Bře 29, 2015 - Uncategorized    13 Comments

Dva dotazy – noční spoje do Rosic a stav chodníků

Dobrý den,

   Nemaje facebok, jsem přesto zaznamenal vývoj jednání o noční dopravě. Jednak mne zarazilo proč neděle? To opravdu v neděli ve dvě je taková poptávka po spoji? Pokud už z Brna v noci jedu, je to většinou v pátek, příp. sobotu, a pak druhá hodina. Nechápu jak jste k tomu došli… Proč nevyplnit mezeru mezi jedenáctou a jednou hodinou, takový rozumný kompromis, jak jsem psal na starostablogu.  

   Druhou poznámku mám k rekonstrukcím komunikací. Neplánuje se na Fügnerově oprava chodníků? A zejména pak oprava špatně funkčních vpustí (viz. můj dotaz na pana starostu po loňských přívalových deštích).

  Nakonec chválím podporu projektu RPLACEO.

 

Děkuji za odpovědi

 

S pozdravem

 

Jaroslav Šorf

 

13 Komentářů

 • Dotazy jsem předal panu místostarostovi, v jehož kompetenci je obojí.

  Mgr. Jaroslav Světlík
  starosta

 • Dobrý den pane Šofr,

  v první řadě jste asi špatně pochopil, že pokud se bavíme o spoji v neděli v noci v 2:10 tak se jedná o spoj ze soboty na neděli, ne z neděle na pondělí. Takže se bavím celou dobu nočních spojích přes víkend.

  Proč 2 v noci? Důvodů je více. Prvním je to, že vlak v 0:39 znamená, že pro spoustu lidí je to nutnost odejít z nějaké akce o půl noci, což bývá častokrát brzo. Nemluvím jen o různých aktivitách pro mládež, ale i společenských událostech jako jsou plesy a podobně, kdy o půlnoci bývá ještě program. Rozjezd ve dvě znamená, že lidé odejdou kolem 1:30 což je podle toho co jsem se ptal kompromisní čas.

  Druhý důvod je ten, že je potřeba si uvědomit, že autobus pojede nejprve do Brna, tedy odhadem kolem 1 hodiny v noci. V současnosti je posledním spojem vlak v 21:45. Autobus kolem 1 v noci umožní lidem z Brna navštívit i kulturní akce v Rosicích a dostat se do Brna bez využití taxi. Například kino neskončí nikdy tak, aby se stihnul výše zmiňovaný vlak. Tím se dle mého zvýší atraktivnost Rosic i pro přespolní.

  Čas v 1 do Brna a ve 2 z Brna navrhuji z toho důvodu, že dle mého šetření ( které jsem si dělal taktéž mezi obyvateli) by tento spoj nejvíce vyhovoval.

  Čas o půlnoci o víkendu se mi zdá jako plýtvání prostředků. Plně bych pochopil tento spoj v týdnu, kde bych byl taktéž pro jeho zavedení, nicméně finanční náročnost spoje přes týden je výrazně vyšší než víkendového. O víkendu, kdy se většina lidí jede do Brna bavit nebo navštívit kulturní akci nevidím problém počkat do půlnoci a využít vlak 0:39 zvláště, když přes celý víkend jezdí autobusy v dvouhodinovém intervalu a pak najednou by jel autobus 22:39, 23:39 a vlak 0:39 pak dlouho nic a pak spoj ráno 5:39 To mi nepřijde jako úplně optimální řešení. Chápu, že Vám by tento spoj asi vyhovoval, bohužel z mého dotazování se žádný takový hlas nenašel. Pokud bych přihlédnul i k cestě autobusu do Brna, tak to vychází, že by jel z Rosic ve 22:50 což mi také přijde, že je pro přepravu lidí, kteří jsou zde na kulturní akci na víkend příliš brzo. Myslím, že je obecně známo, že většina kulturních akcí v Rosicích( mimo kina) začíná být atraktivní spíše později večer.

  Samozřejmě musím říct, že pokud by se ukázalo, že spoj v 2 hodiny z Brna není vytížen, tak bychom tento čas přehodnotili. Každý jízdní řád i dopravní systém se mění dle zájmu lidí a poptávky.
  Tolik k mému vysvětlení, proč zrovna spoj v 2 z Brna.

  Co se týče opravy komunikací a chodníků. Zatím je praxe taková, že po zimě se vyhodnotí ulice, která je nejvíce poškozená a na ní se provede kompletní rekonstrukce, ne jen „zalátání“ děr. V rozpočtu je na toto pamatováno. Bohužel však rozpočet není nafukovací a není možné zrekonstruovat všechny chodníky a komunikace v průběhu dvou let. Jelikož na Fügnerové bydlím vím v jakém stavu tam chodníky jsou a vím, že by si zasloužily opravu, nicméně musím zároveň konstatovat, že jsou v Rosicích chodníky, které jsou na tom mnohem hůř a zaslouží si opravu více. Letos tento systém zatím měnit nebudeme. Po zimním období vyhodnotíme stav ulic a rozhodneme, kterou opravit. V budoucích letech se samozřejmě lze, v návaznosti na finanční prostředky, nad tímto systémem zamyslet a zhodnotit zda je stále optimální. Na Fügnerové mne osobně mnohem více než stav chodníků trápí psí výkaly na nich. S tím se, ale snažím také něco dělat. Snad se zadaří.

  S pozdravem
  Bc. Petr Ženožička
  Místostarosta

  • Dobrý den,
   doslechl jsem se, že zde řeší problematika ,,rozjezdů“ a rád bych přispěl svým názorem. Spoj v 23:39 mi přijde jako zbytečný luxus, protože pokud člověk navštíví nějakou kulturní akci, většinou není problém se ještě hodinu zabavit a počkat na vlak S4. Logickým řešením mi přijde spíše spoj později v noci, který by zkrátil pětihodinovou noční mezeru. Přeci jen je větším problémem se zabavit mezi jednou a pátou hodinou ranní, kdy většina akcí už skončila a většina slušných podniků má zavřeno. Proto bych navrhoval jako ideální řešení spíše spoj v 2:39 (nebo ve dvě hodiny), který více méně půlí tuto pětihodinovou mezeru.

   S pozdravem

   Petr Vokoun

 • Já bych to viděl tak, že bychom mohli zkusit pouze onen víkendový spoj z Brna ve 2 hodiny. Podle nabídky z KORDISu to není ani moc finančně náročné (cena za přidání spoje za 4 roky klesla téměř na polovinu) a pokud bude zájem a spoj bude rozumně vytížen, budeme s touto noční linkou počítat i v rozpočtu na další roky. Kdyby tomu tak nebylo a spoj sloužil jen několika notorickým pařmenům a pařgirls dělajících na lince čurbes, spoj můžeme vždy zrušit, aby se poměrná část peněz ušetřila.

 • Dobrý den,
  musím říct, že jsem docela nepříjemně překvapen tím, že když řešíte noční dopravu do Rosic v noci z pátku na sobotu a že soboty na neděli, tak řešíte jakýsi spoj až po poslední S4 (a ještě v jakýsi divný čas 2:00 místo 1:39 s návazností na rozjezdy). Já naopak mám opačný názor jako 2 tady diskutující a to že spoj linky 405 ve 23.39 chybí jako sůl (už 22.39 to jezdí hodně plné, přece nejde jenom o vytíženost, ale i o určitý komfort častosti spojů, ne?) Skutečně o tomto spoji vůbec neuvažujte? A nebo aspoň nějaký rozvozový autobus po Rosicich z Tetčic (něco jako linka 406 v době výluky Tetčice) a nebo aspoň od zastávky linky S4 Rosice u Brna linkou 421 ze zastávky Rosice, těstárny)?
  Děkuji za odpověď

 • Děkuji panu Richardovi za jeho podnět, věřím, že na něj bude reagovat pan místostarosta.

 • Dobrý den pane Richard,
  spoj v 2:09 z Mendlova nám. je naplánován právě kvůli návaznosti na noční rozjezd ve 2:00 z hlavního nádraží. Nevím jestli víte, že víkendové rozjezdy, které jezdí v půl, obsluhují pouze město Brno. Spoje, které přijíždí na 2:00 jedou i ze vzdálenějších částí Brna nebo obcí, například ze Šlapanic.

  Z průzkumu mezi občany, který jsem si udělal, tak drtivé většině schází pozdější spoj po jedné hodině v noci. Na poslední spoj S4 v 0:39 musíte prostě kolem půlnoci odejít na autobus, která Vás doveze na Hl. n. Je to tedy spíše o tom, že poslední spoj o víkendu na Rosicko v 0:39 je příliš brzo. Prodleva mezi 22:39 a 0:39 je dvouhodinová což je na víkendový provoz standardní. Také musím zdůraznit, že díky tomuto spoji v 2:09 přibude i spoj do Brna a to o víkendu v 0:15 ze Zastávky. Takže zůstane zachován i obvyklý čas spojů 405 v Rosicích směrem do Brna.

  Závěrem vás možná aspoň částečně potěším tím, že kromě víkendového spoje o kterém se zde bavíme, přibude i spoj v pracovních dnech. Tento spoj bude jezdit do Brna v 22:45 ze Zastávky a zpět do Rosic pojede v 0:09 opět v návaznosti půlnoční rozjezd.

 • Dobrý den,
  rozjezdy znám moc dobře, protože su původem Brňák. Nicméně jsem si to co říkáte neuvědomil a děkuji za vysvětlení.
  K tomu spoji 0:09 z Brna, myslíte tím skutečně i jenom pracovní dny, tj. tento spoj nepojde v noci z pátku na sobotu? To bych zase řekl já že je to zbytečné, ale pokud by to byla touha většiny občanů udělat to tak jak to píšete, tak je pochopitelné že zvolíte tuhle variantu a nemůžu proti tomu nic říct. Která je výhodná pro všechny. Můžu se zeptat, jakou formou jste dělal tento průzkum?

  děkuji

 • Přehledně ohledně noční dopravě tak je info na stránkách Tetčic viz http://tetcice.cz/clanky/nocni-doprava-do-tetcic/
  na stránkách Rosic jsem zatím nic o doplnění nočních spojů nenašla – bylo by dobře vložit 🙂
  Posílení jakýkoliv spojů do Rosic/ Zastávky kvitují s povděkem :-).

 • Asi to bude mít jen místostarosta na fejsbůku.

 • Na stránkách města je to již vystavené. 🙂

 • Dobrý den,

  na uvedené spoje jste měli udělat lepší průzkum. Kde jste se ptali?
  Co třeba anketa na jedné z mnoha rosických akcí, kde se schází většina obce?

  Připojuji se k názoru, že spoj Pá-So a So-Ne není dobře vymyšlený, ale záleží komu má sloužit.

 • Na to by mohl dát jistě odpověď pan místostarosta. Pravděpodobně byl k průzkumu použit fejsbůk. Tam bývá nejvíc odborníků. 🙂

Vložit komentář: