Kvě 15, 2015 - Uncategorized    19 Comments

Doprava kolem Rosic

Dobrý den, pane starosto,

chtěla bych se Vás zeptat, co si myslíte o dopravní situaci, která nyní vznikla kolem Rosic? Já osobně na to mám dva názory: Buď někdo vůbec nepřemýšlí, nebo se snažíte v rámci zvýšení ekologie donutit lidi všemi prostředky k tomu, aby využívali více vlak (kterým mi cesta do práce trvá 1,5 hodiny, autem normálně 20 minut). Bohužel si myslím, že správná odpověď je spíše ta první.

Jak jinak si totiž vysvětlit, že ze 4 cest vedoucích do Brna je funkční jen jedna.

Dovolím si malý příběh z mé včerejší cesty do práce v kombinaci s cestou manžela.

Ráno jsem jela na Husovku odvézt syna do školky. Následně jsem stála cca 5 minut na výjezd na Brněnskou. Dojela jsem k odbočce na Ostrovačice (mimodem pro neznalé, cesta do Ostrovačic zavřená), kde začly značky omezení rychlosti 70, pak 50 a následně převedení dopravy na levou stranu vozovky. Chvilku jsem tápala, zda mě to pustí se vrátit doprava a najet na dálnici…. ne bohužel. Těsně před sjezdem mě upoutala značka upozorňující, že nájezd je uzavřen. Tak jsem tedy najela na „starou“, kde jsem po dalším kilometru zůstala stát v koloně nejspíš vedoucí až do Brna. Po vzoru spousty dalších řidičů jsem se tedy otočila, a pokračovala směrem na Prahu. V Ostrovačicích jsem se otočila a jela zpět do Brna – zábavná historka že? Nicméně má pokračování. Manžel zkusil jinou cestu – přes Říčany. Zde zůstal viset už na kraji Říčan. Kolona až do Ostrovačic. Aby ne, když je to jediná cesta. Cestou nazpět jel po „staré“ jelikož na dálnici se něco stalo. V Popůvkách ho překvapil semafor, opravují cestu.

Osobně si tedy myslím, že vymyslet takovýto sled oprav dá opravdu zabrat a chce to člověka notně inteligentního a na správném místě…. A i když jsem ve své podstatě ráda, že se cesty opravují, tak tomuhle fakt nerozumím.

–    jedna cesta do Brna přes Ostrovačice zavřená

–    druhá cesta do Brna přes Ostrovačice zavřená – cyklostezka

–    třetí cesta do Brna přes Ostrovačice nezvládá nápor

–    čtvrtá cesta  do Brna přes Popůvky – semafor, oprava vozovky

–    pátá cesta do Brna přes Střelice – o té se raději ani nezmiňuju, jelikož zde kolabuje doprava u Futura standardně a navíc nevím, kdy zavřou mostek v Tetčicích. Pak by se sem dalo dostat jen přes panelku….

A to můžu být ještě ráda, že nebydlím v Ivančicích, jinak by se mi už opravdu vyplatil vrtulník.

Helena N.

 

19 Komentářů

 • Moc se omlouvám, že reaguji až v pátek na příspěvek paní Heleny a pana Martina z úterka a ze středy. Poslané příspěvky z blogu se mi nějak ztratily v houštině ostatních, přiznám se, že asi důležitějších, mailů. Ale vše má své výhody a nevýhody. Výhodu teď je, že jsme již v podstatě vychladli a na dopravní situaci se můžeme podívat s odstupem.
  Doprava z Rosic do Brna je opravdu v současné době na kolaps. Myslím, že zážitky jako paní Helena má skoro každý řidič, který jezdí za prací do Brna. Já měl v pondělí to štěstí, že jsem ráno jel z opačného směru, takže jsem tu hroznou frontu aut z Popůvek až na přivaděč viděl. Odpoledne jsem do Brna jel přes Říčany a Ostrovačice a pak po dálnici.
  A víte kdo za současnou situaci může? Hlavním viníkem je Evropská unie, která poskytuje na tyto stavby dotace. Dalším v řadě je český stát, který není schopen zabezpečit pravidelné čerpání evropských peněz, vše se děje chaoticky a nárazově. No a třetím viníkem jsou státní, potažmo krajské organizace, které se mají příkladně starat o komunikace v ČR a na dotace dosáhnou. A když dosáhnou, musí je utratit. Já si už zvykl, že nespolupracují a každá si dělá podle vlastního harmonogramu, který dokonce v některých případech ani nezveřejňuje. Pak může dojít k problémům, které vyvstaly při pondělní cestě do Brna a v menší míře trvají dosud. Teď se situace již trochu uklidnila, řidiči si našli sami objízdné trasy a také jezdí o půl hodiny dříve, aby stihli včas dorazit do zaměstnání. Chtěl bych požádat všechny naštvané řidiče, aby nehledali viníky na vedení radnic, ani u úředníků. Ti za současnou dopravní situaci nemohou. Dopravní úřad nemůže nepovolit frézování vozovky na přivaděči, i když ví, že v Popůvkách se dělá kanalizace a je tam semafor. Radnice dávají maximálně jen souhlas s objízdnými trasami. Stará silnice směrem na Brno je průjezdná, že je v Popůvkách semafor, nikoho nezajímá. Zato mne by zajímalo, co by se asi stalo, kdyby se vozovky frézovala postupně po pruzích a nebo byla možnost sjet na konci opravy dálnici. Prodloužila by se oprava? Bylo by to nebezpečné? Ale nejsem odborník ani silniční inženýr, od toho jsou v ŘSD jiní. A tak nezbývá než vydržet. Jakmile se zaasfaltuje přivaděč směrem na Brno, bude se frézovat druhá strana, výjezd z dálnice na Kývalce má být do konce opravy uzavřen. Potěš nás Ťok!

  • Dobrý den, pane starosto,

   o tomto jsem se také zmiňoval, psal jsem Vám příspěvek s názvem „Poděkování“. Zkuste jej ve své zahlcené emailové schránce vypátrat. Byl ze stejného dne jako příspěvek o Sklárně. 🙂

   Díky a přeji pěkný den!

   • Ano, ano, už jsem to napravil, viz níže.

 • Dobrý den, pane starosto, ještě jednou…
  ….jen jako dovětek. Dnes silničáři zjistili, že se dá stále v pohodě dostat do Rosic. Tak se začala opravovat dálnice před Kývalkou směr Praha.
  Když se dívám na data:
  – cesta do Ostrovačic plánováno do 28.6.
  – Popůvky oprava kanalizace plánováno do 31.5.
  – oprava dálnice plánováno do 23.5.
  – oprava přivaděče plánováno do 3.5.

  Tohle přece není normální?

  Helena N.

  • Normální to ani být nemůže, však mi někdy připadá, že žijeme v nenormální zemi plných ještě nenormálnějších politiků. K výčtu paní Heleny by se ještě dala zmínit současná celková uzávěra Neslovic (asi do konce roku) a oprava kanalizace na hlavní silnici v Rosicích na ulici Trávníky a Wolkerova. To bude ale až v létě. Naštěstí.

 • Dobrý den,

  chtěl bych tímto jen poděkovat osobě, která plánuje opravy silnic v okolí města Rosice. Je mi jasné, že to asi není nikdo ze zastupitelstva, nicméně já nevím, komu poděkovat, a vy možná ano. Tak mu, prosím, toto poděkování předejte.
  Zároveň mu/jí prosím doporučte, aby při plánování oprav používal(-a) mozek, protože zavřít zároveň silnici do Ostrovačic, nájezd na D1 Kývalka směr Brno a výrazně omezit průjezd v Popůvkách, kudy pochopitelně jezdí všechna ta auta, která se na Kývalce nedostanou na D1, to chtělo opravdu dlouhé přemýšlení.

  Sice dovedu pochopit, že některé tyto stavby mohly být termínově vázány například na dotace apod., ale předpokládám, že jednotlivé opravy šly naplánovat i tak, aby se nepřekrývaly, nýbrž na sebe navazovaly…

  • O tom, kdo způsobil tuto situaci jsem již psal. Naplánovat by se dalo vše, jen by také musel někdo chtít plánovat a taky možná hledat kompromisy. Takto je to pro některé orgány jednodušší. Pro ně platí jen jediné : „Je silnice průjzdná? Je! Tak co tedy chcete?“

 • Já bych jen přidal jednu skutečnost a sice, že o omezení nebo uzavírce na silnicích kolem Rosic rozhodují různé úřady. Neslovice – Ivančice, Popůvky – Šlapanice, Ostrovačice – Rosice. To znamená, že v koordinace v tomto smyslu neexistuje. Alespoň pokud mám správné informace.

 • Dobrý den,
  zrovna včera tj.21.04.2015 měla městská policie Rosice možnost udělat si pěkné Píárko když zkolabovala doprava na dálnici u Ostrovačic a vše se od Ostrovačic hrnulo po té jediné silnici do Rosic a samozřejmě se to ucpalo. Čekal jsem v té frontě aut, koukal na poplašené koně, kteří tam asi ještě nikdy neviděli stát tolik kamionů a aut a počítal, že někde na křižovatce u Rozsocháče se budou vyskytovat „ostří hoši“ Oktávii na majácích a budou tam tomu zmatku dávat řád. Celá Republika by je viděla, kamioňáci z téměř celé Evropy by si je mohli prohlédnout a oni nikde. Přito se to dalo tak pěkně prodat. Ani na Adose nebyli….Tak to už bylo špatné, pak jsem si vzpomněl, že je po 16:00 tak už šli asi domů. Co naplat, tak snad příště. Určitě se nějaká kolona při stavu nynější dopravy objeví. Tak nevěsme hlavu..
  Pěkný den

 • Kdepak pane Kováři, bylo to jinak. Strážníci MP bohužel trčeli se svým vozidlem v koloně a protože narozdíl od některých příslušníků policie státní respektují zákon a majáky používají jen v případě oprávněného zásahu, nemohli řídit dopravu na inkriminovaném místě. 🙂 Snad ještě bude příležitost se ukázat jinak a jinde.
  Ostatně kolon se v Rosicích jen tak nezbavíme. Sice to bude až v létě, kdy provoz snad nebude přes Rosice tak hustý, ale při rekontrukci kanalizace v Rosicích pod Cristalem v hlavní silnici a se semafory si určitě všichni dostatečně užijeme.

 • Dobrý den,
  cca kolem 16:30 jsme jeli po hlavní od Zastávky a viděli jsme tu kolonu. Říkali jsme si úplně to samé, co p. Kovář. Navíc s přihlédnutím k tomu, že tato situace za nedlouho bude každodenním chlebem, bo jinak se nepůjde do Rosic dostat. Nicméně krásné vozidlo RS bylo zaparkováno u Cristalu. Bohužel.
  Neplánujete náhodou po dobu zavření sjezdu směrem DO Rosic strážníky k řízení provozu na této křižovatce využít? Alespoň odpoledne ve špičce?

  Díky za odpověď.

 • Ta kolona byla výjimečná, dálnice byla v ten čas uzavřena a jiná objízdná trasa kromě té přes rosice a kolem přehrady nebyla. Jinak mám osobní pocit, že právě díky všem těm objížďkám se Rosicím v současné době především v ranní špičce značně v provozu ulevilo. Jestli to není jen moje iluze se dá zjistit z bezpokutového radaru, který má počitadlo průjezdu automobilů. Snad bude měřidlo ještě po těch letech fungovat.
  Na možnost řízení dopravy na křižovatce Na Mýtě se musím informovat. Ono to zase určitě nebude tak jednoduché, jak si všichni představujeme. Když ani v obci nemohou strážníci městské policie měřit rychlost bez povolení policie státní je smutné a podivné zároveň. Ostatně řídit provoz by mohla právě státní policie. Třeba v rámci výuky nových adeptů. Zjistím i tuto možnost.

  • Otázku řízení silničního provozu na pozemních komunikacích strážníky obecních a městských policií upravuje ust. § 75 odst. 8 z.č.361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů.
   Strážník obecní nebo městské policie je oprávněn pokyny usměrňovat provoz na pozemních komunikacích v případě, že je to nezbytné pro obnovení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, a není-li řízení provozu zajištěno policií nebo v součinnosti s policií.
   Z ustanovení zákona tedy vyplývá, že dohled na bezpečnost a plynulost silničního provozu přísluší podle zákona o Policii ČR jen policii, která rovněž spolupůsobí při jeho řízení. Obecní a městská policie k bezpečnosti a plynulosti silničního provozu pouze přispívá.
   Bylo by proto v rozporu s právem, pokud by strážník svými pokyny „řídil dopravu“ na křižovatce jen proto, aby ji učinil s ohledem na hustotu provozu plynulejší. Zákonné oprávnění strážníka usměrňovat provoz na pozemní komunikaci je jen pro případy, které se bezprostředně v provozu vyskytnou v důsledku nepředvídané situace – dopravní nehoda, živelní pohroma, ale i realizace zákonné povinnosti zajistit místo tr. činu proti vstupu nepovolaných osob apodobně.
   Tolik k objasnění dané situace.
   MP Rosice

 • 21.4. cca v 17:30 stálo vozidlo MP opravdu u Cristalu, jestli má GPS, kontrola je snadná, .Já měl štěstí, že jsem jel přes Náměšť a jen sledoval kolony v Zastávce a u Rozsocháče. Ale to jen na okraj, mohla tam být i státní.
  Sám jsem několik let pracoval na výstavbě sítí, a opravdu nalézt nějaké uspokojivé řešení pro všechny bývá problém. Takže v tomto jsem tolerantní, první den si zanadávám, pak si většina zvykne a najde jiné trasy A souhlasím, že budeme v létě, až se rozkopu Rosice a Tetčice, případně začnou práce na D1 rádi za to, že je přivaděč a 602ka hotova.

 • Jsem rád, že se k tomu pane Šorfe stavíte takto pozitivně. Myslím, že jsme si už zvykli všichni, co jezdíme pravidelně do Brna, jen vstávat do práce asi musí někteří z nás o půlhodinu dříve. 🙁

 • Jen doplňující dotaz – kdy dojde k uzavření výjezdu z dálnice na Kývalce – tj. kdy se začne opravovat druhý směr? Dle dopravních map 3. 5., je to pravda? Pak budou kolony v opačném směru, dálnice na Brno bude všem opět k dispozici…. 🙂

 • Ano, přesně tak je to naplánováno, uzavírka vjezdu na dálnici do 3. 5., od pondělka by se mělo jezdi do Brna poněkud rychleji. Ale protože jsem dnes ráno nezahlédl na přivaděči ani nohu, možná se to nestihne…. Holt technologická přestávka.
  Druhý směr naváže od 4. 5. do 22. 5. Sjezd z dálnice od Brna na Kývalce by měl být uzavřen, sjíždět bude možné až v Ostrovačicích. Nebo bude nutné jet po staré dobré 602 přes Bosonohy, Popůvky, …

  http://jsdi.dopravniinfo.cz/dopravni_info.asp?kraj=116&order=1&dir=1

 • Dobrý den,
  tak jsem si až posléze přečetl příspěvek: Městská policie Rosice 29.4.2015 (16:06), který napsala asi celá městská policie Rosice a výsledek stojí za to. Soudruzi strážníci to mají pěkně našprtané, jen aby nemuseli nic moc dělat, hlavně nenápadně, pane starosto, s takovýmto přístupem k věci, bych jim dal možnost ukončit HPP. Je to jenom trápení. Měšťanská policie, to je pro město jako Rosice ….k čemu to přirovnat, a jó už to mám to je jako mít nekrytý akvapark (jako ten ve Zbýšově)…howg..

  • Vážený pane Kováři, , jsem rád, že naši strážníci mají předpisy, vyhlášky a nařízení tak našprtané, jen si myslím, že to není z důvodu, že by nechtěli nic moc dělat. Musí vědět, co dělat mohou a nemohou, aby to nedopadlo, jak se říká, za dobrotu na žebrotu. Ono jedno je něco chtít udělat a druhá věc je, zda, i když to neodpovídá logice, to vůbec udělat mohou.
   Ukončovat strážníkům HPP by mi neprošlo u zastupitelů, zvlášť teď v době, kdy nové vedení města uvažuje o rozšíření jejich počtu, aby mohli sloužit nonstop. To pak bude teprve ta pravá městská policie!

Vložit komentář: