Dub 12, 2016 - Uncategorized    16 Comments

Úskalí bydlení v ul. Na Nivkách

Přeji dobrý den,

rádi bychom se s Vámi podělili o úskalí, které nám skýtá bydlení na ulici, která se reálně nachází v obci Zastávka, ale katastrálně spadá pod Rosice, a tedy trvalým bydlištěm máme Rosice. Přestože musíme projet obcí Zastávkou.

1) Při výjezdu či vjezdu do naší ulice se musíme vypořádat se 4 retardéry na ul. Pod Ploty za sebou. Retardery nesplňuji předpis TP 85 jednak nesplněním minimální vzdáleností retardérů od sebe, dále tím, že neumožňují projet cyklistům a kočárkům po vozovce mimo retardér, tj. nemají stanovenou vzdálenost z jedné strany od okraje komunikace, dále znečišťují komunikaci při deštích a snězích, neboť zabraňují přirozenému splavení nečistot. Je zvláštní, že obytných zón je v blízkých okolí hodně, ale mají nanejvýš jeden či dva prahy. Tedy obvykle na začátku a na konci, jen my musíme na ulici Pod Ploty absolvovat nysmyslné 4 prahy. Ničí to naše auta (neboť je není možné projet ani 20 km/h, je nutné zcela zastavit a tím se oblast zamořuje i výfukovými plyny, procházky s kočárky, činí pro naše děti na kolech ulici nebezpečnou, i naše nervy to ničí.

2) Jakákoliv poštovní zásilka či dopis je přeškrtán poštou s tím, že patří do zastávecké pošty, nikoliv rosické. A tak je i přeposlán na jinou poštu.

3) Naše děti jsou znevýhodněni při ucházení o školku, protože v zastávecké školce dostanou minus 50 bodů za to, že patří do Rosic. Naopak, pokud naše děti přijmou v Rosicích, musíme řešit způsob dopravení dětí do školky dvakrát denně, protože to nelze absolvovat pěšky. A až začnou děti chodit do školy? Budou prvňáčci chodit či jezdit sami do Rosic, když je nevezmou v Zastávce?

 

Uvítáme v těchto věcech Vaši pomoc a iniciativu.

 

Děkujeme.

 

Obyvatelé ulice

16 Komentářů

 • Vážení obyvatelé satelitu Na Nivkách,

  dovolte mi pohled z druhé strany. Jsem obyvatelka staré zástavby Nivek a věřte mi, že život s příchodem nové zástavby Na Nivkách i nám přinesl určitý diskomfort v bydlení.

  Již 6. rokem se zde každý rok postaví 1 další domek, což pro nás představuje zejména hluk 7 dní v týdnu od rána do večera. Doprava v ulici Pod Ploty, která dříve sloužila pro pěší, je nyní plná aut. Nejen těch osobních!
  Za retardéry jsme vděční, zpomalují dopravu. Ruku na srdce, kdo tam jezdil pomale?
  Zákaz odbočení vlevo u pošty, za žel. přejezdem, je kapitola sama pro sebe. Ne všichni ji respektují a tím ucpávají dopravu směrem na Babice….

  Co nás ale nejvíce trápí, zejména nyní v letním období, je četné používání sekaček na trávu v satelitu Na Nivkách. O víkendu jedou sekačky od rána do večera, říkame si, že snad ani není možné, aby ta tráva rostla tak rychle!?

  Nezastavěné pozemky jsou zarostlé vysokou trávou a plevelem, který nikdo neseče a tak plevel semení, lítá do okolních zahrad a vesele se množí…

  Pane starosto, prosím Vás o radu, má / nemá město Rosice nějakou vyhlášku upravující dobu sečení trávy? Nebo se v téhle věci spoleháme na čistý rozum?

  Poklidné léto všem!

  • Ani nevíte, jak rád bych se v mnoha případech spolehl na zdravý rozum! Nemyslím si, že by se lidé měli pořád omezovat nějakými novými zákony, vyhláškami a nařízeními. Jenže toto u nás nefunguje. Proto máme i u nás ve městě vyhlášky. Jednou z nich je letošní nová „klidová“ vyhláška města Rosice. V ní se říká v šesté části ve článku 9:
   „Každý je povinen zdržet se o nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu v době od 6,00 do 8,00, v době od 11,00 do 14,00 a v době od 18,00 do 22,00 hodin veškerých prací spojených s užíváním zařízení a přístrojů způsobujících hluk, …..“
   Vyhláška problém tedy řeší aspoň v neděli a ve svátky. Bohužel tuto vyhlášku, která byla vydaná na základě požadavků samotných občanů, někteří lidé nerespektují. Kontrola během víkendu ze strany strážníků MP je zatím minimální, řešením je nonstop služba strážníků a současně spolupráce s občany, kterým porušování vyhlášky obtěžuje.
   Naopak ti, co nesečou své stavební pozemky, budou k tomu vyzváni Odborem životního prostředí, aby nedocházelo k šíření plevelů.

 • Dobrý den,
  tento příspěvek jsem pravda očekával již dávno. Tyto nešťastné oblasti co jsou uměle vytvořeny na polích v dosahu sítí jiných obcí jsou do budoucna problematické jak již můžeme vidět teď. Ulice Na Nivkách je toho zářným případem, to jsem říkal dávno. Nechápu ale, jak může někdo, kdo má volební právo, napsat takový nesmysl, jako výše uvedený příspěvek ohledně úskalí bydlení Na Nivkách. Každý kdo si tam ten pozemek koupil, musel snad přemýšlet nad tím, kde bydlí, pod kterou obec či město bude patřit, jaké jsou konkrétní možnosti dané lokality a s tím i spojená rizika. Tady ten příspěvek to je hrozný blábol. Takový výstřel do tmy, pláč nad rozlitým mlékem… Co naše kočárky a auta a děti, mají si kde hrát….
  No nevim no. Většina lidí je svéprávných a nedovedu si představit, pane starosto jakou iniciativu v tom chcete vytvářet. Dneska je hotovo, a nic se s tím nedá dělat. Buďto smířit se s tím co daná lokalita nabízí, nebo se sbalit a jít jinam. A to ještě modří nevědí, kudy třeba jednou povede přeložka silnice I/23:-)) to by jim pak nějaký retardér ani nestál za řeč:-))
  ps. auta si ničit nemusíte, můžete vynechat tři prahy Pod Ploty a jezdit po Mánesové a Bezručové.
  chjo.

  • Jsem rád, že se ozval „starousedlík“. Navíc s obsahem příspěvku, se kterým se mohu téměř na 100 % ztotožnit. Jen odmítám, že by byl příspěvek blábol.
   Bohužel doba je šíleně uspěchaná a spousta lidí předem vůbec netuší, do jakých lokalit se rozhodli svůj krvavě vydělaný, nebo ještě hůře, bankou, za skvělý úrok zapůjčený, peníz, investovat. Teprve časem jsou překvapeni, ne-li zděšeni. Já věřím, že obyvatelé Na Nivkách a to ještě ne všichni, jsou jen překvapeni, co bydlení v této lokalitě obnáší a o čem, když investovali do nového bydlení, neměli ani ponětí.
   Klidná lokalita? Máme jich v Rosicích několik a skoro všude jsou problémy. Malackova ulice. Hluk od rána do večera. Ulice Trnková a Javorová, část nové ulice Na Štěpnici. Nezkolaudované komunikace a nepředané městu. Pak se hledá viník. Kdo je první na řadě? Samozřejmě město nebo jeho součást Městský úřad.
   Vždycky rád pomohu, když je to mých silách, neboť cítím odpovědnost za klidný život občanů v našem městě. Ale někdy to prostě nejde. A máte pravdu i v tom pane Kováři, u některých, teď nemyslím obyvatele Nivek, se o jejich svéprávnosti, dle jejich jednání a chování, dá docela úspěšně pochybovat.

 • Vážení obyvatelé Na Nivkách. Je mi jasné, že Vás odloučenost této lokality od Rosic znervózňuje. Ale berte to pozitivně, všechno se dá řešit. Co by na některých ulicích v Rosicích dali za to, kdyby měli zpomalovací práh alespoň jeden! Přes prahy se dá jet v pohodě, nic si nezničíte, pokud zvolíte přiměřenou rychlost odpovídající stáří Vašeho vozu. Do této lokality jezdím pravidelně, takže něco o tom vím. Taky vím, že někteří, asi zde bydlící občané si udělali, považte!!!, parkoviště z výhybny na této komunikaci. Přitom místo vhodné k parkování zeje prázdnotou! Neuvěřitelné!

  Co se týká doručování, s tímto se obrátím osobně na vedení pošty. Není možné ignorovat správnou adresu a tím vytvářet přinejmenším zdržení zásilek, i když chápu, že to má na Nivky poštovní doručovatelka trochu z ruky. Dám vědět, jak to chtějí řešit.

  Třetí problém, o kterém píšete, je oblast školství. Pokud jde o školství základní, tam se o problém nejedná. Rodiče si mohou vybrat podle svého uvážení ZŠ, kterou bude jejich dítko navštěvovat. Pokud tedy zapíšete své dítě do ZŠ v Zastávce, pak bude chodit tam a navíc jistě potěšíte starostu Zastávky, neboť obec obdrží na Vaše dítko patřičný obnos daný z rozpočtového určení daní ze státního rozpočtu.
  Myslím, že právě kvůli financím, by mělo stát mateřské škole v Zastávce za to, aby se na Vaše děti z lokality Na Nivkách i Na Pomezí dívala jako na své. Pokud má dostatek míst samozřejmě. Body v přijímacím řízení bych neodečítal, navrhuji udělat výjimku. Pokusím se tento problém se starostou Zastávky vyřešit.

 • Ještě jedno malé zjištění. Téměř celá komunikace ulice Pod Ploty je na pozemcích v katastru Zastávky. Jen zálivy a část vyústění na hlavní silnici je na pozemcích rosického katastru. Koho co je, je těžké rozlišit. Jak se to tenkrát dělalo, kdo ví, ulice by se měla asi přejmenovat na „Podle plotu“. Nebo to bylo v době, kdy Rosice a Zastávka byly jedno.

 • Přeji krásný den,
  nejprve k reakci dvou „starousedlíků“. Že naše dotazy a problémy označil pán za nesmysl a blábol, je opravdu záležitost jeho ega a nemá smysl se k tomu vyjadřovat, pokud si dotyčný neumí zachovat úctu k druhému. On, ani druhý přispívající přímo na ulici Na Nivkách nebydlí, takže proč by naše problémy měly být pro něj důležité. Divím se, že se vůbec vyjadřuje. Mimochodem územní plán jsem již dávno důkladně studoval a vím, co v něm je, takže žádná novinka pro nás. S jistými riziky se potýká dnes každý kupující pozemků.
  Co se týká trávy a hluku, je zajímavé, že se k tomu opět vyjadřuje někdo, kdo na ulici nebydlí a tedy není tímto nijak zvlášť zasažen. Jistě že nám vadí tráva od sousedů či hluk jejich sekaček, ale od toho jsou snad ústa, a tak bych doporučil, pokud to někomu vadí, tak ať za dotyčným viníkem zajde a upozorní ho na to, případně si v katastru najde adresy majitelů pozemků a kontaktuje je ohledně plevele. To už starousedlíci došli tak daleko, že osobní kontakt je něco nepřirozeného, zato udávání je denním chlebem?
  Také bych mohl chtít, aby starosta Zastávky vytvořil vyhlášku např. na pálení a zakládání ohňů, protože každý den čichat kouř a mít kolem domu mlhu z denodenního zakládání ohně nejmenované zahrady blízké ulice je také velice špatně snesitelné.
  Chtěl bych Vám tímto pane Světlík předem moc poděkovat za iniciativu ve věci doručování a znevýhodňování bodování ve školkách. Velice si toho vážíme.
  Bohužel si s Vámi nemohu dovolit souhlasit co se týká situace příjezdu na naši ulici. Jednak opakuji, že považuji naprosto v pořádku, že jsou na ulicích retardery. Ale dva jsou dostačující. Nikoliv čtyři a nikoliv dva tak blízko u sebe, že nesplňují ani normu. Rovněž jsou přes celou šířku ulice, což také není v pořádku (z již zmiňovaného držení špíny a bezbaariŕového projetí cyklistů a kočárků). Žádáme o odstranění prvního dodatečného retardéru ze strany ul. Na Nivkách. Na začátku ul. Na Nivkách je totiž retardér již dělaný při vzniku komunikace a zcela bezproblémový. Proto ten téměř vedle něho umístěný dodatečně nemá co dělat. Ano v minulosti na ulici Pod ploty jezdily auta dost rychle, ale nebudu jmenovat, čí to byla auta. Nás z ulice, kteří mají malé děti určitě ne. Rovvněž jste správně podotkl a dost to rozčiluje, že si jistí obyvatelé udělali z výhyben na ulici parkoviště pro spravovaná auta, takže je jízda tudy o to větší lahůdka. Vrchol toho všeho je, že autem při návratu domů nemůžeme ani odbočit z komunikace Babická směrem od Brna na ul. Pod Ploty kvůli přidané značce zákaz odbočení vpravo. Sice chápu smysl, aby kolony aut nezůstaly na trati, čekajíce, až bude moci auto před nimi odbočit do Pod Ploty, ale ruku na srdce, to by šlo vyřešit tak, že by vozovka obsahovala dva pruhy, jeden odbočující, a druhý rovný. Takto opravdu už nevíme, jak se dostat k domovům, pokud člověk použije auto. Že máme přístup z jiných ulic, jak trvdí výše uvedený pán? Myslíte, že jsme to nezkusili? Ale zkusili jste to vy? Na Bezručově ulici, která je nad Pod Ploty, je to skutečně lahůdka projet, když se na úzké ulici někteří obyvatelé nesmířili s tím, že by auta měly parkovat jen na jedné straně komunikace a tak parkují na obou. Občas jsme prostě neprojeli. Bohužel všechna výše uvedená opatření jsme nuceni chápat jako snahu o to, jakkoliv zabránit příjezdu obyvatelům naší ulice. Holt někteří nikdy nezkousnou, že se obce zvětšují, rozšiřují a že by někdo mohl ztratit výhled nebo při procházce s pejskem již nemít na cestě takový klid jako kdysi.
  Každopádně si Vážím toho pane starosto, že jste se s našimi reálnými, nikoliv nesmyslnými problémy seznámil a pokusil se je řešit.
  Děkujeme.
  Obyvatelé ulice.

 • Dobrý den,
  reaguji na příspěvek pana Romana, který závěrem děkuje za obyvatele ulice Na Nivkách.
  V jeho příspěvku je uvedeno, že já a ani nějaký jiný přispěvovatel na ulici nebydlíme tak co se vůbec vyjadřujeme. Na ulici Na Nivkách nebydlím, to potvrzuji, přesto si myslím že vyjádřit se může kdokoliv, zvláště, když jsem 30 let bydlel na ulici sousedící, něco o této lokalitě vím a mohu srovnávat.
  Záležitost ohledně mého ega nechávam stranou, psát o egu je v této době asi in a za svým tvrzením si stojím.
  Dále pisatel Roman uvádí, že preferuje osobní kontakt, ale když mu vadí, že někdo parkuje na výhybně, tak to píše starostovi. Není jednodušší zazvonit u Rybníčků a sdělit jim co mám na srdci…
  Vyhláška na pálení ohňů je, stejně tak na hluk i na Zastávce. To bodování ve školkách, nezlobte se na mně, ale bydlím v Babicích a taky nás nenapadlo cpát děti na Zastávku i když to máme blíž, je to nastaveno choď kde bydlíš a pokud bude místo jedná se dál. Tak proč to měnit. Tak stejně do školy, taky budeme chodit na Zastávku a nebudu kvůli tomu otravovat starosty Babic aby udělal v Babicích malotřídní školu!
  Najednou jsou problémy dojíždět dva kilometry, achjo.
  Co se týče parkování na ul. Bezručova, nikdy opakuji nikdy se mi nestalo, že bych za celý život tudy neprojel kvůli odstaveným vozidlům, je to blbost, pokud se tak autorovi stalo, o čemž velice pochybuji, musela to být veliká náhoda a k tomu snad dočasná, než si někdo např. přeparkoval, co já vím. Ul. Bezručova je navíc jako všechny ulice obousměrná, tudíž je možné stát v obou směrech. Myslím si, že obyvatelům původní zástavby je ul. Na Nivkách celkem fuk, že budou určité probémy jsme se kdysi starostovi Zastávky snažili vysvětlit, výsledek se nyní ukazuje. Komunikace v majetku Zastávky (pod Ploty) výhybny Rosic. Apod.
  Doporučuji i nádále si tedy neničit vozidlo a jezdit po Bezručové a Mánesové, v případě že bude Bezručová zasekaná nebo na ní budou stát auta doporučuji případnou trasu ul. Růžovou a pak Mánesovou.
  Takový příjezdový luxus by jiste ocenili Ti v Rosicích, kterým zase vytrhávaují zámkovku před nosem – jsem viděl minule.
  Takže závěrem bych chtěl popřát klidné léto včem a řešme zásadní věci, maličkosti jen zdržují.
  RK
  Ps. Bylo by docela kuriozní vidět odbočovací pruh na stávající dvouproudé silnici za přejezdem při její šířce, to jsem pochopil jako humor a oceňuji ho…

  • Děkuji panu Kovářovi, já bych to líp nenapsal. Musím se k něčemu přiznat. Než se tady začalo diskutovat, do té doby jsem si nikdy nevšiml značky, která zakazuje odbočit vlevo za přejezdem na ulici Pod Ploty. Teď, když o ní vím, a dokonce vím i proč tam je, budu ji dobrovolně respektovat a jezdit po Bezručové.

 • Krásný dobrý den,

  je neděle 9. srpna, 13.30 hod, krásný slunečný den, venkovní teplota šplhá ke 40’C a v satelitu Na Nivkách se seče tráva.

  ……„klidová“ vyhláška města Rosice. V ní se říká v šesté části ve článku 9:
  „Každý je povinen zdržet se o nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu v době od 6,00 do 8,00, v době od 11,00 do 14,00 a v době od 18,00 do 22,00 hodin veškerých prací spojených s užíváním zařízení a přístrojů způsobujících hluk, …..“

  Dopřejme si klidné léto!

  • To byl asi nějaký sebevrah, na kterého je potřeba si posvítit. Nějak dotyčný spoléhá na to, že až na Nivky ruka vyhláška nedosáhne, že? Můžete jen naznačit, který pozemek to byl? Bude se jednat jen o mou privátní informaci. Chodí na Nivky do schránek Rosa?
   A jestli mohu požádat, neříkejte Nivkám satelit. Mně se ta ulice osobně líbí. Co by za bydlení tam dali občané bydlející v Rosicích na Malackově ulici! Klidné léto všem nejen na Nivkách!

 • Obrátil jsem se na tuto stránku, věřil jsem v pomoc, a nedostalo se nám žádné. Naopak. Ulice je ještě terčem bonzování.
  Ve věcech, které nás zužovali, neudělal nic reálného, zato dal za pravdu těm, kteří na ulici nebydlí a jejich poblémy typu kosení trávy řeší, a naše jsou jen bláboly.
  Vážený pane Kovář – nechte si prosím Vaše názory typu „to je blbost“. Zachovejte prosím druhému člověku alespoň důstojnost v jeho projevu. A respektujte ho. Věřím, že to zvládnete. Já se k Vašim názorům také takto nevyjadřuji. Mám-li zkušenosti z projíždění ul Bezručova, není to blbost. Máme-li nějaké zkušenosti se školkami, tak to také není blbost. A že máte jiné zkušenosti? Nemusíte to ventilovat…. Ale jak píšete, nebudu starostu otravovat podobnými blbostmi, protože pro lidi, kteří na ulici nebydlí nebo starostu to problém není. Budu vědět, že v případě jakékoliv „blbosti“ v podobě problému se mám ze široka vyhnout tomuto webu.
  P.S. Rosa nikomu na ulici nechodí. Přesto, že žádosti byly.

  • Vážený pane Bednáři, zatím tady žádné příspěvky a komentáře, které by nezachovávaly důstojnost člověka v projevu, nebyly. Ostatně bych je tu ani nezveřejnil. Že má někdo jiný názor, než Vy, to je přece v pořádku. Že je něco blbost? No a? To Vás uráží? Víte kolik blbostí jsem už udělal já? Jsem rád, že už nemusíme držet hubu a krok, takže budu rád, když se tu objeví i podle vás „blbosti“.
   Jestli jsem ve Vaší věci něco udělal nebo neudělal zatím nemůžete hodnotit. Jednak o mých krocích nic nevíte, jednak se jedná o věc, která se projeví až později. Teď už bylo docela pozdě něco řešit. Navíc jsem se ve své aktivitě nezaměřoval na prkotiny typu „vzdálenost retardérů na ulici“.
   P. S. S tou Rosou sjednám nápravu a zářijovou budou mít občané Rosic Na Nivkách ve schránkách. I kdybych ji měl roznést já. Konečně tak budou občané, co nedodržují vyhlášku města, informováni.

 • Dobrý den,
  děkuji panu starostovi, také bych to lépe nenapsal.
  Krásné deštivé dny!

  Radim Kovář

 • Přeji dobrý den,
  věřte, že kroky hodnotit můžu, protože jsou téměř po roce nijaké.
  Retardér, přestože nesplňuje předepsanou vzdálenost od druhého retardéru, je stále na místě. A dokonce se mi tvrdí, že je to v pořádku, protože jste tu jel?
  Školky v Zastávce, stále minus 50 bodů za přijetí, a tedy nedosažitelné pro děti v ul. Na Nivkách.
  Adresy na poštovních psaních. Stále přeškrtané.
  Takže hodnotit si mohu dovolit, protože se nic neudálo. Ale také už nic nečekám.
  Tak můžete klidně celé toto téma a věcnou diskuzi vymazat. Protože mně, jako jedinému z přispívajících, kteří v té ulici bydlím, byla k ničemu. Jediné, co si odnáším, je to, že pro ostatní jsou naše problémy blbosti, a že holt měl všechno člověk toto vědět předem, než zde začal bydlet. To je fakt legrační.
  Ale nicméně děkuji a mějte se hezky.

  • Pěkný den pane Romane, trochu jsem Vás zapomněl informovat, omlouvám se za to dlouhé zpoždění a jsem rád, že jste se mi připomněl.
   1. Retardér se odstraňovat nebude, myslím, že kromě Vás, nevadí nikomu dalšímu. Prostě se musí přejet pomalu a bude to v pohodě.
   2. Školky v Zastávce jsme řešili na základě Vašeho podnětu se starostou Zastávky již před hodným časem. Bohužel se také v Zastávce potýkají s nedostatkem míst a výběrové řízení a jeho parametry jsou v plné kompetenci ředitelky MŠ. Oněch -50 bodů je hodně, ale kdyby tohoto odečtu nebylo, tak třeba v Rosicích máme nejméně dvakrát větší počet nepřijatých dětí. Ředitelky MŠ chápu.
   3. No a Česká pošta? To je případ sám pro sebe. Tam nejde a basta. To jsem nevymyslel já, tak mi bylo odpovězeno.

   Nemáte za co děkovat, těch pár dotazů, které jsem někde položil nestojí za řeč. Mrzí mne, že jsem ve Vašem případě nikde nepochodil. Doufám, že aspoň ta Rosa se nosí do schránek pravidelně. Mějte se pěkně.

Vložit komentář: