Čvn 29, 2015 - Uncategorized    No Comments

Jak jsem se zúčastnil demonstrace

Když jsem zakládal Blog starostí, říkal jsem si, že jeho stránky použiji jen pro případy, situace a případné problémy, které se týkají jen našeho města. Dnes udělám výjimku, blíží se doba dovolených, třeba bude více času na čtení a tak zde popíši svoji osobní zkušenost, kterou jsem zcela náhodně získal. Rosic se to (zatím) naštěstí netýká.

V pátek 26. 6. jsem něco vyřizoval v podvečer v našem krajském městě. Při příjezdu k Janáčkovu divadlu jsem zjistil, že není kde parkovat, protože většina parkovacích míst, včetně těch vyhrazených pro parkování autobusů, jsou již obsazena vozovým parkem Policie ČR snad z celé republiky. Když se zastavila i MHD a lidé z šalin museli vystoupit a jít po svých, řekl jsem si, že se půjdu podívat, co se děje a co je důvodem takových opatření.

Protipřistěhovalecká demostrace, která se konala na Moravském náměstí u fontány před muzeem a propřistěhovalecká antidemonstrace v parku na témže místě. Zvědavost mi nedala, abych nešel až do jámy lvové. I na koncertech, když mohu, stojím rád přímo pod pódiem. Zjistil jsem, že na každého účastníka demonstrace, připadají nejméně 2 příslušníci policie. V plné zbroji. Prošel jsem jejich kordonem okolo vztekle pokřikujících vágusů vyditelně pod vlivem nějakých látek, snažících se na sebe strhnout pozornost a vyprovokovat druhou stranu a pokračoval k muzeu, kde se řečnilo. Slovo měl médiemi profláknutý pan Tomáš Vandas. Musím říci, že je dobrý řečník, některé jeho myšlenky a argumenty byly dokonce zajímavé. Škoda jen, že jsem je skoro všechny zapomněl. Vzpomínám si jen na to, že srovnával svůj názor, vyřčený před lety o metodách zastavení imigrantů, za který byl poté souzen, s názorem premiéra, který je v podstatě totožný, ale ten za to popotahován soudy není. Kde je pravda, nevím. Pan Vandas by si měl uvědomit, že pořád platí to, co před tisíci lety. Co je povoleno Bohušovi, není povoleno Tomášovi. Tak to prostě bývá. A jen časy se mění.

Vandasovi dávali za pravdu účastníci držící transparenty s různými většinou ručně psanými hesly. Totálně chyběla nějaká kultura písma, o obsahu nemluvě. Hodně účastníků bylo středního věku, někteří měli s sebou i své děti, asi s úmyslem jim dát základy odporu vůči imigrantům hned od mala. Jestliže podle informací Policie ČR bylo na demonstraci více než 700 lidí, pak je sčitatel viděl dvakrát. Zajímavou postavou v davu byl fotograf tmavé pleti, který, označen reflexní vestou, byl k nepřehlédnutí. Neustále fotil z co nebližší blízkosti demostrující i řečníka Vandase. Moji naději na nějakou adrenalinovou zápletku utnuli členové protikonfliktního týmu, kteří mu začali domlouvat, aby neprovokoval. On se bránil, že dělá jen svou práci, ale pak asi odešel ke skupině na druhé straně Moravského náměstí. Všechno bylo v úžasném klidu a kecy se stále opakovaly, tak jsem se šel podívat za antidemostranty, zda se již více rozvášnili. Tam to bylo také v klidu, jen vzduchem létala hodně ostrá slova směrem k Vandasově partě. Všichni měli respekt před kordonem policistů se štíty a obušky, kteří byli velmi milí a vstřícní.

Přiznám se, že nebýt transparentů s odlišnými hesly a názory a kdybych o těch dvou partách nic nevěděl, nepoznal bych rozdíl. I na straně imigrantofilů byli lidé s holými hlavami, také převládalo černé oblečené a vysoké černé boty. Víc ale bylo mladých, hlavně vlasatých s dredovou výzdobou. Pod přístřeškem si nějaká parta mladých lidí četla do mikrofonu pravděpodobně zábavné vzkazy z fejsbůku. Chlapci se bavili nad příspěvky o useknutých hlavách nevěřících a děvčata zase nad různými formami znásilnění. Bylo mi jich docela líto, na rozdíl od Vandase je téměř nikdo neposlouchal. Vše bylo podbarveno cikánskou hudbou, takže kdo by se řídil z dálky jen sluchem, mohl by se domnívat, že se zde koná Romafest. Nevím, co má cikánská hudba společného s imigranty, však oni jsou tu doma, ne?

Po deseti minutách jsem se sebral (končilo mi placené parkování) a odešel. Také šaliny začaly jezdit. V zaparkovaných policejních vozech seděli znuděně vždy dva policisté a čekali, až dostanou rozkaz k odchycení a naložení pravděpodobně nejméně půlky Brna. Nenudili se jen psovodi, kteří museli uklidňovat své psy, kteří toužili po nějakém tom adrenalinovém zpestření více než přítomní demostranti a napadali každého, kdo přišel blíž než na dva metry.

Jak demostrace dopadla jsem se dočetli v médiích. Skončila jen s pár menšími incidenty. O to ale nejde. Jde o to, začít problém s imigranty nějak řešit. Nelze čekat na to, až co nám nadiktují úředníci z Bruselu. Také demonstrace jsou naprosto k ničemu, jenom stojí spoustu peněz státní pokladnu. Jsem zvědav, jak se naše vláda k tomuto problému postaví. Třeba to někdo prostě zařídí.

Vložit komentář: