Bře 23, 2015 - Uncategorized    6 Comments

Mateřské školy v Rosicích – pracovní doba

Dobrý den, pane starosto,
co kdyby tedy město pomohlo rodičům tak, že začátek pracovní doby ve školce a ve školní družině bude posunut na 6.00. Rodiče budou mít alespoň čas své děti v klidu a bez permanentního stresu (který opravdu zvládají pravidelně od pondělí do pátku) dopravit tam, kam potřebují. Je opravdu neuvěřitelně těžké vysadit dítě o půl sedmé v ZŠ nebo MŠ a v klidu s úsměvem pokračovat nečekaně na půl sedmou, ti šťastnější až na sedmou do práce (většinou do Brna).
S pozdravem Jana Pleskačová

6 Komentářů

 • Pěkný den všem, dovolil jsem si komentář paní Pleskačové, který původně napsala k tématu placení pokut u školy, přesunout sem a založit tak nový příspěvek, o kterém bude jistě široká diskuze. Proč si to myslím? Městem v současné době jde vlna záměrně šířených dezinformací ohledně slučování našich mateřských škol pod jednu organizaci. Dejte mi trochu času, připravím na toto téma komentář.
  K příspěvku paní Pleskačové mohu jen říci, že nejvíc vystresovanými nejsou rodiče, ale jejich děti. I pro mne dospěláka, věkem skoro seniora, je velmi frustrující vstávat na 6,00!!!
  Když jsem začínal pedagogicky působit hned po vysoké škole na střední škole v Břeclavi, kam jsem dostal (jistě protekčně) umístěnku, vstával jsem na začátek vyučování na osmou již ve 4,30! Ty tři roky ve vinném kraji byly nádherné (sotva jsme došli ráno do sborovny, už jsme měli nalité…), ale ranním vstáváním jsem přišel o pěkných pár let života. Kdybych byl ministrem školství, zavedl bych výuku na devátou.
  Otázky jsou jasné. To zaměstnavatelé nejsou schopni zaměstnaným rodičům vyjít s pracovní dobou vstříc? Anebo je to krásné, být doma po poledni, zatímco ostatní jsou ještě v práci? Těším se na další názory.

 • Dobrý den,
  děkuji za Váš komentář, ale ráda bych se vrátila k tématu, zda není možné posunout pracovní dobu školních zařízení. Má pracovní doba je pevná a opravdu nesedím v poledne doma na gauči. Jistě i Vám jako pacientovi by se nelíbilo přijít na vyšetření v 16 hod. na lačno. Také bych raději vstávala v osm, bohužel v některých profesích to možné není. Asi není nutné, aby v MŠ a školní družině jely všechny třídy od 6.00, třeba by pomohla jedna záchytná v každém zařízení. Věřím, že nejsem jediná, kdo by potřeboval dítě umisťovat dřív. Možná že nyní, v době před zápisem, by toto zajímalo víc rodičů.
  Děkuji za odpověď

 • Vážený pane starosto,

  velmi pěkné a aktuální téma. Můžete přispět do diskuze informací, zda jsou zaměstnancům úřadu umožňovány zkrácené úvazky v případě zájmu a zda vycházíte v pondělky/středy, kdy jsou úřední hodiny do 17:00, vstříc zaměstnancům či zaměstnankyním, kteří/které musí vyzvedávat děti ze školky (do 16:30), posunem pracovní doby?

  Děkuji za odpověď

  Svobodová

 • Nepsal jsem paní Svobodová o zkrácených úvazcích, měl jsem na mysli to, že si zaměstnanci mohou zvolit po dohodě se zaměstnavatelem pro ně optimální začátek pracovní doby. Na MěÚ to tak funguje. Kromě úředních dnů samozřejmě. To musí každý úředník trčet na úřadu až do 17 hodin, to máte pravdu. To je úděl úředníků.
  Musím ještě doplnit svůj komentář. Zjistil jsem, že pokud rodič pečuje o dítě mladší 15 let má nárok požádat zaměstavatele o zkrácený úvazek, nebo pružnou pracovní dobu. Zaměstnavatel je mu povinen vyhovět, pokud mu v tom nebrání ZÁVAŽNÉ provozní důvody. Ale asi to bude chtít hodně velkou odvahu.

 • Ještě abych nezapomněl odpovědět paní Pleskačové. Všechno jde, když se chce. Ve vyhlášce o předškolním vzdělávání je napsáno, že mateřská škola s celodenním provozem může být otevřená až 12 hodin a její „pracovní doba“ závisí pouze na vůli ředitele (po dohodě se zřizovatelem) vyjít vstříc požadavku rodičů. Podobně to platí i o družině. Klidně by mohla začínat v 6,00 hodin. Ale jak píši, dobu, kdy je oddělení družiny či třída MŠ otevřena, určuje ředitel školy. Doporučuji posbírat podpisy a napsat žádost na vedení jednotlivých škol.

 • Moc se omlouvám, nějak jsem klikl někam jinam, než jsem měl a komentář paní Pleskačové, který byl uveden původně u jiného příspěvku, je uveden jako příspěvek zde. Kde je ten původní příspěvek, zatím netuším. Podstatné ale je, že víme oč jde. Zkusíme se o tomto problému pobavit ve vedení města hned v pondělí a věřím, že u MŠ to nebude takový problém, stejně je otevřeno od 6,30. S družinou zjistím, jak by se to mohlo zlepšit a dám vědět.

Vložit komentář: