Srp 10, 2015 - Uncategorized    4 Comments

Rytířské klání

Dobrý den pane starosto

Mám takový dotaz proč byl tolik seškrtán program rytířského klání o srdce dívek a paní.Dříve býval ohňostroj který vždy přilákal hodně občanů nebo průvod městem také velice atraktivní podívaná či bitva na kolbišti pod zámkem.Myslím si že je to docela škoda ale zase sem velice ráda že zde aspoň něco takového zustalo zachováno 🙂 vždy velice ráda tuhle akci navštěvuji 🙂 děkuji za případnou odpověď Jiřina Hesdrová

 

4 Komentářů

 • Tak tady nezbývá, než se obrátit na pana místostarostu, v jeho kompetenci je řízení příspěvkové organizace města Správa zámku Rosice, která klání pořádá. Můj osobní názor je ten, že se možná šetří prostředky na výroční klání příští rok, aby byl rozdíl hóóódně viditelný. Bude to už 25. ročník, takže určitě i ohňostroj bude, když ho město zaplatí. 🙂
  Ostatně na organizaci klání dáváme každoročně Správě zámku, kromě ročního příspěvku ve výši přes 3 miliony korun, jen symbolických 10 000 Kč. V roce 2011, kdy byl 20. ročník to byla částka o jeden řád vyšší. Takže v příštím roce by to mohlo být zrovna tak. Pokud tuto částku samozřejmě někdo do přípravy nového rozpočtu navrhne. 🙂

 • Vážená paní Hesdrová, ani po týdnu se nikdo ze zainteresovaných osob zatím nevyjádřil, což je škoda, protože pak budu sám muset předávat informace pouze zprostředkovaně. A musíte si ještě nějaký ten pátek počkat. Děkuji.

 • Dobrý den vážená paní Hesdrová.
  I mne je velice líto, že program Rytířského klání je takto „seškrtán“ a to myslím upřímně jelikož jsem byl osobně účasten a podílel se na organizaci jednadvaceti ročníků (od roku 1994). Program je bohužel závislý na rozpočtu a v dnešní době není možné zafinancovat kaskadéry na koních, ohňostroj a v neposlední řadě alespoň stravu a cestovné všech šermířů a pořadatelů, kteří zde přijedou pouze z vybraného vstupného. Bez příspěvku města pohybujícího se kolem 100 000 to bohužel nejde. Proč se v minulých letech město na Klání nepodílelo ve větší míře nedovedu posoudit. Jak uvedl pan starosta, v letošním rozpočtu města je zde vyčleněno 10 000 Kč, což bude stačit dle mého tak na pokrytí pořadatelské činnosti. Zbytek ( účinkující) bude nutné pokrýt z výběru vstupného. Což s sebou samozřejmě nese jistá rizika a proto je program takový jaký je.
  Samozřejmě to souvisí i další věcí a tou je množství personálního obsazení jednotlivých subjektů podílejících se na přípravě Klání.
  Na přípravě Klání se podílejí tři subjekty. Správa zámku Rosice, která zajišťuje technické věci, jarmark a samozřejmě prohlídky expozice (cca 8 lidí). Pak SHŠ Taranis, který měl vždy na starost dramaturgii klání, soubojů a bitvy. Zde v současnosti nevím kolik má členů a nemohu za ně mluvit, ale vím, že zde dochází ke generační obměně.
  V neposlední řadě pak Instruktoři Brno, kteří zajišťovali celou akci po pořadatelské stránce. Já mohu mluvit za Instruktory Brno, kde za posledních deset let došlo k výrazné generační obměně a poklesu zájemců o tuto akci. V současnosti pro zajištění Klání je potřeba cca 15 osob. V době kdy byl turnaj na kolbišti a ohňostroj, bylo potřeba k zajištění zdárného průběhu akce cca 40-50 lidí. Tuto pořadatelskou činnost jsme vykonávali pouze za stravu. Pokud bychom si na tuto akci najali profi agenturu, tak samozřejmě náklady ještě o hodně vzrostou.
  S kastelánem jsem celou věc diskutoval v zimě a shodli jsme se, že letos akce proběhne ve stejném duchu jako loni. Nicméně pro příští rok, kdy bude 25. ročník se pokusíme opět nachystat akci s koňmi i ohňostrojem. Vše samozřejmě bude záležet na tom, jak město finančně tuto akci podpoří. V současnosti se již chystá rozpočet klání na rok 2016 podle kterého navrhnu panu starostovi příspěvek města na příští ročník Klání.
  Doufám, že Vás má odpověď alespoň trochu potěšila a věřím, že příští rok se opět objeví na rosickém kolbišti rytíři na koních a večer se nad Rosicemi rozzáří ohňostroj. Letos tedy alespoň tradiční jarmark s programem a pokud vím SHŠ Taranis má nachystáno zbrusu-nové představení.

  • Děkuji panu místostarostovi, že v podstatě jen potvrdil to, co jsem již napsal. Za sebe již dopředu říkám, že 25. ročník Klání město určitě nemalou částkou ve svém rozpočtu podpoří.

Vložit komentář: