Kvě 4, 2017 - Uncategorized    24 Comments

Projekt R PLACEO

Vážení čtenáři, po letech došlo k průlomovému rozhodnutí stavebního úřadu a dlouho očekávanému projektu na náměstí v Rosicích bylo vydáno stavební povolení. Věřím, že se v brzké době dočkáme i počátku realizace a když budu optimista, že naše náměstí bude do konce volebního období zkrášleno novou, moderní budovou polyfunkčního domu. Se samotným projektem se můžete seznámit na webových stránkách www.bytyrosice.cz. Vedení města vydalo tento týden prohlášení, zveřejněné na webových stránkách města, kde vyjadřuje tomuto projektu podporu.

Stinnou stránkou jsou bohužel dodnes trvající soudní tahanice s investorem o náhradu škody ve výši několika milionů za původní „zmařený“ projekt, město naoplátku zažalovalo (ne)proplacení směnky, kterou investor ručil za realizaci části stavby v původně plánovaném termínu.

       2014_10_25_BK_Rosice_02 noční

24 Komentářů

 • Vážený pane starosto, včera jsem byl účastníkem slavnostního poklepání základního kamene projektu RPlaceo. Byla to vydařená taškařice, to vám řeknu. Zaujal mne projev pana Poláka, přiznám se, že jsem si myslel, že víc bude hovořit o tom, jak všechno kolem tohoto projektu probíhalo v minulosti, ale budiž mu pochvalou, že se asi nechtěl do minulosti vracet. O to horší jsem měl, a podle potlesku nejen já, dojem z toho člověka z Properity, co panu Polákovi sehnal prachy. Ten vůbec nevěděl evidetně o čem mluví, mluvit o patnácti letech, kdy město projektu bránilo, je blábol a toho člověka by patřilo hnát až na hranice katastru. Pak všichni čekali, jak se k projektu za město postavíte vy. Co mohli čekat od přítele pana Poláka, než podporu, že? O jakých příkořích na panu Polákovi jste to mluvil? A které lidi jste měl na mysli, co původnímu projektu bránili? Nestáli tam náhodou zrovna někteří pod tribunou a neplácali rukama? Kvůli vyváženosti tam ještě chybělo, aby vystoupili a promluvili ti, kterých se projekt dotýká nejvíce, což jsou sousedi budoucího domu. Byl by to skvělý cirkus a věřím, že by se všichni zúčastnění ještě lépe bavili.
  Josef P.

  • Vážený Josefe, přiznávám, pokud jsem řekl slovo příkoří (asi fakt to ze mne vypadlo, je to možné, nikdy si proslovy nechystám dopředu), pak to bylo trochu silné slovo. Měl jsem spíš mluvit o klaccích pod nohy. Víte, že jsem, asi díky tomu, že tu někdo napsal, že jsem veselá kopa, uvažoval o tom instalovat na podium hromádku klacků a při projevu je pak z podia zkopnout. To by byla symbolika, jak se vedení města staví k tomuto projektu, co? Třeba by to pochopil i pan M. z Properity.
   Ano, pan Polák je můj přítel a, i když nemáme spolu úplně stejné názory, věřím, že jím vždycky bude. Myslím osobně. Jako starosta se k panu Polákovi chovám zcela standartně, tedy jako ke každému jinému občanovi našeho města. Výjimky nedělám, protekci nesnáším. Proto proběhly soudy mezi panem Polákem, firmou Romapol a městem Rosice. Jak soudy dopadly je vedlejší. Mám pocit, že jsme prohráli všichni a nemuselo k tomu nikdy dojít. Jsem zase u lidí, hlavně u jejich závisti. Ano, některé jsem v davu zahlédl. Jestli plácali rukama nebo ne, to je mi lhostejné, já jsem si o nich svůj obrázek udělal a tím to pro mne končí. Projektu R PLACEO fandím a jsem hrdý na to, že to budu já, který se realizace projektu a zahájení provozu dožije ve funkci starosty našeho města. Tedy snad. Přál bych si to.

 • Dobrý den pane starosto, na poklepání základního kamene jsem nebyl, ale přesto si dovolím zde prezentovat svůj názor. Myslím, že navržená stavba je v daném místě mimo měřítko okolní zástavby a jak z hlediska výškové hladiny, tak z hlediska uliční čáry. Myslím, že velikost celé stavby si všichni uvědomí až bude stát hrubá stavba. Teď už s tím nejde nic dělat, potřebné povolení jsou na světě. Tak bude v Rosicích další poklad po úžasné zástavbě včelínů na Karla IV a JZD za Pennymarketem. A nedávno jsem nalezl co má vzniknout u nás na Kamínkách a to bude také velká krása http://www.sreality.cz/detail/prodej/dum/na-klic/rosice–/537137244#img=2&fullscreen=true . Víte nejsem původem z Rosic , ale za těch už 8 let co tu bydlím jsem si toto místo oblíbil tak, že mě moc mrzí , že se mu takto ubližuje na několik desítek let dopředu. Proto bych chtěl apelovat na Vás jako starostu, až se bude pořizovat nový územní plán města, aby se pamatovalo na nějakou regulaci, při vzniku nových lokalit a významných staveb v centru města. V civilizovanějších částech světa se při takových to akcí pořádají veřejné architektonické soutěže a obce na nové lokality dávají do územních plánů podmínky na zpracování regulačních plánů a urbanistických studií, které se pak stávají závazné. Bohužel u nás je to tak, že vyhrává hlavně ekonomická výnosnost a pak už ani nezbývá prostor na zeleň, která by mohla milosrdně zakrýt nepříliš podařená dílka. Na závěr bych chtěl říci , že jsem se nechtěl nikoho dotknout , ale chtěl jsem ukázat na bezzubost územního plánu. S pozdravem Mikeš

 • Vážený pane Mikeši, netuším, zda jste odborníkem na architekturu, ale myslím, že posuzovat projekt, když ho známe jako laici jen z obrázku a vizualizací, nám nepřísluší. Projekt byl zhotoven architekty, kteří patří ke špičce ve svém oboru a vím, že konkrétně pan architekt Křivinka současný stav náměstí i v návaznosti na historické jádro, vzal v úvahu.
  Co se týká využití pozemků na okraji Rosic, v tom vám osobně dávám za pravdu. Územní plán je v současnosti zastaralý a dá se říci, že byl poplatný době, kdy vznikal. Nejen době, hlavně lidem, kteří na jeho vzniku a obsahu měli zájem. Územní plán v Rosicích téměř nikdy (až na malé výjimky) neřešil regulativy. Vedení města o tomto problému ví, ale, bohužel, nemůže nic dělat, jen pracovat na územním plánu novém. Ten by měl být do konce volebního období připraven, schválit ho musí město do roku 2020. Tentokrát si dáme na ÚP záležet, to mohu za sebe slíbit, a budeme postupovat při jeho tvorbě tak, jak píšete. Ani mně se nelíbí satelity či jak říkáte včelíny, které v Rosicích mohly vzniknout na pozemcích různých developerů. Jenže developery chápu, je to byznys a co není zakázáno, je dovoleno. Proč dělat protihlukové stěny, když nemusím? Proč bych měl přispět městu na stavbu nové mateřské školy, na dětské hřiště, na zeleň, atd., atd., když nemusím?
  Také pro nové občany Rosic je to plus, když mohou bydlet ve svém. I když miniaturním. Já vítám každého zájemce o bydlení v Rosicích, ale pokud si dopředu nezjistím, jaký je územní plán, zda v sousedství nemám fabriku, zda je zajištěna při nákupu nemovitosti i občanská vybavenost, pak bych do koupě nemovitosti v takovém místě nešel. Nebo půjdu, ale s rizikem, že nebudu spokojen. Hledat pak chybu někde jinde, třeba v úřednícch či vedení města, je zpozdilé.
  To bylo jen obecně, Rosic se to netýká. Ale v budoucnosti a hlavně při tvorbě nového územního plánu musíme na tyto věci myslet.

 • Je faktem, že lidé většinou prostě chtějí bydlet a různé developerské společnosti se starají především o zisk pro svoji kapsu. Zářným příkladem budiž výrazně kubistická zástavba pod Husovou čtvrtí u cesty na Tetčice. Je zřejmé, že autor architektonického návrhu si dal velmi záležet na tom, aby tento počin zapadl do okolní krajiny a zástavby.

  Povězte nám zainteresovaným, pane starosto, copak pěkného vyroste za železničním náspem u panelové cesty do Tetčic? Ví se to již? Mám dojem, že to nebude nepodobné zástavbě pod Husovou čtvrtí…

 • O architektuře výstavby v Rosicích se nemá cenu bavit. Ani té současné, ani té minulé. Jestliže nějací, slovy mé pražské kolegyně Krnáčové, debilové povolili zkrášlení historického centra města paneláky, pak jejich pokračovatelé na ně jen navázali a to nejen na náměstí. A jak jsem již napsal, co není zakázáno, je dovoleno, město vzhled budovaných staveb snad kromě jejich výšky na náměstí nemůže ovlivnit. A mimo centrum ani to, vše určuje platný územní plán.
  Co pěkného vyroste u panelky do Tetčic? To jste nějak málo zainteresovaní. 🙂 Podobnost s výstavbou pod Husovou čtvrtí je čistě náhodná. Podrobné informace najdete na webových stránkách developera http://www.pmprojekt.cz. Pro ilustraci zde přikládám dvě fotečky z katatastru a z projektu. Snad nebude mít developer problém s copyrightem, však mu dělám reklamu.
  PM Projekt
  PM Projekt 1

  • Ale zainteresovaní jsme, jen jsme nevěděli, kdo je developerem. Pak už by nebyl problém to nalézt. 🙂 Mám na podobné satelity svůj názor, nicméně ten si nechám pro sebe… jak tak koukám na tu mapku, to ale bude znamenat i úpravu stávající panelové komunikace…? Tuším, že někdo povídal něco o plynovodu pod ní…

   • Sáhnout na panelku? No to by byl průšvih! Vždyť na panely si dělalo v minulosti zálusk bývalé podivné vedení tetčické radnice! Prý jsou Tetčic…
    Ale o to teď nejde. Jinak je panelka čistá, pod ní není uložena žádná síť. Jen se obávám, jak budeme novým obyvatelům této lokality vysvětlovat, že třeba do Ivančic se svým SUV budou muset jen přes Kratochvilku. Myslím jako kolem, přes Zastávku, ne po asfaltce mezi poli ze Zbýšovské. Tudy se to přece nesmí…

 • Dobrý den
  To bylo slávy když se poklepává základní kámen stavby polyfunkčního domu RPLACEO niní to vypadá že práce utichli.Bude se ještě stavět dál?a kdyžtak kdy se začne děkuji za případnou odpověď Petr S

  • Vážený pane Petře, hodně slávy to bylo a já doufám, že i bude, až bude stavba dokončena. Práce sice utichly, ale na základě sdělení pana radního Pexy na včerejším zastupitelstvu by se mělo během pár (tý)dnů začít stavět!

 • Bytový dům už stojí a vypadá docela hezky. 🙂 Prý jeden z pozemků, na kterém se bytovka Placeo stavěla, developer nepřevede na majitele bytů. A snad jej získá město. K čemu městu bude?

  • Pěkný den všem. Ano, musím říci, že celý polyfunkční dům RPlaceo vypadá moc hezky, téměř tak, jak byl na vizualizacích ještě než začala stavba. Za to patří investorům, projektantům i stavební firmě poděkovat.
   RPlaceo bylo stavěn nejen na pozemcích vlastních, ale částečně byly pro projekt využity i pozemky města. Jedná se ale POUZE o část pozemku na náměstí a na ulici Kpt. Jaroše, kde jsou vyznačena parkovací místa a také tam, kde byl realizován nový chodník. Normální je, že jakmile developer stavbu dokončí, veškeré komunikace včetně pozemků převede na město, většinou úplatně. Takže o kousek pozemku majitelé bytů přijdou. zase budou mít výhodu v tom, že jim odpadne starostlivost o stav chodníků apod.

 • Dobrý den pane starosto,

  stavba se mi líbí a pro Rosice veliký vklad pro budoucnost.

  Ale, jak mohlo pres stavební úřad projit , ze veškerá dešťová voda
  z balkonů bude vyvedena přímo na namesti a poteče lidem přímo na hlavy?
  Je to hrozná blbost u tak pěkné a řekl bych futuristické stavby.
  Vyvedení trubek z balkónů potom celkem narušuje ráz stavby,
  ale toho si asi architekt byl vědom a nechtěl hledat lepší dražší
  řešení.

  Děkuji a přejí Vám pěkné Velikonoce.

  Dan Sapík

  • Pěkný den pane Sapíku a děkuji za komentář. Musím Vám složit poklonu, přiznám se, že by mne nikdy nenapadlo, podívat se, jak jsou odvodněny balkony. Trubek jsem si nevšiml, takže asi nejsem příliš architektonicky vnímavý. Jestli to tak opravdu je, zjistíme při dešti, osobně se půjdu podívat, kam voda teče. Ale je období sucha a tak to snad nebude časté, uvidíme. Větší obavu než je voda z balkónů, mám obavy z balkonových kuřáků, aby nekopírovali zlozvyk řemeslníků z RPlacea, kteří svými vajgly každý den zasypávali podbalkonyjdoucí. No, snad tam budou bydlet inteligenti.

  • Pěkný den všem diskutujícím na téma nového RPlacea. Jak jsem zjistil balkóny jsou dokonale odvodněné, architekt na toto myslel, ne, že ne. Takže nešlo o dešťovou vodu, ale pouze o vodu při čištění balkonů. Můžeme být klidní a současně zklamaní, že reklamní deštníky fasovat nebudeme.

 • Pravda, pan Sapík si všiml a já minulý týden dostal sprchu i při slunném počasí .-(, když dělníci čistili balkon nebo zalévali květiny a voda z trubky tekla na lidi u prodejny papírnictví – to asi architekt fakt nedomyslel 🙁

 • Dobrý den,

  no….já být majitel/správce chodníku (v tomto případě obec),
  tak tento nesmysl takto nenechám…. co na to zástupce lidu? :))
  přeji pěkný den a navrhuji chodit po druhé straně ulice

  a jen dodatek, protože trubky tam dříve nebyly, bylo to vytvořeno
  dodatečně až nedávno, možná úplně mimo stavební projekt, pokud toto stavební úřad schválil, tak s tím vlastně město souhlasilo, ale to se mi nezdá…

  Dan Sapík

  • Nestrašte pane Sapíku, že bychom na radnici o změnách v projektu RPlaceo takové zásadní věci nevěděli? 🙂 Tomu se mi nechce ani věřit.

 • Vy si děláte srandu, ale prý se místo koblih budou tentokrát rozdávat deštníky. Podle mne dobrý nápad.

  Hezký den.
  Sapík

  • No nevím, RPlaceo není přece nějaké ptačí hnízdo a dotace na deštníky ještě také nebyla vyhlášena.

 • Ještě mám tady několik dotazů od všímavých občanů, kam prý zmizela veřejná parkovací místa z vnitrobloku? Cedulka s nabídkou veřejných parkovacích míst zmizela stejně rychle, jako dřívější označení plochy před výstavbou jako soukromý pozemek. Fakt tam k dnešnímu dni nic není! Ale třeba je zadána do výroby nová cedule. Ta stará cedule, dle mého názoru, budovu jen hyzdila.

 • Dobrý den,investor mě požádal, aby jsem reagoval na komentář k odvodnění „balkónů“. Nerezová trubka je vyvedena na fasádu pouze z krytých lodžií, kam se dostane voda jen při silném bočním dešti. Na chodník tekla voda při úklidu lodžií před předáním novým majitelům. Voda z nekrytých teras a střech je svedena vnitřními svody uvnitř půdorysu domu a odtud do kanalizace. V běžném provozu domu voda na kolemjdoucí téci nebude.

  • Děkuji panu architektovi, že se na základě požadavku od investora k „problému“ vyjádřil. Já věděl, že to nebude jen tak, aby se na takovou věc v projektu nemyslelo. To jen my, laikové, někdy věci, kterým vlastně ani nerozumíme, dramatizujeme.

 • Tak je to tady! Alespoň podle reklamy z květnové Rosy proběhne v pátek 19. 5. 2017 od 17 hodin slavnostní otevření RPlacea. Kdybych neotevřel Rosu tak to ani nevím, přitom jsem měl s panem Polákem minulý pátek jednání a o termínu slavnostního otevření nemluvil, i když jsme se o Rplaceu hodně dlouho bavili.
  Tak hlavně ať všichni, co budou v RPlaceu bydlet, jsou spokojeni a podnikatelé a živnostníci zde prosperují!

Vložit komentář: