Dub 16, 2015 - Uncategorized    9 Comments

Hlasujme pro rosickou krasavici

v novém hávu

Každý rok vyhlašuje Jihomoravský kraj soutěž – anketu zaměřenou na podporu kulturních památek v kraji. Soutěží se hlasováním obyvatel prostřednictvím SMS zpráv pro jednotlivé památky, které jsou zařazeny do několika kategorií. Do soutěže je v letošním ročníku zařazena i naše rosická kašna na Palackého náměstí. Již v minulých letech jsme měli želízka v ohni, ale na nejvyšší mety, spojené se symbolickým finančním ohodnocením, jsme nikdy nedosáhli. Tak snad letos by to mohlo vyjít. Proto chci požádat všechny čtenáře blogu, i ty zahraniční, aby pro tuto naši krásnou památku hlasovali. Je to jednoduché:

SMS zprávu pro hlasování v soutěži zašlete ve formátu HLA(mezera)PAMATKY(mezera)20 na telefonní číslo 900 77 06. Cena SMS je 6 Kč. Z jednoho tel. čísla lze hlasovat jen 1x. Hlasování bude probíhat pouze do 10. 4. 2015.

Adresa webové stránky s informacemi k hlasování a s čísly památek, pod kterými soutěží, je www.kr-jihomoravsky.cz/pamatky/. Upozorňuji, že zaslaný hlas se nezobrazí okamžitě, ale dojde k tomu vždy v dávkách po určité době.

Děkuji všem, kteří naši památku podpoří, letos se snad přidají i občané Tetčic. Jako komentář k tomuto příspěvku připojuji zajímavý text, přímo vyznání, restaurátora sochy Živěny pana Běhala. Samozřejmě s jeho svolením.

9 Komentářů

 • V loňském roce jsme byli postaveni před úkol, zrestaurovat kamennou kašnu s litinovou sochou, která stojí na náměstí v Rosicích. O kámen, který sochu ochraňuje a udržuje ve vlhku, se postaral Vláďa Werkmann. Mým úkolem bylo postarat se o onu litinovou sochu. Řeknu Vám, holka vypadala hrozně. Byla celá černá, špinavá a rezavá. Měla po celém těle mnoho tržných ran, velkou díru na zádech a na levé paži, no jako by se z války zrovna vracela! Byla dokonce několikrát okradena o svou těžce vydobytou úrodu pšeničných klasů. Ovoce v rohu hojnosti bylo povadlé a vypadalo hodně nechutně. Její věneček, ten na hlavě (na co byste hned nemysleli!), tak ten byl také pěkně pocuchaný, květy povadlé, lístky zašlé a opadané, až z toho píchlo u srdce. Po převozu do mého ateliéru (špitálu) jsme si s kolegou malířem Radkem Surmou řekli, že holku dáme zase do pucu, aby byla jako z cukrkandlu. Zjistili jsme totiž, že holka byla za mlada bohatě velice bohatě polychromovaná. Její šat, toť hedváb se zlatou sponou, vlasy zlatou nití protkané, ovoce zářilo svěžestí, snad linula se i vůně vůkol. Snop klasů byl velký, plný zralých, zlatých klasů. A srp, jenž drží v ruce, od její pilné práce na poli celý zezlátl. (No vidíte, holka má zlatý srp a potom že neplatí rčení, že „řemeslo má zlaté dno“!) Teď si uvědomuji, že jsem Vám ji nepředstavil jménem. Jmenuje se Ceres, je to bohyně hojnosti, v našem kraji jsme jí dali jméno Živěna, pěkně po našem. Je to velice krásné, dobře vyvinuté a relativně ještě mladé děvče. Kluci pozor, přijdou její míry! Výška- 220 cm, nohy dlouhé jak Sklenáriková, boky 120, prsa 120! Pamela by jí mohla závidět! No a váha – jen 1500 kg! 🙂 Tento popis je snad jen pro nás, pro kluky, ale musíte ji vidět všichni, prostě nádhera. Každý se za ní otočí! Děvčata žárlit nemusí, je sice krásná, avšak její věk sahá do roku 1853.
  Doufám, že se holka po našem laskání zase cítí jako žena, spokojená s novou kůží, že se za ní zase lidé točí a nechávají na ní oči, jak jí to sluší. O to nám šlo, snažili jsme se o to bezmála celý rok.
  Proto vás prosíme, podpořte její nesporně ženské, ale i jiné kvality při hlasování o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje. Díky vašim hlasům může město Rosice dostat nějakou korunu na opravu další památky. A až bude další památka opravena, já vám s klukama rád za to uvařím dobré kafe, a komu by to snad bylo málo, tak přidám i frťana.

  Díky a mějte se všichni v Rosicích fajn.

  Jiří Běhal

 • V kategorii „díla výtvarného umění“ máme k dnešnímu dni přes osmdesát hlasů. To je o stovku méně, než jiná díla výtvarného umění zařazená do soutěže. Znovu se ptám: „Kde jsou rosičtí patrioti?“ Věřím, že se spolu s jarní přírodou proberou a své hlasy pro kašnu zašlou. Finiš jsme měli při těchto soutěžích vždycky dobrý. Konec hlasování se blíží!

 • K dnešnímu dni máme skoro sto hlasů. Pořád málo! Naši největší konkurenti mají hlasů třikrát víc. Ale třeba po dnešním kázání pana faráře, který se o soutěži jistě rád zmíní, podobně, jak to činí jeho kolega v Hustopečích, se nám hlasy namnoží. Také věřím čtenářům Rosy, kde vyjde výzva k hlasování. A kdyby se zapojili všichni fejsbůkoví přátelé jedné paní, pak by bylo vybráno!

  • Dobrý večer pane starosto, po delší době Vás zase zdravím . Vaši výzvu hlasovat vyslyším i přes to, že mám podezření, že sochaři při ztvárnění bohyně hojnosti stál modelem chlap. Podívejte na ty paže a lýtka 🙂 Pěkný večer Mikeš

   • Zdravím Vás také pane Mikeši a už dlouho mne nikdo tak nerozesmál, když nepočítám paní Jonášovou u jiného příspěvku. Tak pozorně, jako Vy jsem Živěnu nestudoval, ale předpokládám, že restaurátor pan Běhal ví, co držel při opravách v rukách. To nic nemění na tom, že modelem opravdu mohl být chlap. Nebo taky ne. Tehdy se na ženách asi cenily jiné kvality a pokud dřely na poli jako naše Živěna, nebylo divu, že byly na jistých místech tak vypracované.

    • Dobrý den pane starosto děkuji za reakci , která mě pobavila stejně jako Vás ta moje. A to je dobře sranda musí být. Pěkný den

 • Hlásím, že z Tetčic určitě alespoň jeden hlas (ten můj) byl odeslán! 🙂
  Každopádně držím palce, kašna je na náměstí jednou z významných kulturních dominant a povedlo se ji pěkně spravit.

 • Tak to je bezvadné, velké díky do Tetčic a věřím, že nezůstane jen u jednoho hlasu. Nějak se nám začíná mezi Rosicemi a Tetčicemi rozjasňovat. To je jen dobře.

 • Soutěž skončila, zapomeňte, dalo by se říci. Naše kašna obdržela 195 hlasů, na Rosice je to žalostně málo. Kde jsou ti rádobypřátelé města z fejsbůku, kteří jsou prý pro každou dobrou věc? Kecy…
  Stejně by nám to samozřejmě nepomohlo, vždyť vítězové měli téměř desetkrát více hlasů než my a aby v Rosicích hlasovalo pro kašnu tolik lidí jako třeba v téměř na počet obyvatel stejně velkých Hustopečích je pro mne nepředstavitelné. Ale já tuším, kde je ta zrada. V tom, že soutěž sice obsahuje kategorie, ale ne ty správné. Rozdělil bych památky na dva druhy podle vlastníka. Jednou by byla kategorie Obce a ostatní a druhou Církevní právnická osoba. A pak jen členění na kategorie současné, tedy Velká stavba, Malá stavba a Díla výtvarného umění. Takto si pro hlavní cenu zase i příště přijde pan farář. Já jen tiše závidím. Ne vítězství, ale tu soudržnost! Ve víře a pak následně i v dalších věcech obyčejného života. Pár lidí kolem mne věří, že bude líp. Ano, bude. Bohužel, jen někomu.

Vložit komentář: