinče,“ začíná dopis vyhotovený v několika jazycích. „Mnozí z vás zažili hrozné věci. Válku, ohrožení života, nebezpečný útěk přes půlku světa,“ znějí úvodní věty.
  „Německo je čistotná země a tak to musí zůstat!“ Když člověk používá veřejné toalety, „je v tuzemsku obvyklé zanechat je po sobě čisté“, pokračuje text.
  Následně uprchlíky upozorňuje, že než si člověk rozbalí zboží v supermarketu, je třeba ho zaplatit. Po 22. hodině se dodržuje noční klid. A v neposlední řadě: „Svou naléhavou potřebu vykonáváme výhradně na toaletách, nikoli v zahradách a parcích, ani na zádích aut a za křovisky“.
  Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/pravidla-slusneho-chovani-pro-uprchliky-ffs-/zahranicni.aspx?c=A151009_072029_zahranicni_ale

  Zaujala mne tato reakce v diskusi pod článkem (kromě mnoha jiných):

  Kdyby se několik kulturních obohacovatelů paní Angelice von Loeper vys.alo před práh jejího domu, asi by velmi rychle změnila názor.
  Bohužel, podobní chytráci bydlí zpravidla někde úplně jinde než jsou uprchlické tábory, cikánská sídliště apod. Potom samozřejmě vedou řeči o rasismu.

  Co myslíte, doplníme diskusi? Třeba to někoho zaujme, že pro pražského majitele by nemusel být žádný problém změnit prázdný objekt v ubytovnu.
  Ano, i majitelé ubytoven zpravidla bydlí jinde i u nás v ČR.

  přeji Vám krásný víkend

  Jiří Aron

 • Dobry den pane Aron,

  v 50. letech Ceskoslovensko prijalo cca !12000! bezencu z Recka. Z jejich deti jsou dnes ucitele, lekari, pravnici..

  Verim, ze vhodnym vyberem bezencu je mozne splnit jak povinnost pomahat lidem v nouzi, tak i neohrozovat tradicni krestanskou kulturu v Cechach.

  Mame stesti, ze bezenci maji zaslibeny raj v Nemecku, o Cechach nikdo vazne neuvazuje.

  • Dobrý den pane Vybírale
   děkuji za Vaši odpověď a že jste napsal Váš názor.
   Mám zato že i více než 12 000 běženců by ČR zvládla, např. z Ukrajiny . Je to podobně, jako Vámi zmíněné Řecko, země s historicky křesťanskou kulturou, navíc se slovanským jazykem.

   Bohužel zatím z médií nic nenapovídá o jakémkoliv výběru běženců, do onoho Německa proudí davy převážně mladých mužů https://www.youtube.com/watch?v=ijxknaKOXVc&feature=youtu.be
   z různých islámských zemí, nejen ze Sýrie. Nikdo na hranicích neprovádí výběr. Do Evropy nyní proudí dalších přibližně 10 000 lidí denně.

   Považuji za vysoce pravděpodobné, že do roka se velký počet z nich Němcům může podařit (pomocí sankcí, např. odejmutím eurodotací, na kterých je spousta našich spoluobčanů – nejen neziskovek – životně závislých) začít je umisťovat do ČR.

   A dostávám se tímto opět ke svému rosickému tématu. Mám totiž obavu, že nikdo z těch, kteří budou rozhodovat o konkrétním ubytování běženců (tj. převážně mladých mužů z islámských zemí) do ČR , nebude mít zájem umístit je do obce, kde sám bydlí. Rozhodovat bude vláda, parlament a majitelé objektů. Nepochybuji o tom, že majitel objektu ubytovny na Kamínkách na akci může dobře vydělat, viz majitel ubytovny v Bystřice pod Hostýnem (který sám v Bystřici nebydlí), psal jsem o tomto případu v 1. příspěvku.

   A vracím tedy otázku na pana starostu, nakolik se my, občané Rosic, můžeme v budoucnu jakkoliv bránit ubytovně s muslimskými uprchlíky v obci, viz nazor pana Kubery na povinné kvóty obcím s rozšířenou působností, v 1. příspěvku.

   Běženci o ČR neuvažují, ale o běžencích v ČR pravděpodobně uvažují nejen ti, kteří jsou za nával běženců do Evropy zodpovědní.

 • Pánové tohle to myslíte jako vážně ubytování uprchlíků? To snad ne? To si děláte legraci, po Paříži a potom co dělají všude za bordel ani náhodou. Ani jednoho uprchlíka tady v Rosicích nechci ani jen vidět. Kde se podíváte je po nich spoušť a bordel a tohle tu verbeš si chcete nastěhovat v Rosicích nebo okolo? No tak to snad není pravda. Zajíalo by mě kdo z vás po zkušenostech jaký jsou s imigrantama by si je nastěhoaval k sobě domů? Co nastěhovali by jste si je domů? Kdyby k tomuto zcénáři došlo tak už bych velice vážně přemýšlel o požádání si na policii o zbrojní průkaz a koupit si nějakou flintu na sebeobranu.

  • Dobry den pane Gottwald,

   ano, ja bych si uprchliky nastehoval domu.
   Vubec nevim, o jakych zkusenostech mluvite, kdyz zadne nemate. To, co povazujete za zkusenosti, je cizi pruser bezuzdeho masoveho pohybu osob bez ladu a skladu s vidinou (masove sirenou paseraky lidi) pecenych holubu v ustech.

   Jsem presvedceny o nutnosti pomahat lidem v nouzi a definujme si spolu, co je to nouze, rozhodne se toto netyka ekonomickych migrantu, ani vychcanku vyslanych na „vyzvedy“.
   Cloveka v nouzi si predstavuji na uteku s tim, co mu zustalo. Holy zivot, rodina a predevsim cloveka POKORNEHO, VDECNEHO a pracoviteho. Nepochybne se tito lide v nouzi nachazeji, jde je o to, najit je a pomoci jim.
   Netvrdte mi, prosim, ze tento prototyp uprchlika je Vam cizi.
   Ja se rad o cesky veprovy ovar rozdelim.

   • Nic proti názoru pane Vybírale, ale oni ti chudáci vepřový ovar nejedí. Kdo nejí vepřové, je pro mne osobně velmi podezřelé individuum. 🙂

    • Ja prave spojenim veprovy ovar narazim na sortu uprchliku, ktere si domu rad vezmu..
     Ne vsichni jsou muslimove, Syrie a Mezopotamie obecne je kolebkou krestanstvi a krestane, jak vime, veprove jedi a jsou u mne vitani..

     • To pak souhlasím, s tím problém nemám.

 • Buďte zatím v klidu pane Gottwalde, v Rosicích žádní imigranti nebudou, takže za nákup zbraně a zbrojního průkazu určitě ušetříte.

 • Včera jsem se dozvěděl z TV, že do Německa přibyl miliontý uprchlík! Doufám, že za odměnu může bydlet u Frau Merkel. Mohla by jít příkladem. 🙂

Vložit komentář: