Srp 12, 2015 - Uncategorized    18 Comments

Rosické rybníky

Vazeny pane starosto,

 

dovoluji si obratit se timto primo na Vas a ostatni ctenare Vaseho „bloku“.

V historii mesta Rosice se udelalo mnoho dobreho i mene dobreho, coz se ukazuje az se zpozdenim mnoha let od realizace. Jednou z mene vydarenych udalosti myslim predevsim zruseni Horniho a Dolniho rybnika, ktere se nachazely mezi Zastavkou a rosickym Zamkem. Uzitecnost dobre spravovanych rybniku muze potvrdit kazdy hydrolog, zoolog, zemedelec, hasic i obcan, jemuz mohou slouzit v dobach sucha i srazkoveho blahobytu.

 

Rad bych se Vas tedy zeptal, zda misto investice do biotopoveho koupaliste na miste dnesniho koupaliste na Tyrsove ulici radeji nezvazit i variantu obnovy rybniku s velmi podobnou vedlejsi funkci koupaliste, zasobarnou vody a pripadnemu chovu ryb. V soucasne a v budoucnosti castejsi dobe sucha, dovolim si tvrdit jde o velmi proziravy krok. S pripadnou statni dotaci (EU) od ministerstva zemedelstvi se jedna o smyslyuplne vyuziti pro rybnky prirozene lokality na soutoku ricek a potoku.

 

Dekuji za odpoved!

Petr V.

18 Komentářů

 • Zdravím Vás pane a děkuji za příspěvek. Rybníky pod zámkem by asi uvítal v současné době každý. Mohly by sloužit velmi dobře jak k chování ryb, tak jako zásobárna vody i k rekreaci. Odpadlo by budování koupacího biotopu na místě koupaliště a ušetřily by se finanční prostředky na nákup pozemků od státu. Jenže obnova rybníků je fikce, pozemky městu nepatří a ono zbudovat rybník by byla docela drahá záležitost. Tak se spokojíme třeba pouze s tím biotopem.

 • Pro Vás stále nic nejde,za Náměští nad Osl.jsou vybudovány nové rybníky,další u obce Mohelno, další u obce Košíkov , na Vysočině je jich více.
  Jsou propláceny z fondů evropské unie.Pokus se budeme řídit tím,že to nejde,tak zde nebude nikdy nic.

 • To ne, všechno jde, když se chce. Ale myslím, že rybníky v současné době nejsou prioritou, na kterou by se měly v našem městě vynakládat peníze. Nemalé peníze. Z Evropských fondů na rybníky? Máte tedy odvahu, do toho bych, teď mluvím za sebe, nešel. Pěkně raději za svoje. Podmínky udržitelnosti jsou takové, že ti, co je rybníky vybudovali z dotací, budou mít pravděpodobně v blízké době povinnost finance vrátit. Pár obcí i různých organizací to již postihlo. Dotace se také nedají použít na výkup pozemků a dnes už také vím, kam až může vystoupat cena těchto pozemků.

 • Dekuji Petrovi za komentar, zaroven dekuji i panu starostovi.

  Domnivam se, ze nejprve je dulezite se rozhodout, zjistit moznosti. V miste puvodnich rybniku v Uzemnim Planu neni plocha pro bydleni, ale vodni plocha pripadne louky, takze pul je hotovo. Rad se pokusim zjistit vice informaci o dotacnich programech, pripadne odhadovanych nakladech vykupu a realizace. Verim, ze nektere dotacni programy na obnovu rybniku se zabyvaji i vykupy pozemku.

  Musim rici, ze myslenka dvou peknych rybniku v Rosicich prakticky hned v centru se mi zamlouva.

 • Mně děkovat nemusíte, já jsem stále v tomto skeptik. Už vidím, jak prská Voda z Tetčic a rybáři, že jim bereme vodu z Bobravy, při eventuelním protržení hráze naopak. I když, přiznávám, mne tato diskuze donutila zvednout se ze židle a otevřít současný územní plán. Představte si, že u toho Plynostavu je toto území pod zámkem fakt uvedeno jako rezerva na vodní plochu! Toho jsem si nikdy nevšiml a opravdu, možná že ne půl, ale hodně, je pro budoucí rybník přichystáno. Je jen velká škoda, že Pozemkový fond před třemi lety převedl (prodal) pozemky, o které jsme zde stáli, někomu jinému, než městu. Zase ti tzv. restituenti! 🙂 V té době se taky kdosi snažil telefonicky získat informace, zda neuvažujeme o změně ÚP a že by bylo dobré zde umístit komerční zónu a zónu k bydlení. V katastru je to vedeno jako orná půda a tím pádem chráněno jako zemědělský půdní fond. Kde pak budou vozatajky? Jde dělat vozatajky i s vodními koníky?

  http://blokstarosti.cz/wp-content/uploads/2015/07/Rybník-Rosice-1-e1438173837390.jpg

 • Vážený pane Petře V. Váš nápad je perfektní,ekonomicky zajímavý a jeho realizace by byla pro obec jistě velmi prospěšná.
  Výstavba rybníku má dle mého názoru jeden zásadní problém a to ten,že žádná zájmová skupina,která v současné době rozhoduje na radnici rybník neměla ve volebním programu.Neznám ani žádného rybáře v obecním zastupitelstvu. :-((((((

  S pozdravem Sokol

 • Aspoň se to vyrovná s volebními programy z dřívějška, kdy skoro všechny volební strany a hnutí měli v programu rybník Rozsocháč…. V zastupitelstvu je většina chlapů a každý chlap je ve své podstatě lovec, tedy i rybář, takže o tom to není. 🙂

  • Když tak o tom přemýšlím,tak mne napadá sice menší,ale reálnější možnost vybudování „vodního díla“ v Rosicích. Za kuželnou na jednom z mála obecních pozemků 610/123 je v současné době bažina zarostlá rákosím. Co si tak v malém měřítku vyzkoušet stavbu biotopu a z této bažiny vytvořit jezírko.
   Nemuselo by být ani koupací. Co vy na to pane starosto ?

   • Tato varianta nás ve vedení města napadla již dávno, to jsem byl ještě radní. Narazilo to především na problémy spojené s přeložkou trafa a vedení elektřiny, což by tato úprava vyžadovala. A to nemluvím o reakci obyvatelů dolní části ulice Janáčkovy a Mrštíkovy, kde jsou nyní šťastní, že odvodněním této bažiny dostali konečně spodní vodu ze svých sklepů. Ale vyprojektovat a upravit zde nějaký „biopoldr“, který by fungoval i k záchytu přívalových dešťů by bylo fajn. Určitě by se dal realizovat i tak, aby k zatopování sklepů při vysoké hladině spodní vody nedocházelo.

 • Ještě k rybníkům,zasílám foto z rybníků u Náměště,Mohelna.Dle zpráv ,chystají se sypat peníze EU-vláda do vodního hospdářství vzhledem k enormnímu suchu-možná by to šlo využít.Fota zaslána na Váš E-mail.Mysleme na další generace.P.
  Rybník Náměšť

  • Děkuji za zaslání obrázků v mailu, bohužel se mi nějak nepodařilo ty obrázky otevřít a velmi rád bych je tady zveřejnil. Můžete je poslat v jiném formátu? O rozhodnutí vlády víme, s těmi rybníky, nebo aspoň jedním, by to bylo fajn, kdyby se podařila realizace. Ani přitom nemusím myslet na příští generace. Raději.
   Jenže jsme zase u těch pozemků. Podle územního plánu jsou jen dvě možnosti. Parcela č. 5291 pod zámkem, ano, tam, kde se konají dnes vozatajské závody a pak části dvou parcel č. 5317/1 a 5315 u Litostrovské ulice, když se jede z Rosic, za zahrádkářskou kolonií vlevo. Rybník Rozsocháč – sen všech bývalých zastupitelů! Příští rok to bude deset let, co se provedla změna územního plánu, aby se eventuelně realizoval! Bylo by to pěkné gesto vedení města k tomuto kulatému výročí. Jak je vidět, žádný nápad tu nezapadne. Třeba i ta lávka přes Bobravu u Plynostavu… No to ne, to jsem se nechal unést. Teď mne napadá, kdepak je ta železná konstrukce? V Barku?
   Všechny tři pozemky jsou ornou půdou, muselo by se provést vynětí ze ZPF, bude to stát dost peněz, ale dotace jsou všemocné. Majitele zmíněných pozemků znám, zkusím se nenápadně optat, zda by nechtěli prodat a když ano, tak za kolik. Za první neoficiální zeptání nic nedáte, to druhé bude již určitě dražší.

 • Zaslal jsem opět fota,doufám,že to otevřete,když tak programátor.Jinak bych doporučil Google mapy.cz-fota jsou od nich.Rybník u Náměště je směr Vícenice.Rybník u Mohelna je před obcí na levé straně od Březníka.Možná by to chtělo sednout do sl.auta a na hodinku si odpočinout od práce -tam a zpátky cca 50km.Pohybuji se hodně v přírodě,tak se na Vysočině s mnoha novými vodními plochami setkávám.Budu zasílat fota.S pozdravem P.
  Mohelno

  • Děkuji, teď již mi šly fotky otevřít. Rybníky jsou pěkné. jen doufám, že se dají používat i pro rekreaci. Vím o několika případech, kdy se milovníci rybolovu přičinili o to, že některé vodní nádrže zarybnili a teď v nich hrozí zákaz koupání. Prý snad kvůli týrání ryb. Jestli zprávy nelžou, pak už nevím, kde žijeme. Když rybník v Rosicích, tak jedině jako rezervoár vody a místo pro rekreaci a oddych. Bez ryb a jiné uměle vysazené havěti.

 • Dobry den,
  libi se mi aktivita v tomto vlakne a diskuzi.
  Nuze je treba vecny zamer dotahnout a definovat potreby vodnich del tak, aby byli spokojeni vsichn, a pak zjistovat naklady.

  Jak rekreace, tak ?ryby?, zaroven vodni rezervoar, aby Bobrava mela stabilni prutok i v nejsussich dnech (tydnech), coz zajiste oceni tetcicka vetev rybaru, i ministerstvo zemedelstvi, ktera na toto chysta one miliardy.
  Dve stiky ve znaku by Rosicim sluselo i zmaterializovat.

  • At se dívám, jak se dívám, nějak ty dvě štiky ve znaku postrádám. Kde dělám chybu? :-)))

   • Dve stiky, vubec nevim, jak se mi to vmetlo do zpravy.. samozrejme myslim jen jednu .:D Zrejme jsem se prilis zahledel na kasnu na namesti …

    Souhlasim s novymi chodniky, a osvetlenim, s odcerpanim kalu z nejnizsich mist kanalizace na ulici Husova / Tetcicka, protoze v techto miste to pachne neustale. Souhlasim s dotaci na repase kostelnich varhan, souhlasim s prispevky divadelnim a jinym krouzkum, investicemi do dalsich bohulibych projektu o nichz muzeme diskutoval dlouhe mesice, protoze kazdy ma nejaky hezky napad.

    Kazdopadne sucho bude trapit vsechny, chodniky jen nekoho a jak jste presne napsal „Hloupy je …. “ zjisteme moznosti a pokusme se pripravit.

 • A já si zase hlavně myslím, že v Rosicích jsou potřeba daleko větší investice většina chodníků potřebuje opravit, veřejné osvětlení vyměnit atd. Až to atdy bdue vypadat jako v městě z 21.století, pak se může investovat do nějakých rybníků (taky by se mně líbily,a el ale ještě víc by se mně líbily chodníky a lampy z tohoto století), momentálně jsou daleko zásadnější nedodělky.

  • To máte pravdu pane Richarde, já to vidím úplně stejně, ale zas na druhou stranu bychom měli využít všech možností na základě rčení: „Hloupý je, kdo dává, hloupější, kdo nebere!“
   Dotace na chodníky nám nikdo nedá, veřejné osvětlení je před kolapsem, ale dá se využít alespoň výhodného financování. Za vlastní peníze bych rybník rozhodně nestavěl.

Vložit komentář: